Neler Yeni

Çözüldü✓ Bilgisayar Kapanma Sistem Hatası

xiRonwar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Muhammed
Merhaba: Mevcutta Kullanmış Olduğum Sistemde Donanımsal Olarak;
Asus Tuf X570 Anakart
XPG Tuf Gaming 16 GB Ram 3200 Mhz
AMD Ryzen 7 3700x İşlemci
Asus TUF RTX 2070 Evo Ekran Kartı
Frisby Kasa 650+80 PSU
Toshiba M.2 SSD

Yaşamış olduğum problem: Normal kullanımda hiçbir sıkıntısı olmayıp 1'den fazla oyun oynarken PC aniden kapanıp Kasa'da güç kesilip daha sonrasında otomatikman kendisi açılınca %100 yükde çalışarak açmaya çalışıyor ekran kartı işlemci fanları %100 çalışıyor ve daha sonra anakart üstünde (DRAM) hatası oluşturuyor kasa arkasından güç kaynağını kapatıp güç kablosunu çekip 10 saniye bekledikten sonra tekrar sağlıklı bir şekilde açılıyor ekran kartı ve M.2 RAM test sonuçlarında hiçbir sıkıntı olmayıp sıcaklık değerleri normal olarak görünüyordu işlemci testinde ise tekrarkan gücü kesip kapatıyor daha öncesinde anakartın jak girişince hoparlör ucu kopuk şekilde içerisinde kaldı halende içerisinde.Kısa devre gibi durum yok ortada veya statik elektrik gibi M.2 SSD sağlık durumu %52 ama performans %100 RAM, işlemci, ekran kartı verimliliği gayet sağlıklı bir durumdadır. Konu ile ilgili yardımınızı beklerim şimididen teşekkürler.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,730
İsim
Emre Zengin
Merhaba: Mevcutta Kullanmış Olduğum Sistemde Donanımsal Olarak;
Asus Tuf X570 Anakart
XPG Tuf Gaming 16 GB Ram 3200 Mhz
AMD Ryzen 7 3700x İşlemci
Asus TUF RTX 2070 Evo Ekran Kartı
Frisby Kasa 650+80 PSU
Toshiba M.2 SSD

Yaşamış olduğum problem: Normal kullanımda hiçbir sıkıntısı olmayıp 1'den fazla oyun oynarken PC aniden kapanıp Kasa'da güç kesilip daha sonrasında otomatikman kendisi açılınca %100 yükde çalışarak açmaya çalışıyor ekran kartı işlemci fanları %100 çalışıyor ve daha sonra anakart üstünde (DRAM) hatası oluşturuyor kasa arkasından güç kaynağını kapatıp güç kablosunu çekip 10 saniye bekledikten sonra tekrar sağlıklı bir şekilde açılıyor ekran kartı ve M.2 RAM test sonuçlarında hiçbir sıkıntı olmayıp sıcaklık değerleri normal olarak görünüyordu işlemci testinde ise tekrarkan gücü kesip kapatıyor daha öncesinde anakartın jak girişince hoparlör ucu kopuk şekilde içerisinde kaldı halende içerisinde.Kısa devre gibi durum yok ortada veya statik elektrik gibi M.2 SSD sağlık durumu %52 ama performans %100 RAM, işlemci, ekran kartı verimliliği gayet sağlıklı bir durumdadır. Konu ile ilgili yardımınızı beklerim şimididen teşekkürler.
OCCT adlı programı indirip Stability Test kısmından Power testini seçip testi başlatır mısın? 10-15 dakika yapman yeterli.

TVKANY

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Yasin Kiraz
OCCT adlı programı indirip Stability Test kısmından Power testini seçip testi başlatır mısın? 10-15 dakika yapman yeterli.
Hocam bu testi yaptığımda işlemci direk 95 derece sabit kalıyor normal mi? OCCT diğer testlerde cpu sıcaklığı max 75 oluyor.

xiRonwar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Muhammed
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam Testi Yaptım 10 Dakika da Hiçbir Sıkıntı Çıkmadı Değerler Gayet Sağlıklı Voltaj Kullanım Değerleri Hepsi Ama Programı Kapatım Gibi Direk PC kapandı Anakartda DRAM Işığı Yandı PC Açılırken %100 Yükte Sistem Kendini Açmaya Çalıştı Ama Açamadığı İçin Kapatım PC'yi Ekstra Olarak: Ramleri Tektek Test Ettim Ramden Kaynaklı Mı Diye Ramlerde Sıkıntı Yok 2 Slota Taktığımda Tahminimce 4 Slot dan Kaynaklı Problem Düşünüyorum

Ekler

• mami_test.png
    mami_test.png
    197.3 KB · Hit: 30
Son düzenleme:

ca.s

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,284
İsim
C Ş
Birden fazla oyun açtığında sıkıntı oluyorsa ekran kartı ile ilgili bir sorun olabilir. Farklı bir ekran kartı varsa veya arkadaşında falan varsa rica edip al ve sistemi onunla başlat. Yine oyuna girmeyi dene ve hata olup olmadığına bak.

xiRonwar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Muhammed
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Birden fazla oyun açtığında sıkıntı oluyorsa ekran kartı ile ilgili bir sorun olabilir. Farklı bir ekran kartı varsa veya arkadaşında falan varsa rica edip al ve sistemi onunla başlat. Yine oyuna girmeyi dene ve hata olup olmadığına bak.
Yok Reis Şuan Güncel Olarak O Şekilde Kullanıyorum Valoda İken Mt2 Oynadım Bağagı Sıkıntı Omladı Garip Valla Sorunu Bulamıyorum :D

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,730
İsim
Emre Zengin
Hocam bu testi yaptığımda işlemci direk 95 derece sabit kalıyor normal mi? OCCT diğer testlerde cpu sıcaklığı max 75 oluyor.
İşlemcinin modeli nedir? Bir de soğutucu olarak stok soğutucu mu var?
Hocam Testi Yaptım 10 Dakika da Hiçbir Sıkıntı Çıkmadı Değerler Gayet Sağlıklı Voltaj Kullanım Değerleri Hepsi Ama Programı Kapatım Gibi Direk PC kapandı Anakartda DRAM Işığı Yandı PC Açılırken %100 Yükte Sistem Kendini Açmaya Çalıştı Ama Açamadığı İçin Kapatım PC'yi Ekstra Olarak: Ramleri Tektek Test Ettim Ramden Kaynaklı Mı Diye Ramlerde Sıkıntı Yok 2 Slota Taktığımda Tahminimce 4 Slot dan Kaynaklı Problem Düşünüyorum
Bu dediğim şekilde bir BIOS'u sıfırla hocam:
Bilgisayarı kapat. PSU kablosunu çıkar. Kasanın üstünde USB bellek vb. hiçbir şey takılı olmasın. Ondan sonra RAM'leri çıkar. Çıkardıktan sonra CLRTC yazan 2 pinli yere tornavida yardımıyla 2 pine aynı anda 5-10 saniye değdir. Ondan sonra RAM'leri A2 ve B2 (2. slot ve 4. slot) olarak takıp sistemi çalıştır. DOCP'yi aktif etme kapalı kalsın şimdilik. Eğer sorun tekrarlarsa bu sefer sadece RAM'lerden birini BIOS'u bu dediğim şekilde sıfırlayıp B2 slotuna tak.
Ben PSU'dan şüphelenmiştim ama testte temiz çıktı. Bir de üçlü priz falan kullanıyorsan kasayı direkt prize bağla bakalım.
Ekran görüntüsü 2024-03-19 115854.png

TVKANY

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Yasin Kiraz
Ryzen 9 7900x
msi mag coreliquid e360 hocam sistem bu şekilde @Emre Zengin

OCCT cpu testini yaptığımda sıcaklık 75 i geçmiyor, ama power yazan testi yaptığımda direk 95 derecek yapıyor. Bende açıkcası çekindim 1 dakika içinde hemen iptal ettim testi sıkıntı olmasın diye.

Son düzenleme:

ca.s

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,284
İsim
C Ş
Yok Reis Şuan Güncel Olarak O Şekilde Kullanıyorum Valoda İken Mt2 Oynadım Bağagı Sıkıntı Omladı Garip Valla Sorunu Bulamıyorum :D
BIOS güncel değilse güncelleyip dene. Eğer güncel ise bir önceki BIOS sürümlerini yükleyip dene. Belki BIOS yazılımında hatalı bir sürüm güncellemesi yapılmış olabilir. Testler normal duruyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

RAMlerden şüphe ediyorsan RAMleri tüm kombinasyonları deneyerek kullanmaya bak.
4 slot var sanırım. RAMlerin isimleri A, B, C, D olsun.

1. Slota sadece A RAMini takıp çalıştır.

2. Slota sadece A RAMini takıp çalıştır.

3. Slota sadece A RAMini takıp çalıştır.

4. Slota sadece A RAMini takıp çalıştır.

1. Slota sadece B RAMini takıp çalıştır.

2. Slota sadece B RAMini takıp çalıştır.

3. Slota sadece B RAMini takıp çalıştır.

4. Slota sadece B RAMini takıp çalıştır.

1. Slota sadece C RAMini takıp çalıştır.

2. Slota sadece C RAMini takıp çalıştır.

3. Slota sadece C RAMini takıp çalıştır.

4. Slota sadece C RAMini takıp çalıştır.

1. Slota sadece D RAMini takıp çalıştır.

2. Slota sadece D RAMini takıp çalıştır.

3. Slota sadece D RAMini takıp çalıştır.

4. Slota sadece D RAMini takıp çalıştır.

1. Slota A RAMini, 2. Slota B RAMini takıp çalıştır.

1. Slota A RAMini, 2. Slota C RAMini takıp çalıştır.

1. Slota A RAMini, 2. Slota D RAMini takıp çalıştır.

1. Slota B RAMini, 2. Slota A RAMini takıp çalıştır.

1. Slota B RAMini, 2. Slota C RAMini takıp çalıştır.

1. Slota B RAMini, 2. Slota D RAMini takıp çalıştır.

.
.
.

1. Slota D, 2. Slota C, 3. Slota B, 4. Slota A RAMlerini takıp çalıştır.

Bu şekilde diğer tüm kombinasyonları dene. Biraz uzun sürer ama sorunun hangi kombinasyonlarsa olduğunu bulursun ve ona göre slot veya RAMlerin çalışma durumuna bakarsın.

Son düzenleme:

xiRonwar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Muhammed
BIOS güncel değilse güncelleyip dene. Eğer güncel ise bir önceki BIOS sürümlerini yükleyip dene. Belki BIOS yazılımında hatalı bir sürüm güncellemesi yapılmış olabilir. Testler normal duruyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

RAMlerden şüphe ediyorsan RAMleri tüm kombinasyonları deneyerek kullanmaya bak.
4 slot var sanırım. RAMlerin isimleri A, B, C, D olsun.

1. Slota sadece A RAMini takıp çalıştır.

2. Slota sadece A RAMini takıp çalıştır.

3. Slota sadece A RAMini takıp çalıştır.

4. Slota sadece A RAMini takıp çalıştır.

1. Slota sadece B RAMini takıp çalıştır.

2. Slota sadece B RAMini takıp çalıştır.

3. Slota sadece B RAMini takıp çalıştır.

4. Slota sadece B RAMini takıp çalıştır.

1. Slota sadece C RAMini takıp çalıştır.

2. Slota sadece C RAMini takıp çalıştır.

3. Slota sadece C RAMini takıp çalıştır.

4. Slota sadece C RAMini takıp çalıştır.

1. Slota sadece D RAMini takıp çalıştır.

2. Slota sadece D RAMini takıp çalıştır.

3. Slota sadece D RAMini takıp çalıştır.

4. Slota sadece D RAMini takıp çalıştır.

1. Slota A RAMini, 2. Slota B RAMini takıp çalıştır.

1. Slota A RAMini, 2. Slota C RAMini takıp çalıştır.

1. Slota A RAMini, 2. Slota D RAMini takıp çalıştır.

1. Slota B RAMini, 2. Slota A RAMini takıp çalıştır.

1. Slota B RAMini, 2. Slota C RAMini takıp çalıştır.

1. Slota B RAMini, 2. Slota D RAMini takıp çalıştır.

.
.
.

1. Slota D, 2. Slota C, 3. Slota B, 4. Slota A RAMlerini takıp çalıştır.

Bu şekilde diğer tüm kombinasyonları dene. Biraz uzun sürer ama sorunun hangi kombinasyonlarsa olduğunu bulursun ve ona göre slot veya RAMlerin çalışma durumuna bakarsın.
Bu Çok Yıpartır Reis Bayağı Zahmetli İşe Sokar Çünkü Kambinasyonları Zorlar Test Sonucunda Gündelik Normal Kullanımda Sıkıntı yok Ama Net Çözümlenmiş de Değil Şuan

ca.s

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,284
İsim
C Ş
Bu Çok Yıpartır Reis Bayağı Zahmetli İşe Sokar Çünkü Kambinasyonları Zorlar Test Sonucunda Gündelik Normal Kullanımda Sıkıntı yok Ama Net Çözümlenmiş de Değil Şuan
Test yapma. Sadece kombinasyonları deneyerek sistemin nasıl çalıştığına bak. Yine açılışta fanlar %100 dönecek mi veya oyundan atacak mı diye bak.

Dahası  
Reaksiyon skoru
3,152
İsim
a l p e r
Aynı PSU bende de var. Pubg CS gibi oyunlarda lobiye girer girmez sistem kapanıyordu komple. OCCT testi yaptım. başlatır başlatmaz pc kapandı yeniden açtım PSU’dan ses gelmeye başladı. Sonra tekrar yeniden başlattım ses kesildi oyundan atma problemi de ortadan kalktı.

Ama yine de PSU’yu değiştirmeye karar verdim. Frisby iyi bir marka değil sanırsam. Sana da tavsiyem pc komple kapanıyorsa PSU’dur %90 ihtimal, %10 ihtimal işlemci aşırı ısınınca da sistem kapatıyor.

Hatta dün de konu açmıştım.

xiRonwar

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Muhammed
Bende Emin Olmamıyorum Açıkcası Reis Oyun Oynarken bi Atıyor Bi Atmıyor Çok Değişik Test de %100 De Çalıştırırken Testi Kapanırken Pc Kapanıyor Sadece Şuan Oyunlarda Falan Yapmıyor Şuanlık

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
988,781
Üyeler
156,386
Son üye
Cewt
Top Bottom