Neler Yeni

Bibliyoterapi nedir? Etkili midir?

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Bibliyoterapi kitapla terapi demektir. Kendine yardım kitapları ile kişinin kendi kendine terapi yapmasına denir. Peki bibliyoterapi etkili midir?

Bibliyoterapinin Etkisi: İyi Hissetmek, David Burns​

Dünyaca ünlü psikiyatr yazar David Burns'ün İyi Hissetmek adlı kitabıyla etkisini söyleyelim. 60 kişilik depresyon hastası iki gruba ayrılmıştır. Bir gruba İyi Hissetmek kitabı verilip okuyup kitapta yazan teknikleri uygulamaları istenmiş; diğer gruba ise sadece ilaç tedavisi yapılmıştır. İyi Hissetmek kitabını okuyanların 2/3'ü iyileşirken ilaç alan grup iyileşme göstermemiştir. İkinci ay kitap almayan gruba kitap verildiğinde bu grupta da iyileşme sayısı hızla yükselmiştir.

İyi Hissetmek'te tarif edilen terapi Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) olarak geçmektedir. Çünkü bu yaklaşım ile depresyona neden olan olumsuz düşünce ve bilişleri, aynı zamanda sizi esir eden kendine zarar verici davranış örüntülerini değiştirmeyi öğrenirsiniz. Dr. Scogin'in çığır açan çalışmaları açıkça gösteriyor ki, birçok kişi için BDT -ilaç ve hatta bir terapistin rehberliği olmaksızın- çok etkili bir kendine yardım formatıdır. Buna ek olarak Pennsylvania ve Vanderbilt Üniversitesi kliniklerinde ayakta tedavi gören orta ila şiddetli düzeyde depresyon yaşayan 240 hasta üzerinde yürütülen bir araştırmada, kişiler seçkisiz olarak BDT, Paroksetin ve plasebo gruplarına ayrılmıştır. Sonuçlar geçtiğimiz yıllarda "Archives of General Psychiatry" adlı en iyi psikiyatri dergilerinden birinde iki ayrı makalede yayımlanmış ve bulgular bir kez daha BDT'nin kısa vadede en az antidepresan kadar etkili olduğunu, uzun vadede ise daha etkili olduğunu göstermektedir.

Bibliyoterapi için aşağıdaki düşüncelerden birine sahipseniz yanlışsınız:

• Kitapla terapi fakirler içindir.
  • Kitapla terapi olmaz. Psikolog ve psikiyatri şarttır.
  • Kitaplar birazcık yardımcı olur ama asla kalıcı iyileşme göstermez.
Yukarıdaki düşüncelerden birine bile sahipseniz kesinlikle ön yargılısınız ve yanlış düşünüyorsunuz.

Bilişsel Davranışçı Terapi yani BDT'nin en iyi terapi yöntemlerinden biri olduğunu belki de en iyisi olduğunu söyleyebiliriz. BDT'yi esas alan başlıca kendine yardım kitapları aşağıya yazıyorum. Şiddetle tavsiye ederim.

• İyi Hissetmek, David Burns
  • Panik Atakta, David Burns
  • Birlikte İyi Hissetmek, David Burns
  • FARK ET HİSSET DÜŞÜN YAŞA, Hakan Türkçapar
  • Bilişsel Davranışçı Terapi: Temel İlkeler ve Uygulama, Hakan Türkçapar
  • Evinizdeki Terapist, Dennis Greenberger, Christine A. Padesky

Kaynak: https://evrimagaci.org/blog/bibliyoterapi-nedir-etkili-midir-11990

Besim Tibuk

80+ Gold
Eline sağlık.

Top Bottom