Neler Yeni

Bilgisayar mühendisliği okumak istiyorum

Tuna Fish

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Tuna
Öncelikle merhaba arkadaşlar ben 10.sınıf öğrencisiyim sayısal seçip bilgisayar mühendisliği okumak istiyorum size sorum şu olacak ben yazılım hakkında herhangi bir şey bilmiyorum eğer ki bölümü kazanırsam sorun olur mu yoksa üniversitede mi öğretirler bana

fatihttps

80+
Öncelikle merhaba arkadaşlar ben 10.sınıf öğrencisiyim sayısal seçip bilgisayar mühendisliği okumak istiyorum size sorum şu olacak ben yazılım hakkında herhangi bir şey bilmiyorum eğer ki bölümü kazanırsam sorun olur mu yoksa üniversitede mi öğretirler bana
Dostum okula öğrenmeye gidiyorsun. Tıp okuyup cerrah olmaya giden adamda önceden ameliyat yapmayı bilmiyordu değil mi?

donanimci98

80+ Bronze
Okulda zaten ağırlıklı olarak yazılımla ilgili temelleri algoritmaları falan öğreneceksin. İş hayatına girince zaten öğreneceğin şeyler farklı olacak. Okuldakinin üstüne koyacaksın.

Checkmate

80+ Bronze
Hocam gerçek hayatta bir kodlama işine bakmanı öneririm ben de bilgisayar mühendisi olmak istiyordum bir kaç kod yazdıktan sonra benlik olmadığını sıkıcı olduğunu anladım.

Pişmaniye

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,737
İsim
Can BOZKURT
Okulda öğretilenle bir yere gelemezsin kendin gün boyu belirlediğin alanda çalışman gerek.

Yusufx

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,024
İsim
Yusuf
İlgilendiği Kategoriler
İç donanımlar , Toplama Bilgisayar Tavsiye
Okuldada tabii ki öğretecekler ama tavsiyem eğitim videolarını izle YouTube’dan öyle yavaştan başla

qnyb

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
907
İsim
Güney
Üniversiteye kadar bir şey öğrenmezsen ve üniversitede de sadece anlatılanı dinlersen büyük ihtimalle yazılımcı değil kasiyer olursun.

Pişmaniye

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,737
İsim
Can BOZKURT
Üniversiteye kadar bir şey öğrenmezsen ve üniversitede de sadece anlatılanı dinlersen büyük ihtimalle yazılımcı değil kasiyer olursun.
Mühendis kasiyerleri sever bizimkiler.

• Beğen
Reaksiyonlar: qnyb

donanimci98

80+ Bronze
Abartmayın bilgisayardan gram anlamayarak bölüme başlayı iyi yerlere gelen çok kişi oldu. Ezbere konuşmayın.

qnyb

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
907
İsim
Güney
Mühendis kasiyerleri sever bizimkiler.
Maalesef hocam, çok fazla mezun var. Herkes oturduğu yerden para kazanmak istiyor, çoğu kişi para var diye bu mesleği seçiyor. Sadece üniversiteye gidip orada 10-15 yıl öncesi teknolojileri öğreniyorlar, problem çözme yeteneklerini de geliştirmiyorlar. Sonrasında bir yere başvuru yapıyorlar ancak alınmayınca laf ediyorlar.
Eh be adam, senin gibi binlerce kişi var. Onları da alınmıyor, kendini geliştiren bir şeyler yapabilenler alınıyor. Bunu bir türlü ya anlamıyorlar yada anlamak istemiyorlar. Sonuç olarak da mühendis kasiyer oluyorlar veya girdikleri iş yerinde boş iş elemanı oluyorlar, böyle de bir şey öğrenemedikleri için hep düşük maaş alıyorlar.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Abartmayın bilgisayardan gram anlamayarak bölüme başlayı iyi yerlere gelen çok kişi oldu. Ezbere konuşmayın.
Kaç yıldır yazılım sektöründesiniz hocam? İyi yerlere geliyor dediğiniz günde 9 saat çalışıp, 2 saatte istanbul trafiğini çekip günde 11 saatini harcayan kişileri mi kastediyorsunuz?

donanimci98

80+ Bronze
Maalesef hocam, çok fazla mezun var. Herkes oturduğu yerden para kazanmak istiyor, çoğu kişi para var diye bu mesleği seçiyor. Sadece üniversiteye gidip orada 10-15 yıl öncesi teknolojileri öğreniyorlar, problem çözme yeteneklerini de geliştirmiyorlar. Sonrasında bir yere başvuru yapıyorlar ancak alınmayınca laf ediyorlar.
Eh be adam, senin gibi binlerce kişi var. Onları da alınmıyor, kendini geliştiren bir şeyler yapabilenler alınıyor. Bunu bir türlü ya anlamıyorlar yada anlamak istemiyorlar. Sonuç olarak da mühendis kasiyer oluyorlar veya girdikleri iş yerinde boş iş elemanı oluyorlar, böyle de bir şey öğrenemedikleri için hep düşük maaş alıyorlar.

Kaç yıldır yazılım sektöründesiniz hocam? İyi yerlere geliyor dediğiniz günde 9 saat çalışıp, 2 saatte istanbul trafiğini çekip günde 11 saatini harcayan kişileri mi kastediyorsunuz?
İlk mesajınıza %100 katılıyorum bu arada. Çok kötü arkadaşlarım da var asgari + bir miktara çalışıyorlar. Benim maaş 3x falan kalıyor onların yanında. Tecrübem 2 seneyi geçiyor, üni mezuniyetinin üstüne. Ünide de boş durmadım tabi. Tek katılmadığım kısım üniye kadar bir şey öğrenmesi gerektiği. Amaç üniversiteye girebilmek şu anda. Üniversiteye girdikten sonra kendini geliştirir zaten şimdi vaktini üniversiteye girmeye harcamalı. Ne kadar iyi okul o kadar iyi çevre. Ben remote çalışıyorum. Diğerleri de çalışıyor bilindik yerlerde. Üniye girerken sıfır yazılım bilgileri vardı işte. Maaşlar iyi, iyi olana. üni 4 sene çok şey öğrenilir. Şimdi işi bu değil. Kod yazmak zaten bıktıracak bir süre sonra.

• Beğen

qnyb

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
907
İsim
Güney
İlk mesajınıza %100 katılıyorum bu arada. Çok kötü arkadaşlarım da var asgari + bir miktara çalışıyorlar. Benim maaş 3x falan kalıyor onların yanında. Tecrübem 2 seneyi geçiyor, üni mezuniyetinin üstüne. Ünide de boş durmadım tabi. Tek katılmadığım kısım üniye kadar bir şey öğrenmesi gerektiği. Amaç üniversiteye girebilmek şu anda. Üniversiteye girdikten sonra kendini geliştirir zaten şimdi vaktini üniversiteye girmeye harcamalı. Ne kadar iyi okul o kadar iyi çevre.
Hayırlı olsun hocam, umarım daha iyi yerlere gelirsiniz. Benimde 5 yıldır tecrübem var. Üniversiteyi bırakmayıp okumaya devam etseydim, 3 yıl tecrübem olurdu. Yazılım sektöründe diplomadan çok ne bilindiği, neler yaptığı yada yapabildiği daha çok önemli olduğu için benim tavsiyem her zaman liseden başlanması, üniversiteyi de açıktan bir yazılım bölümü okuyarak ilerlenmesi. Şimdi ki aklım olsa üniversiteye 2 sene bile gitmezdim. O 2 senelik vakti de bir yerde junior olarak çalışarak harcasaydım şuan ki maaşımı daha genç yaşta alıyor olurdum. Üstüne açıktan da gelen bir üniversite diplomam olurdu. Bu sektörde bildiğin şeyler ve yaşın çok önemli oluyor.

Benim tavsiyem dediğim gibi liseden başlasın, üniversite döneminde kendi branşı ile alakalı açık öğretim bir bölümü seçsin. Üniversiteden mezun olana kadar bir şirkette çalışmaya başlayıp para kazansın. Kazandığı parayla da en azından c1 seviyesinde yabancı dil öğrensin, bir kaç büyük firmadan (microsoft vb...) da parasını verip sertifika programlarına katılıp sertifikasını alsın.

2 sene lisede bu işe emek verip bir şeyler öğrenebilir. Mezuniyetten sonra 2 sene de bir yerde çalışarak diğer belirttiğim konularda kendini geliştirebilir. Sonuç olarak da eline geçen, elbette bu mesleğe yatkınlığı varsa, burası çok önemli. 20 yaşında 23 yaşındaki halinin maaşını kazanır. Bu 3 senelik avantaj da ileriki yaşlarda oldukça fazla etkisini gösterir.

Pişmaniye

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,737
İsim
Can BOZKURT
4 Sene yazılımla uğraştım en son bana göre olmadığını sıktığını fark edip bıraktım. Üniversite de sıfır bilgiyle girip adam akıllı maaş alın bir elin parmağını geçmez. O yüzden daha fazla batma sus.

Hayırlı olsun hocam, umarım daha iyi yerlere gelirsiniz. Benimde 5 yıldır tecrübem var. Üniversiteyi bırakmayıp okumaya devam etseydim, 3 yıl tecrübem olurdu. Yazılım sektöründe diplomadan çok ne bilindiği, neler yaptığı yada yapabildiği daha çok önemli olduğu için benim tavsiyem her zaman liseden başlanması, üniversiteyi de açıktan bir yazılım bölümü okuyarak ilerlenmesi. Şimdi ki aklım olsa üniversiteye 2 sene bile gitmezdim. O 2 senelik vakti de bir yerde junior olarak çalışarak harcasaydım şuan ki maaşımı daha genç yaşta alıyor olurdum. Üstüne açıktan da gelen bir üniversite diplomam olurdu. Bu sektörde bildiğin şeyler ve yaşın çok önemli oluyor.

Benim tavsiyem dediğim gibi liseden başlasın, üniversite döneminde kendi branşı ile alakalı açık öğretim bir bölümü seçsin. Üniversiteden mezun olana kadar bir şirkette çalışmaya başlayıp para kazansın. Kazandığı parayla da en azından c1 seviyesinde yabancı dil öğrensin, bir kaç büyük firmadan (microsoft vb...) da parasını verip sertifika programlarına katılıp sertifikasını alsın.

2 sene lisede bu işe emek verip bir şeyler öğrenebilir. Mezuniyetten sonra 2 sene de bir yerde çalışarak diğer belirttiğim konularda kendini geliştirebilir. Sonuç olarak da eline geçen, elbette bu mesleğe yatkınlığı varsa, burası çok önemli. 20 yaşında 23 yaşındaki halinin maaşını kazanır. Bu 3 senelik avantaj da ileriki yaşlarda oldukça fazla etkisini gösterir.
Hocam şuan 19 uma gireceğim. Lise bitti ancak sınava girmedim seneye kaldı. Şimdi bir gıda firmasında Ön Muhasebe de iş buldum 3 ay olacak yakında. Hangi yolu takip etmeliyim sence ne önerirsin Lise de bilişim okudum ancak 7 yaşından beri çok girdim bunaldım artık. Ne önerirsin?

• Beğen
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
910,091
Üyeler
141,239
Son üye
soulebonigas
Top Bottom