Neler Yeni

Çözüldü✓ BIOS güncellemesi sonrası siyah ekran

akira

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Özkan
Normalde bios güncellemesini flash bellek ile yapıyordum. Bugün bilgisayarı açtığımda gigabyte control center bios güncellemesi yaptı ve otomatik olarak yeniden başlayınca siyah ekranda kaldı. Ve hiçbir türlü düzeltemedim. Yardımcı olursanız sevinirim.
Anakart b650m s2h
Denediğim yöntemler
-Bios pilini çıkartıp 1 dakika bekledikten sonra yeniden açmak
-Tek slot ram ile açmak
-Tornavida ile cmos reset
Mesaj otomatik birleştirildi:

@Emre Zengin başka bir konuda birine yardım ettiğinizi gördüm yardımcı olursanız sevinirim.

akira

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Özkan
Rufus üstünden FreeDOS'u seçip MBR ve FAT32 olarak tekrardan yazdırabilirsin. Yazdırdıktan sonra belleğin içinde 3 tane dosya oluşacak. Onları sil. Sonra o dediğim BIOS dosyanı at belleğe ve adını GIGABYTE.bin yap.
Hocam ben bu yazdığınızı görmemiştim ama normal bir şekilde biçimlendir yaptım fat32 Rufus açıldığında zaten mbr yazıyordu karışmadım. Şimdi eve döndüm flaşı b slotuna taktım devamında neye basmam gerekiyor?

Hocam ben bu yazdığınızı görmemiştim ama normal bir şekilde biçimlendir yaptım fat32 Rufus açıldığında zaten mbr yazıyordu karışmadım. Şimdi eve döndüm flaşı b slotuna taktım devamında neye basmam gerekiyor?
E yazana bastım ışığı görmedim başta o yüzden tekrar tıkladım sorun olur mu şu an ışık yanıp sönüyor.

17058503438738325799467539827415.jpg
En başında hızlı bir şekilde ışık yanıp sönüyordu şu an yavaşladı.

E yazana bastım ışığı görmedim başta o yüzden tekrar tıkladım sorun olur mu şu an ışık yanıp sönüyor.

17058503438738325799467539827415.jpg
En başında hızlı bir şekilde ışık yanıp sönüyordu şu an yavaşladı.
@Emre Zengin şimdi ışık tamamen söndü

Son düzenleme:

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,506
İsim
Emre Zengin

Alıntıyı görüntüleEn başında hızlı bir şekilde ışık yanıp sönüyordu şu an yavaşladı.

@Emre Zengin şimdi ışık tamamen söndü
BIOS'u güncellemiştir. Aç bakalım bilgisayarı.

akira

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Özkan
BIOS'u güncellemiştir. Aç bakalım bilgisayarı.
Hocam ışık söndükten sonra bilgisayarı tuştan kapattım. Tekrar açtım fakat yine siyah ekran geldi.

Hocam ışık söndükten sonra bilgisayarı tuştan kapattım. Tekrar açtım fakat yine siyah ekran geldi.
En başında tuşa fazla bastım belki olmamıştır diye tekrar başlatayım diyorum deneyeyim mi? @Emre Zengin

Son düzenleme:

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,506
İsim
Emre Zengin

En başında tuşa fazla bastım belki olmamıştır diye tekrar başlatayım diyorum deneyeyim mi? @Emre Zengin
Açtıktan sonra biraz bekledin mi?

akira

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Özkan

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,506
İsim
Emre Zengin
Evet 5 dakika kadar bekledim flaşı çıkartmıştım.

Sonrasında işlemi tekrar ettim aynı şekilde denedim açtım ekran yine gelmedi.
RAM'leri ve ekran kartını çıkarıp tekrardan BIOS Flashback yap bakalım hocam. Ondan sonra ekran kartı ile RAM'leri takıp sistemi tekrardan çalıştır bakalım.

akira

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Özkan
RAM'leri ve ekran kartını çıkarıp tekrardan BIOS Flashback yap bakalım hocam. Ondan sonra ekran kartı ile RAM'leri takıp sistemi tekrardan çalıştır bakalım.
Çıkarttım şimdi flashback başlattım. Bitince tuştan kapatıp ekran kartını ve ramleri tekrar takıp flaşı çıkartmış bir şekilde tekrar açıcam.

17058550162594768380811222439573.jpg
Şimdi açtım bu arkadaki fan dönmüyor.

Çıkarttım şimdi flashback başlattım. Bitince tuştan kapatıp ekran kartını ve ramleri tekrar takıp flaşı çıkartmış bir şekilde tekrar açıcam.

17058550162594768380811222439573.jpg
Şimdi açtım bu arkadaki fan dönmüyor.
3 dakika geçti fakat görüntü yok. Sizce başka ne yapabilirim? @Emre Zengin

Son düzenleme:

akira

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Özkan
@Emre Zengin hocam çok teşekkür ederim yardımlarınız için halloldu ama bu seferde şöyle bir sorun var ben bios pilini çıkarttım biraz bekledim tek slot ram ile açtım açıldı. Sonrasında kapattım diğer ram i taktim fakat görüntü yine gelmedi çift slot takılı olunca görüntü vermiyor sanırım.

@Emre Zengin hocam çok teşekkür ederim yardımlarınız için halloldu ama bu seferde şöyle bir sorun var ben bios pilini çıkarttım biraz bekledim tek slot ram ile açtım açıldı. Sonrasında kapattım diğer ram i taktim fakat görüntü yine gelmedi çift slot takılı olunca görüntü vermiyor sanırım.
Aynı işlemi tekrar deneyeyim çift slot açayım yerlerini değiştireyim. Haber veririm.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,506
İsim
Emre Zengin

Aynı işlemi tekrar deneyeyim çift slot açayım yerlerini değiştireyim. Haber veririm.
Aynen öyle yap.

akira

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Özkan
Aynen öyle yap.
Slotlarda veya ramlerde arıza yok tek tek kontrol ettim.

Aynen öyle yap.
Hocam şöyle bir olay var şu an çift slot ram olarak başlatınca siyah ekran ve bios ekranına dönmeye çalışınca yine siyah ekranda kalıyor. @Emre Zengin

Hocam şöyle bir olay var şu an çift slot ram olarak başlatınca siyah ekran ve bios ekranına dönmeye çalışınca yine siyah ekranda kalıyor. @Emre Zengin
Şimdi bios ekranı açıldı burada auto booster diye bir şey var acaba auto mu kalsın yoksa disabled mı olmalı?
17058586856406525352740770576755.jpg

Şimdi bios ekranı açıldı burada auto booster diye bir şey var acaba auto mu kalsın yoksa disabled mı olmalı?
17058586856406525352740770576755.jpg
Hocam az önce karıştırıp aynı ram i takmış denemiş olmalıyım çünkü şu an tekrar kontrol edince özellikle bir tanesinde görüntü gelmiyor slot farketmiyor onu takınca görüntü yok.

Son düzenleme:

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,506
İsim
Emre Zengin

Şimdi bios ekranı açıldı burada auto booster diye bir şey var acaba auto mu kalsın yoksa disabled mı olmalı?Alıntıyı görüntüle

Hocam az önce karıştırıp aynı ram i takmış denemiş olmalıyım çünkü şu an tekrar kontrol edince özellikle bir tanesinde görüntü gelmiyor slot farketmiyor onu takınca görüntü yok.
Dün işlerim vardı kusura bakma dönüş yapamadım. Anakart üstünden BIOS'u sıfırlamayı deneyip tekrardan RAM'leri tak bakalım.

Top Bottom