Neler Yeni

Bilgisayarınızın bellek sorunu var

MustafaVR

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Mustafa Kılınç
Yaklaşık 2 yıl önce donanım arşivi kanalının tavsiyesi üzere gtx 1060 6gb 8gb 2400mhz corsair ram b360 anakart i5 8.nesil işlemci içeren sistemini almıştım hatta kodadı falcondu. Bannerlord ve cod warzone oyunlarında 8 gb ram yetmediği için aynı ramden bir tane daha aldım. Aradaki tek fark renkleri. Ama özelliklerinin aynı olmasına rağmen eski ram varken bıosta xmp aktif edilemiyorken bunu taktıktan sonra aktif edebiliyorum ama bıostan çıktıktan sonra tekrar bıosa atıyor büyük ihtimalle anakart xmp desteklemediği içindir diye düşündüm. Size bu detayı verme amacım ramlari daha iyi tanıyabileyin diye. Neyse efendim ram geldi bannerlorddaki kasma sorunu tamamıyla ortadan kalktı yağ gibi oynadım fakat 1 gün sürdü. Bugün akşam kale kuşatmasında oyun sabit 1 fps kaldı birden. Oyuna tekrar girdiğim zaman sürekli crash vermeye başladı. Oyun eada normaldir herkeste diyebilirsiniz ama o takılmadan sonra yaşamaya başladım daha önce hiç yaşamamıştım 50 saat oyun sürem var.Windows bellek tanılamadan rami kontrol ettim ve hata buldu. Pc açılınca da başlığa yazdığım uyarı ekrana geldi. Rami çıkarıp tekrar taktım kontrol ettim tam oturmadı mı ne oldu diye ama bir sıkıntı yok. Tekrar oynamayı denedim yaklaşık 20 dk sorun olmadı tam mutluluktan ağlayacakken yine crash verdi. Önceki gibi mavi ekran yemedim ama. Ben de çareyi burada buldum arkadaşlar kusura bakmayın çok uzattım ama bu konu beni çok üzüyor bir el atarsanız en azından fikrinizi söylerseniz çok memnun kalırım.

• Beğen
Reaksiyonlar: Jaws

Jaws

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
225
İsim
Emre Şimşek
Instagram
emresmskk
Steam
Jexansx
Mhz değerleri farklımı ram lerin ?
sistem boot ediyor ramleri ama yinede sıkıntı oluyor.
voltaj değerleri farklı olabilir.
Her zaman aynı marka aynı model aynı mhz değerinde ram ler alınması tavsiye edilir.

MustafaVR

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Mustafa Kılınç
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İkisi de 2400 mhz
Mesaj otomatik birleştirildi:

bu sistemi aldığımda içinde mevcut olan ram
bu da son aldığım ram

Sistemi aldığımdan beri BIOS güncellemedim yeni ram eski sürüm BIOSta çalışamıyor olabilir mi

Son düzenleme:
  • Beğen
Reaksiyonlar: Jaws

ismailv

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
İsmail
İkisi de 2400 mhz

bu sistemi aldığımda içinde mevcut olan ram
bu da son aldığım ram

Sistemi aldığımdan beri BIOS güncellemedim yeni ram eski sürüm BIOSta çalışamıyor olabilir mi
Öncelikle bios sürümünü kontrol et ve güncelle son sürüme.Bunu yapınca xmp profilin sıfırlanacak ve sıfırlandıgından emin olmak için gir bak açıksa kapat. Ram yerlerini değil denemekte fayda var.

Daha sonra Windows u yeniden kur. Her ram takışımda Windows u yeniden kurmuşumdur daha sağlıklı oluyor. Son olarak anakart modelini yazmışsında b360 diye bari üretici ismini yazsaydın daha kesin bişeyler yazardım senin için.

Crash sebebi sistemde uyumsuzluktan kaynaklanan driver diye umuyorum bunu da ilk dediklerimi yaptıktan sonra Windows u yeniden kurarak çözersin. En son da xmp açarsın devam ederse bilgilendir yardımcı olurum

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
eray yüksel
Yaklaşık 2 yıl önce donanım arşivi kanalının tavsiyesi üzere gtx 1060 6gb 8gb 2400mhz corsair ram b360 anakart i5 8.nesil işlemci içeren sistemini almıştım hatta kodadı falcondu. Bannerlord ve cod warzone oyunlarında 8 gb ram yetmediği için aynı ramden bir tane daha aldım. Aradaki tek fark renkleri. Ama özelliklerinin aynı olmasına rağmen eski ram varken bıosta xmp aktif edilemiyorken bunu taktıktan sonra aktif edebiliyorum ama bıostan çıktıktan sonra tekrar bıosa atıyor büyük ihtimalle anakart xmp desteklemediği içindir diye düşündüm. Size bu detayı verme amacım ramlari daha iyi tanıyabileyin diye. Neyse efendim ram geldi bannerlorddaki kasma sorunu tamamıyla ortadan kalktı yağ gibi oynadım fakat 1 gün sürdü. Bugün akşam kale kuşatmasında oyun sabit 1 fps kaldı birden. Oyuna tekrar girdiğim zaman sürekli crash vermeye başladı. Oyun eada normaldir herkeste diyebilirsiniz ama o takılmadan sonra yaşamaya başladım daha önce hiç yaşamamıştım 50 saat oyun sürem var.Windows bellek tanılamadan rami kontrol ettim ve hata buldu. Pc açılınca da başlığa yazdığım uyarı ekrana geldi. Rami çıkarıp tekrar taktım kontrol ettim tam oturmadı mı ne oldu diye ama bir sıkıntı yok. Tekrar oynamayı denedim yaklaşık 20 dk sorun olmadı tam mutluluktan ağlayacakken yine crash verdi. Önceki gibi mavi ekran yemedim ama. Ben de çareyi burada buldum arkadaşlar kusura bakmayın çok uzattım ama bu konu beni çok üzüyor bir el atarsanız en azından fikrinizi söylerseniz çok memnun kalırım.

yeni aldığın ram biosta mhz si farklı oluyor olabilir biostan her iki ram i uzerinde yazılı olduğu yani senin ramler 2400 mhz
biosatan her iki rami 2400 mhz çek aklıma şuanlık bu geldi

MustafaVR

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Mustafa Kılınç
Gigabyte B360M D2V anakartımın tam ismi

Hocam iki ramın de linkini paylaştım gördüğünüz üzere ramlerin mhzsi dahil aynı ama aklıma takılan sorun şu ram upgrade etmeden önce xmpyi açamıyordum upgradeden sonra açabiliyorum ama pc açılmıyor tekrar biosa atıyor kapatırsam açılıyor.

Ramlerin yerini değiştirmekle başlayacağım işe olmazsa BİOS güncelleyeceğim

Az önce warzoneden de attı problem kesinlikle yeni aldığım ramde fakat bana arızalı gelse ilk taktığımda olurdu bu sorun veya ben takarken hasar versem 24 saat boyunca arıza çıkartmadan oynatmazdı diye düşünüyorum

Son düzenleme:

MustafaVR

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Mustafa Kılınç
Peki belleklerde herhangi bir farklılık var mı ben detaylarında bir farklılık göremiyorum iade talep edip aynı ürünün değişimini istiycem

MustafaVR

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Mustafa Kılınç
BIOS güncelledim ve tekrardan windows bellek tanılamadan rami kontrol ettim. Maalesef yine sorun buldu. attığım fotoğrafta parantez içinde 1200mhz yazıyor ramler o hızda çalıştıkları için hata alıyor olabilir miyim ? Veya son çare olarak BIOS ayarlarını defaulta çeksem bir işe yarar mı ? Bazıları defaulta çektikten sonra windowsa giremiyolarmış siyah ekran alıyolarmış o yüzden yapmadım. Cevap alabilirsem sevinirim

fotoğrafı atarken 3 mbyi geçtiği için upload etmedi ama şöyle özetleyeyim Max bandwidth DDR4-2400(1200 MHz) yazıyor

yüksek ihtimal 1200de çalıştırıyor değil mi

iki ramin de değerini attım 1200 mhzde çalışıyor demek mi oluyor bu

Ekler

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    236 KB · Hit: 83
  • Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    144.9 KB · Hit: 83
Son düzenleme:

ZirZopz

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Murat.K
Bende Apu sistem kullanıyorum ilk başta 8g ram ile çıktığım yolda sonrasında aynı marka aynı model aynı mhz 2. bir ram daha aldım. Senin de dediğin gibi ilk başta sistem öncekine göre harikaydı ama sonrasında seninle benzer problemler yaşamaya başladım ve bir türlü düzeltemedim. Aradan yaklaşık 2 yıl geçmiş bu problemi düzeltebildin mi acaba ? bende aynı problemler ile uğraşıyorum umarım sorunlarımızı çözebiliriz.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
998,776
Üyeler
158,194
Son üye
mrfaco
Top Bottom