Neler Yeni

Bing Chat ile Kendi Kendinize Terapi Yapabilirsiniz

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Bing Chat'i spesifik bir amaç için kullandım. Bing Chat'in bilişsel davranışçı terapi, sokratik sorgulama yapmasını ve bu şekilde olumsuz çarpık otomatik düşüncelerimi değiştirmemde bana yardımcı olmasını sağladım. İnanılmaz çalıştı. Yani ciddi ciddi konuşma sonrası daha iyi hissettim. Sokratik soruları sorarak konuyu açıyor. Hani cidden GPT-4'ün varlığını hissediyorsunuz.

Kullandığım istemleri (prompt) yazmadan önce birkaç dikkat edilmesi gereken noktayı yazmak istiyorum.

Bing Chat profesyonel gibi uzman gibi terapi seansı gerçekleştiremez. Yani onla psikologmuş gibi konuşamazsınız. Soru cevap şeklinde gitmeniz daha iyi olacaktır. Bing Chat derin konuları konuşamaz. Bing Chat'i terapist gibi kullanmanın amacı şudur; bazen, depresyondaki biri örneğin, yalnız kaldığı zamanlar aklına kötü, olumsuz düşünceler gelebilir. Normalde o kişi bu düşünceleri takmaz ama depresyon o düşünceleri ona o kadar büyük gösteriyor ki kişi çaresiz hissediyor. Eğer kendi kendinize terapi yapmak istiyorsanız ya da bu durumu konuşacak arkadaşınız falan yoksa Bing Chat'i yüzeysel olarak kullanabilirsiniz.

Eğer özkıyım ile ilgili konuşacak iseniz Bing Chat konuşmayı çok ciddi alarak kitleyebilir ve sizi bir uzmana yönlendirir. Özkıyım, intihar, kendini öldürme yerine "kendime zarar verme düşüncelerim var" diyebilirsiniz.

Bazen kullandığı kalıplar aynı olabilir. Yani hep aynı şeyi söyleyebilir. Sadece bilgi içeren ve işe yarayan kısım değişir ve önemli olan da bu.

Bing Chat'i yaratıcı modda kullanmanız gerekiyor.

Aşağıdaki istemleri direkt kullanabilirsiniz. Bu istemlerden yola çıkarak kendi istemlerinizi yazabilirsiniz.
İstem 1:
Bilişsel davranışçı terapi tekniklerini, sokratik sorgulamayı kullanarak benim çarpık olumsuz düşüncelerimi işlevli olanlarla değiştirdiğin bir düşünce oturumu başlat. Senden ricam var. Lütfen adım adım gidelim ve beraber soru cevap yaparak kötü, olumsuz, çarpık düşünceleri değiştirelim. Hadi oturumu başlat.

Bu prompt sizin otomatik düşüncelerinize odaklanacak.

İstem 2:
Sen bir terapistsin ve ben senin danışanınım. Lütfen bana kulak ver ve sorunlarıma yardım et. Bilişsel davranışçı terapiyi ve sokratik sorgulamayı kullan. Hadi seansı başlat.

Bu istem otomatik düşünceden daha çok normal hayatınıza odaklanacaktır.

Diğer yapay zeka sohbet botları işe yaramaz mı?

Google Bard: Sıfır. Olayı anlamıyor bile. Size örnek bir terapist danışan diyalog akışı veriyor.

ChatGPT: ChatGPT yine bir şeyler yapıyor. Fakat Bing Chat daha insani, daha samimi ve daha çözüm odaklı yaklaşıyor. Bunun en büyük sebebi ChatGPT'nin GPT-3.5 kullanıyor olması olabilir. Bildiğiniz gibi Bing Chat GPT-4'ü kullanıyor.

Son bir uyarı: Mükemmel çalışmıyor. Ama iyi çalışıyor. Sadece ne beklediğiniz önemli. Sokratik sorgulamanın mantığını bildiğim için ben yeterli olduğuna kanaat getirdim.

Son düzenleme:
Top Bottom