Neler Yeni

ATX sistemi ITX yapmak için Anakart ve kasa önerisi

mortemeyn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
324
İsim
Mehmet Eyüp Atan
Bilgisayar ParçalarıAdı
KasaNZXT H9 Elite White Tempered Glass RGB USB 3.2 ATX Mid Tower Kasa
İşlemciIntel Core i9 14900K 3.20 Ghz 24 Çekirdek 36MB 1700p 10nm İşlemci
RAMG.Skill 64GB(2x32) Trident Z5 RGB Beyaz 6000mhz CL36 DDR5 Ram (F5-6000J3636F32GX2-TZ5RW)
AnakartMSI PRO Z790-A MAX WIFI Intel Z790 Soket 1700 DDR5 7800MHz (OC) M.2 Anakart
Güç KaynağıFSP HYDRO G PRO ATX3.0 (PCIe5.0) 1000W 80PLUS GOLD FULL MODÜLER GÜÇ KAYNAĞI
SoğutucuDeepCool LT720 RGB 360mm Sıvı Soğutucu
Ekran KartıASUS ROG Strix GeForce RTX™ 4080 16GB GDDR6X

Arkadaşlar yukarıdaki gibi bir sistemim var fakat bu sistemin yanına ek olarak bir tane mini itx sistem toplamak istiyorum. Şöyle ben ana sistemdeki işlemciyi ekran kartını ram ssd filan söküp gerektiğinde diğer sisteme takacağım ve yanımda götüreceğim. Öneri olarak bu işlemci için anakart ve kasa önerir misiniz? Kasaya 360mm soğutucu ve 360mm ekran kartı sığacak boyutta aklımda şu kasa ve anakart var.

Corsair 2000D Airflow
MSI MPG Z790I EDGE WIFI

Bu ikisini alsam düşüğündüğüm gibi bir sistem yapabilir miyim?

Cenk _07

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
127
İsim
Cenk Yalçın
Nzxt h9 kasayı satacaksan talibim hocam
Düzenleme: beyaz olduğunu görmedim boş ver

mortemeyn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
324
İsim
Mehmet Eyüp Atan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Nzxt h9 kasayı satacaksan talibim hocam
Düzenleme: beyaz olduğunu görmedim boş ver
Satmayı düşünmüyorum evde yine o kasayı kullanırım taşımak için ek itx toplamayı düşünüyorum bakalım.

hardbroman

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
450
İsim
Mirhan Yalçın

mortemeyn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
324
İsim
Mehmet Eyüp Atan

hardbroman

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
450
İsim
Mirhan Yalçın
Yok elimde sistem var zaten. İşlemci filan.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tablodaki sistem benim şuan sistemim
Biliyorum hocam diyorumki anakarta boşuna şimdi para vermeyin ilerde elinizdeki işlemciyi ve anakartı satıp yada ne yapıyorsanız artık 15.nesil almanız daha uzun ömürlü olur ama tabii ki siz bilirsiniz

mortemeyn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
324
İsim
Mehmet Eyüp Atan
Biliyorum hocam diyorumki anakarta boşuna şimdi para vermeyin ilerde elinizdeki işlemciyi ve anakartı satıp yada ne yapıyorsanız artık 15.nesil almanız daha uzun ömürlü olur ama tabii ki siz bilirsiniz
İşte sorun şu bazen bir yere gitmem gerekiyor fakat işimi yapmam da lazım böyle bir şey yaparsam alır yanıma giderim.

tyler_124

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Fatih D.
Ucuz bir notebook alıp uzaktan erişimle evindeki bilgisayarı kullanmak daha mantıklı. Benimde evimde çok güçlü bir sistemim var, bazen iş için şehir dışına çıkmam gerekebiliyor. Evde fiber internettim var vpn destekli bir router aldım. vpn ile evdeki ağıma bağlanıp evdeki bilgisayarımda çalışabiliyorum. Bunun için vpn destekli bir router ve statik ip gerekiyor. Router olarak ben keenetic kullanıyorum, her türlü vpn desteği mevcut.

mortemeyn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
324
İsim
Mehmet Eyüp Atan
Ucuz bir notebook alıp uzaktan erişimle evindeki bilgisayarı kullanmak daha mantıklı. Benimde evimde çok güçlü bir sistemim var, bazen iş için şehir dışına çıkmam gerekebiliyor. Evde fiber internettim var vpn destekli bir router aldım. vpn ile evdeki ağıma bağlanıp evdeki bilgisayarımda çalışabiliyorum. Bunun için vpn destekli bir router ve statik ip gerekiyor. Router olarak ben keenetic kullanıyorum, her türlü vpn desteği mevcut.
Var aslında laptop. Mantıklı buda fakat evimde çok elektrik gidiyor ona nasıl çözüm bulacağım onu bilmiyorum.

tyler_124

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Fatih D.
Var aslında laptop. Mantıklı buda fakat evimde çok elektrik gidiyor ona nasıl çözüm bulacağım onu bilmiyorum.
Onun da çözümü var. WOL Wake on lan, şimdi anakartların çoğu bunu destekliyor. Keenetic te bunu özellikte var. Ben bilgisayarı uyku durumuna alıyorum. Sonra bağlanacağım zaman keenetic router üzerinden wol ile açıyorum.
Dediğin gibi benim de evimde en çok elektrik tüketen cihaz bilgisayar. Amd 7900 var boşta iken bile sistem 90 - 100W enerji tüketiyor. Son birkaç aydır bu enerji tüketim işine sardım birazda tüm prizlere akıllı priz aldım. Akıllı prizin bir de şu yararı oldu, rdp ile bilgisayara bağlanırken bazen siyah ekrana düşüyor. Akıllı prizden bilgisayarı kapatıp yeniden açabiliyorum.

Son düzenleme:

mortemeyn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
324
İsim
Mehmet Eyüp Atan
Onun da çözümü var. WOL Wake on lan, şimdi anakartların çoğu bunu destekliyor. Keenetic te bunu özellikte var. Ben bilgisayarı uyku durumuna alıyorum. Sonra bağlanacağım zaman keenetic router üzerinden wol ile açıyorum.
Dediğin gibi benim de evimde en çok elektrik tüketen cihaz bilgisayar. Amd 7900 var boşta iken bile sistem 90 - 100W enerji tüketiyor. Son birkaç aydır bu enerji tüketim işine sardım birazda tüm prizlere akıllı priz aldım. Akıllı prizin bir de şu yararı oldu, rdp ile bilgisayara bağlanırken bazen siyah ekrana düşüyor. Akıllı prizden bilgisayarı kapatıp yeniden açabiliyorum.
Bana nasıl olduğunu neler lazım tek tek anlatma şansın var mı çok sevinirim. Bilgisayardan anlarım bilgisayar mühendisiyim basitçe anlatsan da yeterli.

tyler_124

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Fatih D.
Aslında çok karışık değil. Burda önemli vpn desteği olan bir router ve statik ip almak gerekiyor.
Statik ip'ye ihtiyaç var çünkü ip statik değilse router'a dışarıdan erişilemiyor.
Vpn desteği olmadan da router üzerinde rdp portunu açıp bilgisayarına erişebilirsin ama güvenli değil. En güvenli yöntem vpn kurmak.
Dediğim gibi bende Keenetic router var. Keenetic model farketmeksizin tüm routerlarında aynı yazılımı kullanıyor. Cep telefonu uygulaması da var.
Keenetic yazılımında uygulamalardan pptp, sstp yada ike/ipsec vpn kurup aktif hale getirmek lazım.
Ethernet kartının özelliklerinde aşağıdaki resimde "Allow this device to wake this computer" işaretlemek lazım. Advanced bölümünde de Wake on lan ile ayar varsa onları enable yapmak lazım. bu ayarlar çoğunlukla default olarak işaretli ve enable geliyor.
Sonra router client listesine girince wake on lan butonu tıklayınca uyku durumundaki bilgisayar açılıyor.
Temel olarak kullanım bu şekilde.
En başta dediğim gibi burda ihtiyacın olan iyi bir router (ben keenetic kullanıyorum) ve statik ip. (isp ler statik ip için fahiş ücret alıyorlar ama el mahkum veriyorum. Süperonline aylık 100 tl civarinda bir ücret alıyor)

Not : Internette wol (wake on lan) paketi gönderen programlar yada android uygulamaları var. Bilgisayarı uyku durumuna alıp bu programlar üzerinden lokalde bilgisayarı açmayı test edebilirsin.

Ekler

• Screenshot 2024-07-15 144421.png
    Screenshot 2024-07-15 144421.png
    14.8 KB · Hit: 3
  • Screenshot 2024-07-15 144028.png
    Screenshot 2024-07-15 144028.png
    37.8 KB · Hit: 5
Son düzenleme:

mortemeyn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
324
İsim
Mehmet Eyüp Atan
Aslında çok karışık değil. Burda önemli vpn desteği olan bir router ve statik ip almak gerekiyor.
Statik ip'ye ihtiyaç var çünkü ip statik değilse router'a dışarıdan erişilemiyor.
Vpn desteği olmadan da router üzerinde rdp portunu açıp bilgisayarına erişebilirsin ama güvenli değil. En güvenli yöntem vpn kurmak.
Dediğim gibi bende Keenetic router var. Keenetic model farketmeksizin tüm routerlarında aynı yazılımı kullanıyor. Cep telefonu uygulaması da var.
Keenetic yazılımında uygulamalardan pptp, sstp yada ike/ipsec vpn kurup aktif hale getirmek lazım.
Ethernet kartının özelliklerinde aşağıdaki resimde "Allow this device to wake this computer" işaretlemek lazım. Advanced bölümünde de Wake on lan ile ayar varsa onları enable yapmak lazım. bu ayarlar çoğunlukla default olarak işaretli ve enable geliyor.
Sonra router client listesine girince wake on lan butonu tıklayınca uyku durumundaki bilgisayar açılıyor.
Temel olarak kullanım bu şekilde.
En başta dediğim gibi burda ihtiyacın olan iyi bir router (ben keenetic kullanıyorum) ve statik ip. (isp ler statik ip için fahiş ücret alıyorlar ama el mahkum veriyorum. Süperonline aylık 100 tl civarinda bir ücret alıyor)

Not : Internette wol (wake on lan) paketi gönderen programlar yada android uygulamaları var. Bilgisayarı uyku durumuna alıp bu programlar üzerinden lokalde bilgisayarı açmayı test edebilirsin.
Router olarak ne önerirsin amazonda indirim var önerebileceğin bir şey var mı?

Top Bottom