Neler Yeni

Çözüldü✓ BIOS güncellemesi sonrası siyah ekran

akira

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Özkan
Normalde bios güncellemesini flash bellek ile yapıyordum. Bugün bilgisayarı açtığımda gigabyte control center bios güncellemesi yaptı ve otomatik olarak yeniden başlayınca siyah ekranda kaldı. Ve hiçbir türlü düzeltemedim. Yardımcı olursanız sevinirim.
Anakart b650m s2h
Denediğim yöntemler
-Bios pilini çıkartıp 1 dakika bekledikten sonra yeniden açmak
-Tek slot ram ile açmak
-Tornavida ile cmos reset
Mesaj otomatik birleştirildi:

@Emre Zengin başka bir konuda birine yardım ettiğinizi gördüm yardımcı olursanız sevinirim.

Yakard11

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
26
İsim
Deniz Yakar
sadece siyah ekran mı var başka bir arayüze giriyormu ? kasadan bip sesi geliyor mu ? bios sıfırlama var anakart üstünde plastik küçük slotları değiştirecek 4 pin var en son onları dene.

akira

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Özkan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Son düzenleme:

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,506
İsim
Emre Zengin
Normalde bios güncellemesini flash bellek ile yapıyordum. Bugün bilgisayarı açtığımda gigabyte control center bios güncellemesi yaptı ve otomatik olarak yeniden başlayınca siyah ekranda kaldı. Ve hiçbir türlü düzeltemedim. Yardımcı olursanız sevinirim.
Anakart b650m s2h
Denediğim yöntemler
-Bios pilini çıkartıp 1 dakika bekledikten sonra yeniden açmak
-Tek slot ram ile açmak
-Tornavida ile cmos reset

@Emre Zengin başka bir konuda birine yardım ettiğinizi gördüm yardımcı olursanız sevinirim.
BIOS uçmuş. Yeniden yazılması gerek. Elinde başka bilgisayar var mı? Bir de flash bellek lazım. Uygulama üstünden bir daha BIOS güncelleme hocam.

akira

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Özkan
BIOS uçmuş. Yeniden yazılması gerek. Elinde başka bilgisayar var mı? Bir de flash bellek lazım. Uygulama üstünden bir daha BIOS güncelleme hocam.
Ya normalde öyle yapmıyordum PC açtım otomatik güncellemeler başladı bende saldım o sırada dönüp baktım bios ekranına düşmüş ondan sonra durduramadım zaten. Flash bellek var bilgisayar için internet cafeye giderim ne yapmam gerekiyor?

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,506
İsim
Emre Zengin
Ya normalde öyle yapmıyordum PC açtım otomatik güncellemeler başladı bende saldım o sırada dönüp baktım bios ekranına düşmüş ondan sonra durduramadım zaten. Flash bellek var bilgisayar için internet cafeye giderim ne yapmam gerekiyor?
Bu flash bellekle daha önce UEFI bir şekilde Windows kurdun mu? Eğer kurduysan yazacağım adımlara bir şey daha ekleyeceğim.

akira

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Özkan
Bu flash bellekle daha önce UEFI bir şekilde Windows kurdun mu? Eğer kurduysan yazacağım adımlara bir şey daha ekleyeceğim.
Hayır kurmamıştım ama rehber videoları izleyip öğrenirim onu.

2 dakikalık bir video izledim basitmiş sonrasında ne yapmam gerekiyor?

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,506
İsim
Emre Zengin
1) Hocam öncelikle flash belleğinizi takın. Taktıktan bu Bilgisayara girin. Orada flash belleğiniz olacak. Ona sağ tıklayıp Biçimlendir deyin. Dedikten sonra gelen ekranda Dosya Sistemi olarak FAT32'yi seçin ve Başlat diyin. (Flash belleğin içindeki bir şey varsa silenecek). İşlem bittikten sonra kapat de.
2) Hocam buradan http://www.gigabyte.com.tr/products/page/mb/B650M-S2H-rev-10/support#support-dl F20 sürümünü indirin. İndirdikten sonra mb_bios_b650m-s2h_8arpl228_f20 dosyasına sağ tıklayıp Tümünü Ayıkla de. Ondan sonra klasöre çıkarmış olacak. Şimdi mb_bios_b650m-s2h_8arpl228_f20 klasörüne gir. Girdikten sonra içindeki B650MS2H.F20 BIOS dosyasını flash belleğinin içine at. Attıktan sonra B650MS2H.F20'e sağ tıklayıp yeniden adlandır de ve adını GIGABYTE.bin yap hocam.
3) Bunu da yaptıktan sonra eve geri dön hocam. Döndükten sonra flash belleği işaretlediğim B portuna tak. Ondan sonra E yazana 1 kez basın eğer ışık yanıp sönmeye başlamazsa 3 saniye basılı tutun. Ondan sonra BIOS Flashback işlemi başlayacak hocam.
Ekran görüntüsü 2024-01-21 113349.png

Bu dediklerimi aynen yap bakalım hocam.

akira

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Özkan
1) Hocam öncelikle flash belleğinizi takın. Taktıktan bu Bilgisayara girin. Orada flash belleğiniz olacak. Ona sağ tıklayıp Biçimlendir deyin. Dedikten sonra gelen ekranda Dosya Sistemi olarak FAT32'yi seçin ve Başlat diyin. (Flash belleğin içindeki bir şey varsa silenecek). İşlem bittikten sonra kapat de.
2) Hocam buradan http://www.gigabyte.com.tr/products/page/mb/B650M-S2H-rev-10/support#support-dl F20 sürümünü indirin. İndirdikten sonra mb_bios_b650m-s2h_8arpl228_f20 dosyasına sağ tıklayıp Tümünü Ayıkla de. Ondan sonra klasöre çıkarmış olacak. Şimdi mb_bios_b650m-s2h_8arpl228_f20 klasörüne gir. Girdikten sonra içindeki B650MS2H.F20 BIOS dosyasını flash belleğinin içine at. Attıktan sonra B650MS2H.F20'e sağ tıklayıp yeniden adlandır de ve adını GIGABYTE.bin yap hocam.
3) Bunu da yaptıktan sonra eve geri dön hocam. Döndükten sonra flash belleği işaretlediğim B portuna tak. Ondan sonra E yazana 1 kez basın eğer ışık yanıp sönmeye başlamazsa 3 saniye basılı tutun. Ondan sonra BIOS Flashback işlemi başlayacak hocam.
Alıntıyı görüntüle

Teşekkür ederim işlemler bitince durum güncellemesi yaparım.

Birde bunun uefi ile bir alakası var mı yani ayrı olarak o işlemide mi yapmam gerekiyor?

Alıntıyı görüntüle

@Emre Zengin

Son düzenleme:

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,506
İsim
Emre Zengin

Birde bunun uefi ile bir alakası var mı yani ayrı olarak o işlemide mi yapmam gerekiyor?

@Emre Zengin
UEFI olarak sormamın sebebi eğer UEFI olarak bu flash bellek ile Windows kurduysan bölüm stili GPT görünecek. Bu da BIOS Flasbackte sorun çıkarıyor. Bölüm stili MBR olunca sıkıntı yaratmıyor.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,506
İsim
Emre Zengin
Tamamdır Rufus ile mbr olduğuna emin olup öyle yaparım.
Rufus üstünden FreeDOS'u seçip MBR ve FAT32 olarak tekrardan yazdırabilirsin. Yazdırdıktan sonra belleğin içinde 3 tane dosya oluşacak. Onları sil. Sonra o dediğim BIOS dosyanı at belleğe ve adını GIGABYTE.bin yap.

Top Bottom