Neler Yeni

Forumda Depresif Kişilere Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Hocam onu da şöyle tamamlıyım o zaman bizim hastalık algımıza uygun bir hastalık değil rahatsızlık ya da sıkıntı ya da buhran gibi tabirler depresyonu daha iyi ifade ediyor

Genel hastalık algısı olan şeker hastalığı gibi bir hastalık değil başlangıç noktasını maddeden değil manadan alan bir rahatsızlık

Bana kalırsa yine elle tutulmuyor mesela birinin kolu kırıldı açıp bakarsın ya da röntgenle bakıp elle tutulabilir gözle görülebilir bir yerden ortaya çıktığı anlaşılır ancak depresyonun kaynağı hormonun az veya salgılanması gibi elle tutulur şeyler değil kişinin algısı ve manalandırması gibi elle tutulamayan şeyler
Depresyondaki birinin EEG si çekilirse görürsün. Depresyondaki birinin omurilik sıvısı test edilirse görürsün. Hastalık kriterleriniz veya kol kırılmasına benzetmenizi doğru bulmuyorum.

Emsal

80+ Silver
Depresyondaki birinin EEG si çekilirse görürsün. Depresyondaki birinin omurilik sıvısı test edilirse görürsün. Hastalık kriterleriniz veya kol kırılmasına benzetmenizi doğru bulmuyorum.
önce kol kırılır sonra ağrı olur değil mi hocam , önce tiroid az salgılanır sonra hipotiroidi olur hocam

Bizim bahsettiğimiz durumda önce hormonsal biyolojik bozukluklar olmaz ya da önce omurilik sıvısında değişiklikler ortaya çıkmaz

Önce kişi hislerini
kendince travmalarını
yaşadığı ortamı ya da yakın zamanda yaşadığı bir olayı algılamasına bağlı olarak biyolojik değişiklikler ortaya çıkar sonra eeg de görüntülenir ,

Yine küçük bir örnekle
50 sene önceki dedemi ufacık korkutmayacak şey ben de depresyona sebep oluyorsa bu olayı algılayış biçimindeki büyük bir değişiklikten olması lazım diye düşünüyorum

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
önce kol kırılır sonra ağrı olur değil mi hocam , önce tiroid az salgılanır sonra hipotiroidi olur hocam

Bizim bahsettiğimiz durumda önce hormonsal biyolojik bozukluklar olmaz ya da önce omurilik sıvısında değişiklikler ortaya çıkmaz

Önce kişi hislerini
kendince travmalarını
yaşadığı ortamı ya da yakın zamanda yaşadığı bir olayı algılamasına bağlı olarak biyolojik değişiklikler ortaya çıkar sonra eeg de görüntülenir ,

Yine küçük bir örnekle
50 sene önceki dedemi ufacık korkutmayacak şey ben de depresyona sebep oluyorsa bu olayı algılayış biçimindeki büyük bir değişiklikten olması lazım diye düşünüyorum
Depresyonun veya başka herhangi bir psikiyatrik hastalığın fizyolojik yapısını daha bilmiyoruz. Beyindeki değişiklikler direkt olay anında gerçekleşebilir. Sizin dediğiniz şey psikolojik bakış açısı. Ben olaya psikiyatrik açıdan bakıyorum. Psikoloji insan davranışlarını incelerken psikiyatri işin patolojisini inceliyor. Depresyonu hastalık olarak kabul etmek için illa fiziksel bir şey olmasına gerek yok. Fiziksel değişimler var ama gerek de yok yani. Kişiyi intihara kadar götüren sağlıksız bir psikolojik durum. Bence bu onu hastalık yapmak için yeterli.
Diğer yandan depresyon sadece ruh halini etkilemez. Kişinin enerjisini, konsantrasyonunu, uykusunu vb. fiziksel durumlara da neden olur.
Anlamadım DSÖ'nün ve Amerika Psikiyatri Birliği' nin hastalık olarak tanımladığı ve bu işe ciddi araştırma ve para akıtılmasına rağmen neden hala bakış açısına bağlı bir durum olarak görmekte ısrar ediyorsunuz.

Emsal

80+ Silver
Depresyonun veya başka herhangi bir psikiyatrik hastalığın fizyolojik yapısını daha bilmiyoruz. Beyindeki değişiklikler direkt olay anında gerçekleşebilir. Sizin dediğiniz şey psikolojik bakış açısı. Ben olaya psikiyatrik açıdan bakıyorum. Psikoloji insan davranışlarını incelerken psikiyatri işin patolojisini inceliyor. Depresyonu hastalık olarak kabul etmek için illa fiziksel bir şey olmasına gerek yok. Fiziksel değişimler var ama gerek de yok yani. Kişiyi intihara kadar götüren sağlıksız bir psikolojik durum. Bence bu onu hastalık yapmak için yeterli.
Diğer yandan depresyon sadece ruh halini etkilemez. Kişinin enerjisini, konsantrasyonunu, uykusunu vb. fiziksel durumlara da neden olur.
Anlamadım DSÖ'nün ve Amerika Psikiyatri Birliği' nin hastalık olarak tanımladığı ve bu işe ciddi araştırma ve para akıtılmasına rağmen neden hala bakış açısına bağlı bir durum olarak görmekte ısrar ediyorsunuz.
Hocam bakış açısına bağlı bir duruma da DSÖ nün ve APB nin para akıtmasında bir yanlış olduğunu düşünmüyorum

Başından beri ifade ettiğim şey sizin şu dediğinize zıttım ben
Bunu yapan şeyin depresyon olarak tanımlamanın bir manası olmadığına inanıyorum çünkü depresyon elle tutulur bir şey değil

Depresyonda olduğu için enerjisi,uykusu vs bozulduğunu düşünmüyorum ,

Hayatındaki yanlış algılama sonucu ani ya da yavaş yavaş olan ruh hali enerji konsantrasyon uyku vb durumlardaki değişime depresyon denebilir ancak buna depresyon sebep oldu denmemeli bence ve bu kanaatimde çok kaviyim hocam DSÖ bile derseki depresyon yaptı beni ikna edemezlerse inanmam tabi herkesin kendi takdiri:)

-nisay

80+ Bronze
Hayatındaki yanlış algılama sonucu ani ya da yavaş yavaş olan ruh hali enerji konsantrasyon uyku vb durumlardaki değişime depresyon denebilir ancak buna depresyon sebep oldu denmemeli bence ve bu kanaatimde çok kaviyim hocam DSÖ bile derseki depresyon yaptı beni ikna edemezlerse inanmam tabi herkesin kendi takdiri:)
hocam söylediklerinizin bir kısmı doğru ama depresyon fizyolojiyide etkiliyor. depresyonda olduğu için sırt ağrısı çekmek, halsiz ve yorgun hissetmek, enerjiyi kaybetmek görülen belirtilerdir. yani iş sadece psikolojide değil aynı zamanda vücuda birebir tesiri de oluyor. sonuç olarak bunlar depresyonun sebebi değil sonucudur.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Hocam bakış açısına bağlı bir duruma da DSÖ nün ve APB nin para akıtmasında bir yanlış olduğunu düşünmüyorum

Başından beri ifade ettiğim şey sizin şu dediğinize zıttım ben

Bunu yapan şeyin depresyon olarak tanımlamanın bir manası olmadığına inanıyorum çünkü depresyon elle tutulur bir şey değil

Depresyonda olduğu için enerjisi,uykusu vs bozulduğunu düşünmüyorum ,

Bir şey diyemiyorum artık hocam.

Emsal

80+ Silver
hocam söylediklerinizin bir kısmı doğru ama depresyon fizyolojiyide etkiliyor. depresyonda olduğu için sırt ağrısı çekmek, halsiz ve yorgun hissetmek, enerjiyi kaybetmek görülen belirtilerdir. yani iş sadece psikolojide değil aynı zamanda vücuda birebir tesiri de oluyor. sonuç olarak bunlar depresyonun sebebi değil sonucudur.
Hocam depresyon ne peki:) Depresyon bir tanım hocam bir durumu tanımlarken kullanırız
Bu tanım maddi bir karşılığı yok

Bıçak kesti kesen ney bıçak
Şeker yükseldi yükselen ney glikoz vs gibi

Peki depresyonun yanında hangi filleri kullanıyoruz , depresyondan nasıl çıkılır nasıl girilir , sorsam size nereye giriyoruz cevap maddi karşılığı var mı yok neyden çıkıyoruz desem yine yok

Dediğim gibi diğer maddi hastalıklarda belirtilerin sonucunda bir sonuca ulaşırız ve ona isim koyarız

mesela mide ağrısı acı su mide yanması gibi belirtilerinden yola çıkarak mide duvarının tahriş olmasına reflü deriz

Burda ise fark: belirtilerden yola çıkıp bir organın tahrişi ya da kanseri ya da eksikliği vs gibi bir netice ulaşıp ona isim koymayız , yaptığımız şey belirtilerin kendisini guruplandırıp buna depresyon demek.

Yani aslında benim dediğim bir nüans farkı ve ifade ederken kişinin algısına uygun bir şekilde ifade etme isteği
Çünkü güzel ve etkili bir psikoterapi(bazen ilaç) sonucu geçebilecek bir ruhsal durumu insanlar zannediyor ki aynı şeker hastalığı gibi sabit bir hastalığı var

dutemo

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Caner sen yardım etmeye çalışırsan adam daha çok depresyona girer.

-nisay

80+ Bronze
insanlar zannediyor ki aynı şeker hastalığı gibi sabit bir hastalığı var
öyle zaten. tedavisi var. hayat boyu yaşamıyor insanlar böyle. bipolar vs gibi bir hastalık değilse tabii.

PaLaaX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,831
İsim
𝓐𝓭ı 𝓨𝓸𝓴 𝓝𝓪𝓶ı 𝓥𝓪𝓻
Discord
𝑃𝑎𝐿𝑎𝑎𝑋#7322
Alıntıyı görüntüle

Merhaba, bu yazıda ruh sağlığı nezlesi olan depresyona kısaca değinip forumda gördüğümüz depresif kişilere veya olası depresyon hastalarına nasıl yardımcı olabiliriz, bunu açıklayacağım.

Depresyon nedir?
Depresyon, dünya genelinde milyonlarca insanı etkileyen ciddi bir ruh sağlığı sorunudur. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, depresyon dünya genelinde en yaygın ruhsal bozukluktur ve tüm yaş gruplarından insanları etkiler. Depresyon, kişinin günlük yaşamını, işini ve ilişkilerini olumsuz yönde etkileyebilir. Depresyon belirtileri genellikle sürekli üzüntü, ilgi kaybı, uykusuzluk veya aşırı uyuma, enerji kaybı, konsantrasyon güçlüğü, değersizlik hissi ve intihar düşünceleri şeklinde görülür.
Depresyon, basit bir ruhsal durum değildir, ciddi bir hastalıktır.

Depresyondaki biriyle iletişim tarzı nasıl olmalı?
  • Empati ve anlayış gösterin:Depresyondaki biriyle konuşurken empati kurmaya ve onu anlamaya çalışın. Depresyon ciddi bir ruhsal hastalıktır ve basit söylemler kişiyi daha lkötü hissettirebilir. "Her şey geçecek.", "Kendi kendinin doktoru ol.", "İyi tarafından bak.", "Hayatın güzelliklerini gör." gibi ifadeler kişiyi daha kötü hissettirebilir. Bunlar yerine "Seni anlamaya çalışıyorum.", "Sana destek olmak istiyorum.", "Yaşadığın zorluğu anlıyorum." gibi ifadeler daha uygun olacaktır.
  • Olumlu ve destekleyici dil kullanın:Kişiyle konuşurken olumlu bir dil kullanın. Karamsar, melankolik ve pesimist bir karakterle, bakış açısıyla konuşmayın. Kişinin durumunu daha da kötüleştirmeyin.
  • Duyguları küçümsemeyin:Duyguları küçümsemeyin, yargılamayın, eleştirmeyin ve değiştirmeye çalışmayın. Kişinin duygularını normal kabul edin, olduğu gibi kabul edin ve kişiye anlayış gösterin. Kişiye duygularının doğal ve normal olduğunu ve bunların onla kalıcı olarak var olmadığını söyleyin.
Profesyonel yardıma teşvik neden önemli?
  • Depresyon ciddi bir ruh sağlığı sorunudur ve profesyonel destek gerekir. Kişinin bir psikiyatrist kontrolünde olması ve psikolog ile çalışması önemlidir. Uygun ilaç tedavi protokolü ile terapi seanslarıyla kişi daha işlevsel ve iyi olabilir.
  • Depresyondaki biriyle konuşurken onu profesyonel desteğe teşvik etmelisiniz. "Durumunu anlıyorum, doğru tedavi ile daha iyi hissedebilirsin." gibi bir ifade ile kişiyi profesyonel desteğe teşvik etmelisiniz. Bu doğru olandır.
  • Sınırlarınızı bilin. Siz bir terapist değilsiniz. Belli bir seviyeye kadar yardım edebilirsiniz.
Depresyondaki birine verilebilecek tavsiyeler nedir?
  • Hobileriyle ilgilenebilir veya yeni bir hobi edinebilir
  • İlgi alanlarıyla ilgili araştırma, öğrenme, üretme yapabilir
  • Şiir, makale, hikaye, söyleşi, deneme vb. şeyleri üretebilir
  • Resim, müzik gibi duyguları dışarı yansıtmaya yardımcı sanatsal aktivitelerde bulunabilir
  • Endorfin salınımı yapacak 30 dk orta şiddette egzersiz yapabilir, yürüyüş, koşu vb.
  • Film, dizi izleyebilir, sinemaya gidebilir
  • Arkadaşlarıyla buluşabilir
  • Bir sivil toplum kuruluşunda gönüllü faaliyetlerde bulunabilir
  • Akraba ziyareti yapabilir
  • Bir kafede kitap okuyarak kahve içebilir
  • .
  • .
  • .
gibi gibi...

UNUTMAYIN! DEPRESYON ZORDUR, SİZ DAHA DA ZORLAŞTIRMAYIN! AKSİNE KOLAYLAŞTIRIN!
Öyle bir zamandayız ki depresyonu bile anlayamayacak haldeyiz.
Herkese her şey sıradan geliyor.

e_mir

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Depresyonda olan bir insan için bunları uygulamak çok zor hatta imkansız gelebilir.
Yazdıkların yanlış değil ama depresyonun neyden kaynaklandığını bilinirse ona göre bir yol haritası çizilebilir.
Bizim yapacağımız şey ise bu lanet şeyin ne kadar kötü bir şey olduğunu biliyoruz, karşımızdaki kişi bu duruma düşmüş ise tedavi almasını sağlamak olacak.
TR'de depresyona girmek hatta psikoloğa gitmek bile saçma bakılıyor. Asla değil. Bir hastalığınız varsa doktora gidiyorsunuz değil mi? Depresyon ve türevleri ruhsal bir hastalık ve bunun için doktora gidin. Kötü bir şey değil.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
988,907
Üyeler
156,402
Son üye
Divi
Top Bottom