Neler Yeni

Başlangıç Motoru tavsiyesi N250

Brawe

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
173
İsim
raşit özbek
Arkadaşlar herkese iyi forumlar. İlk motorumu almak için çok kararsız kaldım. İlk önce scooter tarzı motor alıp sonrasında yükseltsem mi ? Yoksa direk vitesi olarak başlasam nasıl olur ?

Vitesli olarak ns200 ve n250 arasında kaldım. Hem tasarım, gösterge, güvenlik açısından gönlüm n250den yana. Ama ilk motor olarak bakarsak sizce nasıl bir yol izlemeliyim ?

Not: Daha önce arkadaşlarımın motorlarını kullandım. (ns200 ve dominar400)

GirayHan

80+ Gold
Arkadaşlar herkese iyi forumlar. İlk motorumu almak için çok kararsız kaldım. İlk önce scooter tarzı motor alıp sonrasında yükseltsem mi ? Yoksa direk vitesi olarak başlasam nasıl olur ?

Vitesli olarak ns200 ve n250 arasında kaldım. Hem tasarım, gösterge, güvenlik açısından gönlüm n250den yana. Ama ilk motor olarak bakarsak sizce nasıl bir yol izlemeliyim ?

öncelikle scooter'dan başlamak sana denge harici bir şey katmaz. scooter motosiklet değildir motosiklet olabilmesi için sıralı vites sistemine sahip olmalıdır.

motosiklete yeni başlayacak biri scooter'dan vitesliye geçişte zorluk çeker keza sürüş dinamikleri çok farklı. en basiti birinde ağırlık merkezi altta diğerinde üstte birinde tekerlek çapı büyük diğerinin küçük birinde vites yok diğerinde vites var birinde debriyaj var diğerinde yok debriyaj yerinde fren var birinin oturuş pozisyonu ayaklar içte diğeri dışta vb. görüldüğü üzere bambaşkalar.bu sebeble ileri sürüş teknikleri eğitimcileri dahil motosiklete vitesli olarak başlanılmasını önerir.

direkt olarak vitesli al ve motosiklet ile başla.

motor tercihi konusunda doğruyu bulmuşsun bence iki model de başlangıç için gayet yeterli ve güzel motorlar. aldığında seni üzmez. hangisini beğeniyorsan ondan başla.

ekipmana iyi bir bütçe ayırmayı unutma. ekipman sadece kask eldiven mont değildir

kask eldiven mont pantolon ve motor botudur. full giyinmeye her zaman önem göster. motora başlangıçta nasıl alışırsan öyle gider ve olası bir kaza durumunda bu alışkanlık senin kaderini belirler.

Brawe

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
173
İsim
raşit özbek
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
öncelikle scooter'dan başlamak sana denge harici bir şey katmaz. scooter motosiklet değildir motosiklet olabilmesi için sıralı vites sistemine sahip olmalıdır.

motosiklete yeni başlayacak biri scooter'dan vitesliye geçişte zorluk çeker keza sürüş dinamikleri çok farklı. en basiti birinde ağırlık merkezi altta diğerinde üstte birinde tekerlek çapı büyük diğerinin küçük birinde vites yok diğerinde vites var birinde debriyaj var diğerinde yok debriyaj yerinde fren var birinin oturuş pozisyonu ayaklar içte diğeri dışta vb. görüldüğü üzere bambaşkalar.bu sebeble ileri sürüş teknikleri eğitimcileri dahil motosiklete vitesli olarak başlanılmasını önerir.

direkt olarak vitesli al ve motosiklet ile başla.

motor tercihi konusunda doğruyu bulmuşsun bence iki model de başlangıç için gayet yeterli ve güzel motorlar. aldığında seni üzmez. hangisini beğeniyorsan ondan başla.

ekipmana iyi bir bütçe ayırmayı unutma. ekipman sadece kask eldiven mont değildir

kask eldiven mont pantolon ve motor botudur. full giyinmeye her zaman önem göster. motora başlangıçta nasıl alışırsan öyle gider ve olası bir kaza durumunda bu alışkanlık senin kaderini belirler.
Hocam değerli yorumlar için öncelikle teşekkürler.
Bana güzel bir bakış açısı kattınız, bu tavsiyenizi uygulayacağım. Ekipman konusunda ilk olarak ekipman almayı planlıyorum. Peki ekipman tavsiyeniz varmıdır ?

Pişmaniye

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,836
İsim
Can BOZKURT

NS200 daha teknolojik ve üzerinde ki parçalar daha iyi ancak sadece UG modeli güncel. UG olmayanlar da Vites göstergesi, yeni enjeksiyon sistemi, ters çatal vb. Şeyler yok.

GirayHan

80+ Gold
Hocam değerli yorumlar için öncelikle teşekkürler.
Bana güzel bir bakış açısı kattınız, bu tavsiyenizi uygulayacağım. Ekipman konusunda ilk olarak ekipman almayı planlıyorum. Peki ekipman tavsiyeniz varmıdır ?
öncelikli olarak kask.

kask'ta fiyatta asla ucuza kaçma fiber kabuk kask almanı öneririm ece 22.06 sertifikalı olmasına dikkat et keza ece 22.05 sertifikasına göre yeni sertifika olan 22.06 çok daha çetin testlerden geçmek zorunda ve bu sertifikaya sahip kasklar çok daha sağlamlar.

1711899678334.png

montta tercihi sana bırakıyorum bilindik markalara yönelebilirsin revit öneririm.
botta ise shima vent yazlık önerebilirim.
eldivende five gloves avuç içi ve parmak korumalı modellerini önerebilirim.
pantolonda ise rider denims'in ürünlerini önerebilirim.

not: yaz kış devamlı kullanacak isen bir adet 3 mevsim mont bir adet sadece yazlık mont şiddetle öneririm. sebebi 3 mevsim montlar yazın hamam'dan hallicedir.

proxcis

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
738
İsim
Semih Aydın
NG'den ziyade alabiliyorsan Dominar D250 almanı öneririm.
Görünüm ve özellik olarak daha dolu.

Öte yandan scooter başlayıp yükselteyim desen mantıklıyDI.
Ancak ekonomi gereği ben şahsen böyle yapmanı önermem.
Sen Denge için scooter'u aldın 3 ay kullandın derken motor fiyatı 30k artacak.

Önceden bisiklet sürücüsüydüm (yarış bisikleti profesyonel düzey.)
Sonrasından ilk defa vitesli motor sürmek için dominar d250 geçtim.
İlk başta öğrenmek için bir kaç kez stop ettirdim ama sonra çektim bir alana boş bir alanda debriyaj nerede kavrıyhor nasıl kalkıyor 5-10 tekrar yaptım sonra kendi kendime sürdüm.

Geçen günlerde de motor altımdan kaydı (mıcır dökmüşler kör noktaya) ama dengeden ötürü topladım.

Denge konusunda sorunun yok ve iki tekerli araç kullandıysan alıp geçebilisin diğer türlü denge kısmına mutlaka önem ver.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
950,130
Üyeler
149,675
Son üye
noone13
Top Bottom