Neler Yeni

Bilgisayar Mühendisliği mi Yazılım Mühendisliği mi?

Ameyus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
780
İsim
Ahmet Yıldırım
Ben
Mesaj otomatik birleştirildi:

1. Sınıfta alınmazsa 2. Sınıfta alınır. Sonuç olarak alınması zorunlu bir ders bilgisayar mühendisliği bölümlerinde. Ben 1. sınıfta aldığım için öyle yazdım.
Aslında temelede çok farklı sektörler yazılım ve bilgisayar mühendisliği. Yazılımda o kadar fazla dile dokunuyorlar ki her dönem bir çok dil görüyorsun. Ama bilgisayarda yazılım çok fazla yok? Bizde 1. Sınıf temel mühendislik dersleri ve ekstra kimya verdiler. Senin hangi üni?

Marshal

80+ Silver
En İyi Cevap
3
Aslında temelede çok farklı sektörler yazılım ve bilgisayar mühendisliği. Yazılımda o kadar fazla dile dokunuyorlar ki her dönem bir çok dil görüyorsun. Ama bilgisayarda yazılım çok fazla yok? Bizde 1. Sınıf temel mühendislik dersleri ve ekstra kimya verdiler. Senin hangi üni?
Düzce Üniversitesi. Kimya görmedik, temel bilimlerden sadece matematik ve fizik. Teknik olarak Bilgisayar mühendisliğine giriş, algoritmalar ve programlama, elektrik-elektronik dersleri aldık. Ayrıca C/C++, Html/Css/Js, C#, Asp.NET, Python, Java gibi dilleri barındıran birçok ders bulunuyor. Genelde .NET ağırlıklı dersler vardı. Saydıklarım benim derslerini aldığım diller. Seçmediğim derslerde de görmediğim farklı dller var. Her dilden hangi platformlara ne tür uygulamalar çıkarıldığına bağlı olarak birden fazla alan odaklı dersler var. Nesne tabanlı programlama, görsel programlama, web tasarım, web programlama (arka yüz), mobil programlama, görsel programlama (windows), oyun geliştirme, veri bilimi, makine öğrenmesi, derin öğrenme, yapay zeka gibi çeşitli dersler var türlü dillerin kullanıldığı. Bunlar aklıma gelenler, aklıma gelmeyenler de vardır. Bir zaman sonra derslerin çoğu seçmeli olduğu için isteyen komple yazılım ağırlıklı dersler alabiliyor zaten. Bu bakımdan yazılım mühendisliğinden pek bir farkı kalmıyor yazılım eğitimi bakımından. Zaten eskiden yazılım mühendisliği diye bir bölüm yoktu sadece bilgisayar mühendisliği vardı. Yazılım sektörünün hızla gelişmesi ve derinleşmesi üzerne yeni bölümler açıldı. Şuan yapay zeka mühendisliği gibi bölümlerin türemesi gibi.

xberke

80+
network, siber güvenlik cloud, bulut bilişim, devops bu saydığın uzmanlık gerektiren alanlarda kodlama yapmadığını düşündüren nedir acaba?
Kendim bulut bilişimciyim birçok programlama dili de biliyorum, kodlama bilmemekten bahseden oldu mu ? yazılımcı başka bir sey programlama dili bilmek başka bir sey, datacenter da çalışıyorum işin merkezinde cisco juniper router ve backbone switchlerde route yazıyorum, fortigate firewall ddos waf kuralları yazmak layer taraflı koruma bilemekle log okumakla yazılımın alakası yok sadece otomasyona girdiğinde gerekiyor bazı noktalarda ama bir yazılımcı ile kıyaslanamaz bile.

benim fikirlerim.
İngilizce okumak zorunda değilsiniz ama konuşmak ve anlamak zorundasınız
O zaman kapalı çarşı esnafı gibi oluyor :) birçok kaynak ingilizce ve zaten çoğu insan okuyup anlamayı aşmıştır sorun konuşmakta oluyor, en kötü dizi film oyunlardan aşinalığı oluyor çoğu kişide.

Maryo

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Kendim bulut bilişimciyim birçok programlama dili de biliyorum, kodlama bilmemekten bahseden oldu mu ? yazılımcı başka bir sey programlama dili bilmek başka bir sey, datacenter da çalışıyorum işin merkezinde cisco juniper router ve backbone switchlerde route yazıyorum, fortigate firewall ddos waf kuralları yazmak layer taraflı koruma bilemekle log okumakla yazılımın alakası yok sadece otomasyona girdiğinde gerekiyor bazı noktalarda ama bir yazılımcı ile kıyaslanamaz bile.

O zaman kapalı çarşı esnafı gibi oluyor :) birçok kaynak ingilizce ve zaten çoğu insan okuyup anlamayı aşmıştır sorun konuşmakta oluyor, en kötü dizi film oyunlardan aşinalığı oluyor çoğu kişide.
aşinalıktan ziyade terimleri bilmek önemli biraz da.
Ve evet konuşmak cidden önemli mesela benim sorunum o.
Kaskatı kalıyorum resmen anadilimde bile .
Neden bilmiyorum ama sosyalleşmem lazım.

Ahmettİlhan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
184
İsim
Ahmet İlhan

hocam öyle bir yazmışsın ki sanki alakası yokmuş bambaşka bölümmüş gibi sorun bende değil sanki

yenigeldim

80+ Silver
her şeyden önce ben ee bilgisayar okumaktan iyidir bilgisayar da alt dallarının fakültelerinden iyidir yazılım,siber güvenlik gibi bir bölüm açıldı itüde orası,yapayzeka gibi bölümler son tercih olmalı
ee okumak bilgisayar okumaktan neye göre daha iyidir mesela? ben ee mezunuyum. bilgisayar ee nin alt dalı falan değil. ee fizik tabanlı bir bölüm, bilgisayar matematik. yazılımcı olma niyeti varsa ee okunmamalı gereksiz ders yükü çekersin. bilgisayar daha rahat o açıdan. koca bölümde alacağın yazılıma giriş ve Matlab falan olacak ee de. CS temellerini bilmeyeceksin yani

xberke

80+
ee okumak bilgisayar okumaktan neye göre daha iyidir mesela? ben ee mezunuyum. bilgisayar ee nin alt dalı falan değil. ee fizik tabanlı bir bölüm, bilgisayar matematik. yazılımcı olma niyeti varsa ee okunmamalı gereksiz ders yükü çekersin. bilgisayar daha rahat o açıdan. koca bölümde alacağın yazılıma giriş ve Matlab falan olacak ee de. CS temellerini bilmeyeceksin yani
Elektronik ve haberleşme ile karıştırdı galiba çünkü onlar hep bilişim tarafındalar.

yenigeldim

80+ Silver
Elektronik ve haberleşme ile karıştırdı galiba çünkü onlar hep bilişim tarafındalar.
Elektrik-elektronikle, elektronik-haberleşme arasında yazılım açısından fark yok ki. EE, haberleşmeyi kapsıyor zaten. Haberleşme derslerini seçersen aynı dersleri almış oluyorsun. Onun yerine elektrik seçmelileri de alabilirsin.

m1tRex

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Emre
Aslında bu sektörlerde rekabet çok fazla ve gerekli insan gücüne yıllar öncesinden ulaşıldığını düşünüyorum. Şu anda belkide her üniversitede yazılım veya bm bölümü vardır. Bu durumda zaten rekabet çok fazla olduğundan dolayı ingilizce bilmek bir şart olarak öne çıkıyor. Çok fazla kişinin bu alanları seçmesi sonucunda bu bölümlerin de değeri yakın gelecekte ciddi şekilde azalacaktır diye düşünüyorum. Seçkin üniversiteler haricindeki üniversitelerden mezun olanlar çok fazla rekabet etmek zorunda. Ayrıca bu yetmezmiş gibi 2 yıllık birçok bölümde de kişiler yazılıma yöneliyor. Bu sebeplerden dolayı da yeriniz çok rahat doldurulabilir oluyor. Kendinizi ciddi anlamda geliştiremezseniz maaş konusunda da çok bir beklentiniz olmamalı. Çünkü dediğim gibi yazılım sektörüne gerekli insan gücü çoktan doldu. Ben inşaat mühendisliğinden daha büyük bir patlamayı bu sektörde bekliyorum. Ben de bu konuyu çok düşündüm ve belkide yüzlerce saat araştırdım. Bu video gerçekleri çok güzel açıklamış bakın derim.
Ben de tercih döneminde bilgisayar mühendisliğini düşünüyordum ancak dediğim gibi geleceği çok zorlu, yeriniz çok rahat doldurulabilir çünkü aşırı derecede yazılımcı var ve bu sebeple tercih etmedim. Kendimi uçurumdan atamazdım. Ben 6,7 yıl sonra patlayacağı düşüncesindeyim.(Patlamaktan kastım gerekli iş gücünün aşırı derecede karşılanmış olması sebebiyle mesleğin değerini yitirmesi sebebi)

Aslında bu sektörlerde rekabet çok fazla ve gerekli insan gücüne yıllar öncesinden ulaşıldığını düşünüyorum. Şu anda belkide her üniversitede yazılım veya bm bölümü vardır. Bu durumda zaten rekabet çok fazla olduğundan dolayı ingilizce bilmek bir şart olarak öne çıkıyor. Çok fazla kişinin bu alanları seçmesi sonucunda bu bölümlerin de değeri yakın gelecekte ciddi şekilde azalacaktır diye düşünüyorum. Seçkin üniversiteler haricindeki üniversitelerden mezun olanlar çok fazla rekabet etmek zorunda. Ayrıca bu yetmezmiş gibi 2 yıllık birçok bölümde de kişiler yazılıma yöneliyor. Bu sebeplerden dolayı da yeriniz çok rahat doldurulabilir oluyor. Kendinizi ciddi anlamda geliştiremezseniz maaş konusunda da çok bir beklentiniz olmamalı. Çünkü dediğim gibi yazılım sektörüne gerekli insan gücü çoktan doldu. Ben inşaat mühendisliğinden daha büyük bir patlamayı bu sektörde bekliyorum. Ben de bu konuyu çok düşündüm ve belkide yüzlerce saat araştırdım. Bu video gerçekleri çok güzel açıklamış bakın derim.
Ben de tercih döneminde bilgisayar mühendisliğini düşünüyordum ancak dediğim gibi geleceği çok zorlu, yeriniz çok rahat doldurulabilir çünkü aşırı derecede yazılımcı var ve bu sebeple tercih etmedim. Kendimi uçurumdan atamazdım. Ben 6,7 yıl sonra patlayacağı düşüncesindeyim.(Patlamaktan kastım gerekli iş gücünün aşırı derecede karşılanmış olması sebebiyle mesleğin değerini yitirmesi sebebi)
Şahsi düşüncem bu bölümdeki patlamanın çoktan başladığı yönündedir. Yapay zekanın da sektörü daraltacağı ortada.

Ahmettİlhan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
184
İsim
Ahmet İlhan
kendini yönlendireceği çok daha geniş alanı oluyor bilgisayar mühendislerinden daha avantajlı konuma geçiyor. ders yoğunluğunda haklısınız ama cengci profesörlerle de konuşmuştum eeyi daha avantajlı görüyorlar.

Pukiina

80+ Bronze

yenigeldim

80+ Silver
kendini yönlendireceği çok daha geniş alanı oluyor bilgisayar mühendislerinden daha avantajlı konuma geçiyor. ders yoğunluğunda haklısınız ama cengci profesörlerle de konuşmuştum eeyi daha avantajlı görüyorlar.
Ee çok ağır bölüm bilgisayara göre. Yazılımcı olunacaksa çekilecek çile değil

Top Bottom