Neler Yeni

bilgisayarda oyunlar kapanıp duruyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
142
İsim
Ömer
arkadaşlar sistemi alalı 5 yıl oldu bf5,fh4 gibi oyunları oynarken oyun bir yerde donuyo 3 4 sn liğine sonrada kapanıyor bunun sebebi harddisktenmidir yoksa artık sistemin vakti dolmaya başladığı içinmi
win11 kullanıyorum ssd ye kurulu 128gb lık kingston un klasik bir ssd si, oyunlar da baya eski belki 10 yıllık 2 tane 1tb lık hdd m var onlara kurulu
Sistem:
r5 1600af
rx 570 8gb
16gb ram
gigabyt b450m s2h anakart

Frowzy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Can Berk Arman
Bence ilk olarak HDD'leri bir kontrol et, ardından sistemin termal durumuna ve sürücülere bak. Eğer mümkünse, oyunları SSD'ye taşımayı dene. Harddisk sağlık durumuna bak. Sıcaklık durumlarını da incele sisteminin eğer sorun bunlarda değilse sistem yaşlanması diyebiliriz sorununa.

Dahası  
Reaksiyon skoru
142
İsim
Ömer
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bence ilk olarak HDD'leri bir kontrol et, ardından sistemin termal durumuna ve sürücülere bak. Eğer mümkünse, oyunları SSD'ye taşımayı dene. Harddisk sağlık durumuna bak. Sıcaklık durumlarını da incele sisteminin eğer sorun bunlarda değilse sistem yaşlanması diyebiliriz sorununa.
hocam ssd dediğim gibi 128 gb yani imkansız ona aktarmam
Mesaj otomatik birleştirildi:

hdd lerin sağlık durumlarına bakayım bir

Volkan:/

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
571
İsim
Volkan
arkadaşlar sistemi alalı 5 yıl oldu bf5,fh4 gibi oyunları oynarken oyun bir yerde donuyo 3 4 sn liğine sonrada kapanıyor bunun sebebi harddisktenmidir yoksa artık sistemin vakti dolmaya başladığı içinmi
win11 kullanıyorum ssd ye kurulu 128gb lık kingston un klasik bir ssd si, oyunlar da baya eski belki 10 yıllık 2 tane 1tb lık hdd m var onlara kurulu
Sistem:
r5 1600af
rx 570 8gb
16gb ram
gigabyt b450m s2h anakart
İşlemci ve ekran kartı ısılarına bak ve psu nu kontrol et dandik bir şey ise ondan olabilir occt indir power test başlat ekran kartı içinde 3 d ve vram test yap ısılara bak

Dahası  
Reaksiyon skoru
142
İsim
Ömer
Ekran görüntüsü 2024-09-16 131320.png

yani enteresandırki oyunların olduğu disk gayet sağlıklı görünüyor diğer disk ama baya kötü ondakileri bi ara aktarmak lazım bir yere 19 günü kalmış diyor uygulama occt yide şimdi indiriyorum

Frowzy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Can Berk Arman
Hdd değiştirmen lazım normalde sağlık durumuna göre devamlı mavi ekran yemen lazım gene sadece oyunlarda kapanıyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
142
İsim
Ömer
Hdd değiştirmen lazım normalde sağlık durumuna göre devamlı mavi ekran yemen lazım gene sadece oyunlarda kapanıyor.
devamlı mavi ekran yiyorum zaten usta bilgisayarı kapat diyorum kapanmak yerine mavi ekran atıyo

İşlemci ve ekran kartı ısılarına bak ve psu nu kontrol et dandik bir şey ise ondan olabilir occt indir power test başlat ekran kartı içinde 3 d ve vram test yap ısılara bak
Ekran görüntüsü 2024-09-16 151735.png

kral test sonucu bu şekil

mavi ekranıda genelde memory manangement hatası olarak alıyorum

Volkan:/

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
571
İsim
Volkan
devamlı mavi ekran yiyorum zaten usta bilgisayarı kapat diyorum kapanmak yerine mavi ekran atıyo

Alıntıyı görüntüle

@Emre Zengin hocam arkadaşın ram ler mi sıkıntılı bu hatayı hiç almadım da yanlış bilgi olmasın

Alıntıyı görüntüle

Xmp açıksa kapatıp tekrar deneyin oc yaptıysanız biosu bir sıfırlayın tekrar deneyin

Alıntıyı görüntüle

Ve sistemte farklı ramler kullanıyor musunuz

Frowzy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Can Berk Arman
Hdd değiştirmen lazım muhtemelen sorununu çözer. Oyunlarının veya Windowsun orada olmaması sadece veri kaybını engeller. Hdd den kaynaklı sürekli mavi ekran ve disk repair sorunu ile karşılaşırsınız. Muhtemelen saatlerce disk repair yapıp hiçbir sorunu çözmeyecek. 19 gün yazdığına bakma tahmini daha 1-2 ay dayanır. Tavsiyem 1 ay içersinde yeni bir hdd takın.

Dahası  
Reaksiyon skoru
142
İsim
Ömer
@Emre Zengin hocam arkadaşın ram ler mi sıkıntılı bu hatayı hiç almadım da yanlış bilgi olmasın

Xmp açıksa kapatıp tekrar deneyin oc yaptıysanız biosu bir sıfırlayın tekrar deneyin

hayır hocam ramlerim aynı

Xmp de kapalıymış şimdi baktım oc de yapmamıştım

Son düzenleme:

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,671
İsim
Emre Zengin

Genellikle RAM kaynaklı oluyor ama bu arkadaşın sorunu Hitachi HDD'sinden de olayı olabilir.
hayır hocam ramlerim aynı

Xmp de kapalıymış şimdi baktım oc de yapmamıştım
HDD'yi şimdilik sökün bakalım mavi ekran devam edecek mi? Minidump dosyalarını da paylaşırsan bakarım. https://www.technopat.net/sosyal/konu/minidump-dosyalarini-paylasin.73053/

Dahası  
Reaksiyon skoru
142
İsim
Ömer

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,671