Neler Yeni

Psiko-sosyal Destek Köşesi | Terapi değildir!

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
_b267d6b6-1857-4b7f-bf07-db4575e6a0cd.jpg

Merhabalar. 👋
Ben Caner. 18 yaşındayım. Psikiyatrist olmak istiyorum. Bundan önce yazılım mühendisi olmak istiyordum. Ama sonra depresyona girince ve onun tadını alınca hedefimi psikiyatristlik olarak değiştirdim. Psikiyatristlik mesleği hem karakterime hem yapıma çok uygun. İnsanları -doğuştan gelen bir yeteneğim var- çözümleyebiliyorum. Okulda karakter analizine uygun meslek testinde bana psikologluk çıkmıştı.
Psikoloji ve bilişsel davranışçı terapi üstüne kitaplar okuyup örnek uygulama videoları izleyerek bu ekol terapinin nasıl uygulanabilir öğrenmeye çalışıyorum. Tabi ki uzman bir terapist gibi eğitim almıyorum. Sadece kitap ve videolar. Bu şekilde bile ama normal bir insandan çok daha bilgim olduğunu ve uygun yaklaşımın ne olduğu konusunda daha çok bilgiye sahip olduğumu düşünüyorum.
Bu konuyu açmamda ki amaç kendimi tanıtmak ve konuşacak birisine ihtiyaç duyarsanız benim bu bağlamda iletişime açık biri olduğumu anlatmaktır. Asla bir terapist, psikolog gibi uzmanın yerine geçmediğimi söylerim. Her iletişimin başında kişinin durumuna göre yani en ufak bir depresyon nüansı alsam bile kişiyi bir uzmana gitmesi konusunda teşvik ederim. Onun haricinde benle konuşmak isteyene de yardımcı olmaya çalışırım.

Bunun için eğitim almaya gerek yok mu?
Eğer kendinizin tedavi ettiğini söylüyorsanız bunun için eğitim almaya gerek var, evet. Ama ben sizi tedavi edeceğimi falan söylemiyorum. Sadece psiko-sosyal destek veriyorum. Psiko-sosyal destek türündeki iletişimi kurmak için uzman olmaya gerek yok. Ben Kızılay gönüllüsüyüm ve depremzede çocuklara, yaşlılara psiko-sosyal destek vermeye çalıştık. Psiko-sosyal destek bir terapi değildir. Profesyonel bir terapi hiç değildir. Psiko-sosyal destek dinleme->empati->bilgi paylaşımı->destek toplulukları ilişkisiyle yapılabilir. İlla bir uzman olmanıza gerek yok. Bu adımları açmam gerekirse:

• Dinleme: Kişiyi dinlerim.
  • Empati: Empati yapmaya çalışırım ve durumunu anlama çalışır, kişiyi çözümlemeye çalışırım.
  • Bilgi paylaşımı: Ulaştığım sonuçları paylaşır ve yardımcı olmak noktasında tavsiyelerde bulunurum. Bu tavsiyeler asla tıbbi değildir.
  • Destek Toplulukları: Kişinin içinde bulunduğu durumu yalnız yaşamak zorunda olmadığını, sosyal topluluklarda var olmasını teşvik ederim.
Yani sizin de anlayacağınız üzere benim yaptığım uzman terapi değil sadece kişiye yardımcı tavsiyelerde bulunmak. Sadece bu tavsiyelerim sıradan "takma kafaya, zamana bırak geçer" gibi işlevsiz tavsiyeler yerine biraz daha "Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT)" ekolüne ilişkili daha işlevsel tavsiyelerdir. Yani BDT yapıyorum demem zira BDT yapıyorum demem için psikiyatri veya psikoloji bölümünden mezun olup ekstradan BDT eğitimi almam gerekiyor diye biliyorum. Dediğim şey şu özetle:
"Takma kafaya, çık gez sosyalleş" gibi yararı olmayan tavsiyelerdense biraz daha yararlı tavsiyeler vermek."

Karakterlerini bildiğim ve kendilerini nasıl gösterdiklerini bildiğim hastalıklar:
  • Depresyon
  • Anksiyete
  • DEHB'in sonucu olarak meydana gelen öz benlik düşüşü
  • Kendine zarar verme davranışı/ Self-harming behavior
  • Bipolar bozukluk
  • Obsesif kompulsif bozukluk
Bu hastalıkların karakterize olan yapılarını bilsem de kesinlikle ben tedavi ederim, psikoloğa/pskiyatriste gitmeye gerek yok gibi bir iddiam yok bu arada. Yani "sen eğitim almadın, hülooo" demenizden önce bunu söyleyeyim.

Forumun mesajlaşma sistemi küt olduğundan Discord'u daha pratik buluyorum. O yüzden konuşmak isterseniz buraya beklerim:

Son düzenleme:

Matt Murdock

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,714
İsim
Oğuz
Okurken depresyona girdim

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap