Neler Yeni

Bilgisayar 2 dakikada açılıyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Emirhan Doğru
Merhaba. Yeni bir DDR5 sistem topladım. Türkiye standartlarına göre üst segment bir sistem sayılır. Fakat birkaç sorun var. Öncelikle bilgisayar çok geç açılıyor. 2 dakika civarına çıktığı oluyor. Bazen açılıyor fakat ekran gelmiyor yada açılmıyor. Power tuşuna bastıktan sonra sistem boşta 1 dakika çalışıyor daha sonra açılıyor.( Bazen anakartın yüklenme ekranı bile karşıma çıkmıyor biosa dahi giremiyorum.

İkinci olarak sistem boştayken chrome vs. açınca 60 70 derecelere çıkabiliyor. OCCT testinde 2. Dakikada 95 dereceleri gördü bende kapattım. Fakat rust gibi işlemciyi yoran bir oyunda ultra ayarlarda 70 derecenin üstüne çıkmadı sıcaklık.

Bilgisayardan pek anlamıyorum kendim topladığım ilk bilgisayar. Açıkcası aldıktan sonra neler yapılması gerektiğini de tam bilmiyorum. Birkaç video izledim pek yararlı şeyler göremedim. Varsa kesin yap dediğiniz önerilerinizi bekliyorum.

Son olarak henüz biosa update yapmadım. Sorunun bundan kaynaklı olacağını pek düşünmüyorum çünkü önceki kullandığım sistemlerde de hiç yapmıyordum. Fakat update yaptıktan sonra da deneyeceğim. Bir yerde ramleri 4800 den yukarı çıkarınca geç açıldığını okudum. Onu da denedikten sonra tekrar yazarım.

Sistem;
İşlemci: Ryzen 7 7700x
Ekran Kartı: Gigabyte Gaming OC 4070ti
Ram: Corsair Vengeance 32GB CL30 6000MHz
M.2: Kingston KC3000 1Tb
Sıvı Soğutucu: Deepcool LT720

ReadyorNot

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
343
İsim
An10im1i
Win+R
msconfig
Önyükleme sekmesindeki gelişmiş ayarlardan işlemci sayısını 1den yukarı çek. 4 veya 8 gibi... (işlemci sayısına bağlı)
Ayrıca güç yönetimi de etkili olabilir.
Bunun için dengeli veya yüksek dene.
Ayrıca başlangıç uygulamalarından windows hizmetlerini gizleyip diğer uygulamaları devre dışı bırak veyahut elle açılır duruma al.

Top Bottom