Neler Yeni

Bir uykudan alınabilecek en iyi verim nasıl alınır?

MOON_MVR

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
712
İsim
Salih
İlgilendiği Kategoriler
VR - Sim Racing - Formula 1
Dün akşam gece 4 gibi kendimi yatağa attım öyle telefona bakarken uyuya kalmışım bir iki saat önce uyandım beyler. Telefonumu kaç kişi aramız hiç birini ne duydum ne gördüm iş yerinden aramışlar kız arkdaşım aramız arkadaşlarım aramış kapıma kadar gelen olmuş ben ne yaşadım **

eneskaya6

80+ Silver
Hep ayni saatte uyumak uyku verimini cok arttirmiyor. Biraz etkisi oluyor ama illa ayni saatte olmasina gerek yok. Asıl önemli olan en gec gece 12 de yatman ve sen kendin kalkana kadar uyuman. Alarm kurmayacan iş okul vs yoksa. Vucut kendi zaten 8-9 saat ortalama uyuyor yorgunsan daha fazlada olabilir. İş ya da okul varsa yine 8 saat uyuyacak sekilde yatmalisın. Her insanin bünyesi farkli ama 8 saat altı uyuyanlar genelde öglen uykusu geliyor. Yatmadan önce bir bardak su ile melatonin hapı alabilirsin uyku verimini arttiriyor. Yatagin senin vucud sicakligindan düsük olmali yaz aylarında zor diger mevsimlerde buna dikkat et kat kat örtme üstünü.

Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
KAAN ŞAHİN
Aynı şeyi bende yaşıyordum ve gerçekten çok kötü bir şey. Şuan böyle bir sorunum yok. Tam olarak şunu yaptım da düzeldi diyemem ancak yaptığım şeylerden bahsedebilirim. Öncelikle yeme alışkanlıklarımı bir düzene oturttum, Günde iki öğün yedim ve fazla karbonhidrattan, şekerden kaçındım. Yatağa sindirim bitmiş şekilde giriyorum ve bu beni iyi hissettiriyor. Yatmadan 1 saat önce telefonu kullanmayı bıraktım. Özellikle odamdaki tüm ışık kaynaklarını kapatıyorum ki melatonin hormonunu iyi bir şekilde salgılansın. Göz bandı kullanabilirsin o senin için daha pratik olur. Uyku kalitemi etkiledi mi bilmiyorum ama yüz üstü uyumayı bıraktım (omurga sağlığım için) . Birde 12 den sonraya kalmadım 10-11 gibi uyamaya başladım. Tüm bunları yaptıktan sonra uyku kalitemin arttığını hissettim ve her uyandığımda ''tamam, iyice dinlenmişim'' diyebiliyorum.

DonanımFikir

Moderatör
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
36,723
İsim
Selimhan
İlgilendiği Kategoriler
SıcakFırsatlar Bilgisayar Toplama Konu Dışı
Steam
#Samsunlu
Bende de var malesef, şuan yine uyku bastı.
Akşam 11 Gibi yatıyorum sabah 6 7 gibi kalkıyorum ona rağmen malesef bu durum oluyor.
Kendinde uyku konusunda dengeyi oturursan bence işe yarar, ayrıca iş yorgunluğunda üstünde ise erken uyumak verimi her türlü arttırır.

Onurkotlutok05

80+ Gold
Hocam uyku 90 dk lık döngü halindedir siz diyelim bu döngüden 3 tane yaptınız ve 4.5 saat uyudunuz ya da 90 dk lık döngü tamamlanmadan 10 saat uyudunuz emin olun her gün yapmadınığız sürece 4.5 saat uyuduğunuzda daha dinç oluyorsunuz öbür türlü üstünüze toprak atmışlar gibi kalmak istemiyorsunuz
kısaca ben saat 22.45-8.00 arası uyuyorum çok iyi oluyor zımba gibi kalkıyorsunuz 23.00-8.15 gbi dde yapabilirsiniz

Ömer 34242432

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,801
İsim
Ömer Fasd
Herkes su saatlerde vs. uyu demis ama sorunun ne kadar veya ne aralikta uyudugun oldugunu dusunmuyorum, 9 saat uyku uyuduktan sonra bile yorgun kalkmak normal degil, doktora gidip kan degerlerine baktir.

Yatmadan 1-2 saat once bir sey tuketme ve yatmadan onceki 1 saat icinde ekrana bakma.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
989,464
Üyeler
156,496
Son üye
Enes Yazar
Top Bottom