Neler Yeni

Bilgisayar programcılığına gidip dgs ile 4 yıllığa geçmek ne kadar mantıklı?

ijustfaruk

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Meslek lisesi mezunu olduğum için elimde MTOK avantajı var bilmeyenler için MTOK lisedeki alanımıza göre üni bölümü seçersek bize tolerans tanınmasını sağlıyor (diplomadaki ek puan sayılmıyor onun yerine mtok puanı sayılıyor görselde en sağ kısım) her okulda yok ama listedeki okullarda gayet yeterli gazi düşünüyordum online eğitimden ve okulda bize yaptırılan işlerden dolayı 11 ve 12. sınıfım neredeyse sıfır tyt sözel hariç yapabildiğim çok şey olmadı amacım başından beri mezuna kalmak ve bir yıl hazırlanmaktı ama dgs ile bilgisayar programcılığı iyice kafamı kurcalamaya başladı dgs tyt seviyesinde bir sınavsa hallederim geriye bir tek ortalamayı yüksek tutmak kalıyor temel matematik yapamayan adam üni sınav notlarını nasıl yüksek tutacak o da var çok kararsızım her kafadan ayrı bir ses çıkıyor Kayseri'deyim dayımda burda algoritma dersleri veriyor ikinci öğretim seç kendi şehrinde oku hem çalışırsın tecrübe edinirsin hem de dgs ile işini kolaylaştırırsın diyor ben Kayseri'de okumak istemiyorum lise başladığından beri amacım şehir dışıydı hayat pahalılığı kira vs hayallerimi baltalıyor ben başka şehre gidip rahat edeceğim diye ailemin zorluk çekmesinide istemiyorum onlarda masraf olmasın diye bu yıl tercih yapmam için beni zorluyor temiz kafayla tavsiye verebilecek tecrübeli kişilere ihtiyacım var sınava hiç çalışmadan girdiğim için sonuç böyle

@Harley Quinn❖

Ekler

• IMG_20220802_121841.jpg
    IMG_20220802_121841.jpg
    52.4 KB · Hit: 49
Son düzenleme:

PixDraw

80+ Bronze
Meslek lisesi mezunu olduğum için elimde MTOK avantajı var bilmeyenler için MTOK lisedeki alanımıza göre üni bölümü seçersek bize tolerans tanınmasını sağlıyor (diplomadaki ek puan sayılmıyor onun yerine mtok puanı sayılıyor görselde en sağ kısım) her okulda yok ama listedeki okullarda gayet yeterli gazi düşünüyordum online eğitimden ve okulda bize yaptırılan işlerden dolayı 11 ve 12. sınıfım neredeyse sıfır tyt sözel hariç yapabildiğim çok şey olmadı amacım başından beri mezuna kalmak ve bir yıl hazırlanmaktı ama dgs ile bilgisayar programcılığı iyice kafamı kurcalamaya başladı dgs tyt seviyesinde bir sınavsa hallederim geriye bir tek ortalamayı yüksek tutmak kalıyor temek matematik yapamayan adam üni sınav notlarını nasıl yüksek tutacak o da var çok kararsızım her kafadan ayrı bir ses çıkıyor Kayseri'deyim dayımda burda algoritma dersleri veriyor ikinci öğretim seç kendi şehrinde oku hem çalışırsın tecrübe edinirsin hem de dgs ile işini kolaylaştırırsın diyor ben Kayseri'de okumak istemiyorum lise başladığından beri amacım başka şehir dışıydı hayat pahalılığı kira vs hayallerimi baltalıyor ben başka şehre gidip rahat edeceğim diye ailemin zorluk çekmesinide istemiyorum onlarda masraf olmasın diye bu yıl tercih yapmam için beni zorluyor temiz kafayla tavsiye verebilecek tecrübeli kişilere ihtiyacım var

@Harley Quinn❖
DGS ales tarzında bir sınav olmaya başladı soru tarzları epey değişti. Okuduğum yılda sınıfımda senin gibi biri vardı yapılabilir onda da mat2 yoktu mezun olduğumuz yıl mühendisliği dgs ile kazanmıştı. 2 Yıllık için şehir dışına bildim bileli karşıyım ben okudum fakat aile hariç hiçbir artısı yok boş masraf gibi geliyor.

Lyndray

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
620
İsim
Furkan Kaya
Geçen sene bilgisayar programcılığına başladım ve 1.sınıfı bitirmeden mobil uygulama gelistiricisi olarak işe başladım. Yaklaşık 7-8 aylık bireysel çalışma sonucunda işe girebilecek seviyeye geldim. Çevremde bilgisayar mühendisliği okuyan arkadaşlarımda var ancak yazılımcı olmak icin bilgisayarla alakalı bir bölüm bitirmene gerek yok. Eğer ilgiliysen internetten kurslara başlayarak kendini geliştirip iş bulabilirsin

jalm0o0e1

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
260
İsim
Oğuzhan
Yazılımcı olmak için bilgisayarla ilgili bir bölüm bitirmene gerek yok. Çalıştığım fabrikanın bilgi işlem departmanında herkes işletme mezunuydu ama çatır çutur kod yazıyolardı.

Margot Robbie

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
57,646
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler
YKS, İskandinav mitolojisi
Planınızı DGS'ye göre yapmayın. Bazı üniversiteler birer ikişer kişi alıyor, yani toplasan Türkiye'de 100 kişi falan Dikey geçiş yapıyor. Çok zor. DGS'yi kazanamama ihtimalini göz önünde bulundurup tercih yapın.

Ben olsam DGS gibi lanet bir sınavla uğraşmak yerine bir sene mezuna kalırım, paşa paşa giderim iyi bir yere.

ijustfaruk

80+ Gold
En İyi Cevap
1
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
DGS ales tarzında bir sınav olmaya başladı soru tarzları epey değişti. Okuduğum yılda sınıfımda senin gibi biri vardı yapılabilir onda da mat2 yoktu mezun olduğumuz yıl mühendisliği dgs ile kazanmıştı. 2 Yıllık için şehir dışına bildim bileli karşıyım ben okudum fakat aile hariç hiçbir artısı yok boş masraf gibi geliyor.
Zaten şehirdışını mtokla gidebileceğim 4 yıllık bölümler için düşünüyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Geçen sene bilgisayar programcılığına başladım ve 1.sınıfı bitirmeden mobil uygulama gelistiricisi olarak işe başladım. Yaklaşık 7-8 aylık bireysel çalışma sonucunda işe girebilecek seviyeye geldim. Çevremde bilgisayar mühendisliği okuyan arkadaşlarımda var ancak yazılımcı olmak icin bilgisayarla alakalı bir bölüm bitirmene gerek yok. Eğer ilgiliysen internetten kurslara başlayarak kendini geliştirip iş bulabilirsin
Hocam sadece diploma için okulun bana olmazsa olmaz bir katkısı olacağını düşünmüyorum iş yine kendini geliştirmede bitiyor mtok avantajımı öğrenince bölümle ilgili iyi bir üniye kolay yoldan girmek varken neden yapmıyım dedim yanlış hatırlamıyorsam normalde 35k alan gazi mtokla 140k falan alıyor bir yılda yapılır mı bilmiyorum orasını çalışmam belirleyecek ama avantaj büyük olunca kaçırmak istemiyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Planınızı DGS'ye göre yapmayın. Bazı üniversiteler birer ikişer kişi alıyor, yani toplasan Türkiye'de 100 kişi falan Dikey geçiş yapıyor. Çok zor. DGS'yi kazanamama ihtimalini göz önünde bulundurup tercih yapın.

Ben olsam DGS gibi lanet bir sınavla uğraşmak yerine bir sene mezuna kalırım, paşa paşa giderim iyi bir yere.
Bende öyle düşünüyorum ama ailem susmuyor anlamıyor büyük baskı var üzerimde onlar için benim ne düşündüğüm ne istediğim önemli değil cepleri önemli

Son düzenleme:
Top Bottom