Neler Yeni

Bir prize 8'li uzatma baglanirmi

Kroxzi

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
31
İsim
Umut
Odamda tek bir tane priz var ve ben 8 li uzatma alıp herşeyi bu prize bağlamak istiyorum kasa, monitör 2 tane,modem,2 tane rgb led ve vantilatör bunları bagliyabilirmiyim bir sorun çıkarmı

Dash Zeus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,233
İsim
Hezekiel
Normalde sorun çıkarmaması gerekiyor.
Örneğin kasa 600w monitörler toplam 100w modem 20 vantilatör 100 w rgb ledler toplam 10m olarak hesaplardan 120-160w elektrik harcarsa toplam 980w lık bir enerji harcar bir priz 2200-3520 bir dayanıma sahiptir(prizin anma akımıni göre değişiklik gösterir).
2.5'luk kablo 4400w taşır.
Yani priz ve kablo zorlanmadan bu güce kaldırır.

Fakat şöyle bir sorunda var bir priz sortisine 7 priz bağlanır 1 prizin max kullanacağı elektriği hesapladık önemli olan diğer 6 priz ne kadar harcıyor bunu sormamın nedeni bu priz sortisine ne kadar sigorta takıldı?
bu priz maksimum 4-5 amper çekecektir eğer yönetmeliği uymayıp fırın gibi yüksek güç tüketen cihazları ayrı linye çekmeyip bu sortilerden birine bağlamışlarsa fazla çekilen aklımdan dolayıda sigorta atabilir ama bu durumun olma oranı düşüktür diye tahmin ediyorum.

Kısacası normalde sorun olmaz.

Kroxzi

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
31
İsim
Umut
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Normalde sorun çıkarmaması gerekiyor.
Örneğin kasa 600w monitörler toplam 100w modem 20 vantilatör 100 w rgb ledler toplam 10m olarak hesaplardan 120-160w elektrik harcarsa toplam 980w lık bir enerji harcar bir priz 2200-3520 bir dayanıma sahiptir(prizin anma akımıni göre değişiklik gösterir).
2.5'luk kablo 4400w taşır.
Yani priz ve kablo zorlanmadan bu güce kaldırır.

Fakat şöyle bir sorunda var bir priz sortisine 7 priz bağlanır 1 prizin max kullanacağı elektriği hesapladık önemli olan diğer 6 priz ne kadar harcıyor bunu sormamın nedeni bu priz sortisine ne kadar sigorta takıldı?
bu priz maksimum 4-5 amper çekecektir eğer yönetmeliği uymayıp fırın gibi yüksek güç tüketen cihazları ayrı linye çekmeyip bu sortilerden birine bağlamışlarsa fazla çekilen aklımdan dolayıda sigorta atabilir ama bu durumun olma oranı düşüktür diye tahmin ediyorum.

Kısacası normalde sorun olmaz.
Hocam çok çok teşekkür ediyorum yeni gördüm ve tamda istedim gibi bir cevap vermişsiniz çok teşekkür ediyorum.

Dash Zeus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,233
İsim
Hezekiel

godanan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
155