Neler Yeni

Bilgisayarım donuyor ama ses gelmeye devam ediyor.

unknownuser

80+ Bronze
En İyi Cevap
4
Merhabalar iyi sabahlar öncelikle,
Benim gün içerisinde en az 2 kere başıma gelen bir sorun var. Oyun oynarken sanırım aşırı güçten kaynaklanan ya da power supply'dan kaynaklanan bir sorun tam emin değilim bilgisayar donuyor ancak ses gelmeye donanımların ışıkları/ fanların dönmesi vesaire/ ekran kartına kablo tak çıkar yaptığımda donmuş olan görüntü tekrar geliyor.

Neden olduğunu öğrenmek için ilk baktığım yer Olay görüntüleyicisi oldu ancak orada da herhangi bir KERNEL POWER hatası almıyorum taki bilgisayarı tekrar başlatmak için manuel olarak güç tuşuna basana kadar.
1625033394563.png
Ekteki youtube videosunda sorunu detaylıca görebilirsiniz.

Donanımlar ;
Motherboard : Gigabyte b450m-s2h v2
Oda sıcaklığı : 26-27°
CPU :Ryzen 5 3500 ( Idle : 40° , Gaming : 47-51° ) & ( 3.6 GHz sabit )
GPU : Sapphire RX 5500 XT
PSU : FURY 550W
SSD : Sandisk M.2 NVMe 500GB
Mesaj otomatik birleştirildi:

@RevDeisDou hocam halen AMD ekran kartları hakkında ilgiliysen bi göz atabilir misin?

Son düzenleme:

AfniSoDeadly

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,644
İsim
Burak Tokgöz
Anakart veya islemci kaynakli bir sorundur bu ben de yaşıyordum kuzey köprüsünde sorun vardı, ilk zamanlarda gta5 online a gecene kadar sorun olmuyordu oynarken gidiyordu bi anda kitlenip kaliyordu boyle zamanla suresi kisalmaya başladı açılır açılmaz hatta açılırken bile kilitlenmeye basladi anakarti degistirdim bu sekilde düzeldi ama benim anakartim am3+ soketti kuzey koprusu pcb uzerindeydi simdi kuzey köprüsü islemci icinde oluyor o yuzden garsntir varsa anakarti ve islemciyi garsntiye gonder derim

unknownuser

80+ Bronze
En İyi Cevap
4
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Anakart veya islemci kaynakli bir sorundur bu ben de yaşıyordum kuzey köprüsünde sorun vardı, ilk zamanlarda gta5 online a gecene kadar sorun olmuyordu oynarken gidiyordu bi anda kitlenip kaliyordu boyle zamanla suresi kisalmaya başladı açılır açılmaz hatta açılırken bile kilitlenmeye basladi anakarti degistirdim bu sekilde düzeldi ama benim anakartim am3+ soketti kuzey koprusu pcb uzerindeydi simdi kuzey köprüsü islemci icinde oluyor o yuzden garsntir varsa anakarti ve islemciyi garsntiye gonder derim
Anakarttan kaynaklı bir sorun olduğuna dair emin misiniz? Çünkü araştırdığım da ya PSU ya da GPU'dan kaynaklı olduğunu gördüğüm çoğu ekran kartı ve psu firmalarının forumlarında.

AfniSoDeadly

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,644
İsim
Burak Tokgöz
Anakarttan kaynaklı bir sorun olduğuna dair emin misiniz? Çünkü araştırdığım da ya PSU ya da GPU'dan kaynaklı olduğunu gördüğüm çoğu ekran kartı ve psu firmalarının forumlarında.
Senin ekran kablosunu cikarip takinca mi duzeliyor videoda ki gibi mi

unknownuser

80+ Bronze
En İyi Cevap
4

unknownuser

80+ Bronze
En İyi Cevap
4
Imkanin varsa baska psu ve ekran karti ile dene ama ben anaksrt veya islemci kaynakli oldugunu dusunuyorum
Garantiye vermeyi düşünüyorum, sence garanti kapsamına girer değil mi bu sorun? Henüz sistemi alalı 5-6 ay oldu.

unknownuser

80+ Bronze
En İyi Cevap
4

stereohearts

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
15,159
İsim
Enes
Instagram
@stereocrypex
Steam
✪SoloTürk
Twitter
rulerkoala
Discord
stereohearts#1401
Çok büyük ihtimalle CPU kaynaklı gibi duruyor. Pinlerinde bir sıkıntı var mı kontrol ettin mi

AfniSoDeadly

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,644
İsim
Burak Tokgöz
RAM ile ilgili olabilir mi?
Bir ihtimal olabilir ama ram arizasinda genelde ekranda cizgiler cikar veya sarki calmaya devam etmezdi

Internette biraz baktim ve grafik sürücülerinden, islemcinin fazla ısınmasından, hsrddiskten olabilecegini soyleyenler var

unknownuser

80+ Bronze
En İyi Cevap
4
Çok büyük ihtimalle CPU kaynaklı gibi duruyor. Pinlerinde bir sıkıntı var mı kontrol ettin mi
Pinler temiz, bükülme ya da herhangi bir toz/termal macun bulaşıklığı yok.
RAM ile ilgili olabilir mi?
Ramlerden kaynaklı olduğunu düşünmüştüm memtest yaptım ama sonuçlar normaldi.

Bir ihtimal olabilir ama ram arizasinda genelde ekranda cizgiler cikar veya sarki calmaya devam etmezdi

Internette biraz baktim ve grafik sürücülerinden, islemcinin fazla ısınmasından, hsrddiskten olabilecegini soyleyenler var
HDD'ye kurulu değil işletim sistemi m.2'ye kurulu onda da bir sorun yok gözüküyor 2 günde bir kontrol ediyorum.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
959,325
Üyeler
151,378
Son üye
BilgisayarBozan1
Top Bottom