Neler Yeni

Bilgisayarım Geç Açılıyor Sizce Neden?

gdbuzul24

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
162
İsim
Burak
Arkadaşlar sistemim 32 saniyede açılıyor ve hiçbir başlangıç uygulaması etkin değilken. Ne yapmalıyım

Gif Man

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,690
İsim
Batuhan

gdbuzul24

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
162
İsim
Burak
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ali Dogan
Hocam ssd den değil. En kotu ssd bile HDD den iyidir.
Bostan fast boot etkin olsun. Hata sonrası next reboot da da fast boot u seçin.Ram en az 16 GB olsun. 8 gbyetersiz artık. Ssd var demişsiniz o halde güncel bir PC diye düşünüyorum dolayısıyla ram 16 GB değilse ekleme yapın aynısından bulmaya çalışarak.

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
ismail ismail
bence ssd ile alakalı değil ve bu sorun bende de var yani 980 pro m2 ssd var ve başlangıçta çalisan bir uygulamada yok sistemde her şey lisanslı biosta fast boot vs hepsi açık ama olmuyor 35 saniye gibi bir sürede açılıyor çözemedim sonunda araştırmayı bıraktım bende. İşin garip tarafı şu laptop için sata ssd aldım eski laptop var ama o masaüstünden erken açılıyor hemde çok garip

kaan0513

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
239
İsim
Kağan UĞURLU
Arkadaşlar sistemim 32 saniyede açılıyor ve hiçbir başlangıç uygulaması etkin değilken. Ne yapmalıyım
DDR5 sistemlerde msi için memory context restore ayarı var. Asus anakartta da bu şekil bişey varsa enable yapın.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ali Dogan
Hocam yukarıda. Yazdıklarıma ek olarak. İşin geri kalan kısmı işletim sistemi ve donanım uyumudur. Bu laptop da olsa böyle maalesef. Xmp ram kullaniyorsaniz xmp hızını bir basamak düşürün (masaüstü bilgisayarda). Çarpan kildtsiz işlemcide de bir küçük çarpan deneyin .

Son olarak bilgisayar bakımı.
Dism++

Temizlik menüsünde herşeyi seçin ve temizlik yaptırın.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben iselmciye oc yaparken All core ayarını seçerim her zaman.İsinma ve uyum sorunlarını azaltır.
5950xde 41.75
5900x de 42 en üst çarpan değerleri hava soğutmada.

gdbuzul24

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
162
İsim
Burak
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam ssd den değil. En kotu ssd bile HDD den iyidir.
Bostan fast boot etkin olsun. Hata sonrası next reboot da da fast boot u seçin.Ram en az 16 GB olsun. 8 gbyetersiz artık. Ssd var demişsiniz o halde güncel bir PC diye düşünüyorum dolayısıyla ram 16 GB değilse ekleme yapın aynısından bulmaya çalışarak.
hocam sistemde 7500f 4070 super var 16 gb ram var fast boost vs her şey açık ama hala düşmüyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ali Dogan
hocam sistemde 7500f 4070 super var 16 gb ram var fast boost vs her şey açık ama hala düşmüyor
Hocam 7500f işlemciniz oldugunu belirtmişsiniz.
Baseclock 3.7Ghz Max Boost 5Ghz oldugunu görüyorum. Overclock menusunden set all cores secin. Hız çarpanını 4.2Ghz secin. Stable olup olmadığını oyunlarınızla test edin. Sistem kararlıise çarpanı ufak ufak arttırabilirsiniz. İşlemci çarpanını En son ulaşacağınız kararlı-stable değerin bir alt değerine ayarlayın. Stable değeri belirlerken oyun anında işlemci sıcaklığının 90 dereceyi geçmemesine dikkat edin. Aida 64 testinin Mandel testi mevcut hızdaki en sıcak değeri bulmanızı sağlayacaktır. hwmonitor programı sıcaklığı görmenizi saglar.
Yukarıda belirttiğim diğer nüanslara bakmanızda da fayda görüyorum.
Kolay gelsin.

As_tr_a

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
27
İsim
Ömer Murat YILDIZ
İlgilendiği Kategoriler
Bİlgisayar parçaları,çevre donanımları ve teknolojiler
sistem aynı bazen benimkide 25 saniyelerde açılıyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

benimki ilk başlarda 10 15 saniyelerde açılıyordu valorant ve face it için güvenli başlatma ayarını açtım biostan ordan beri bazen geç açılıyor

Top Bottom