Neler Yeni

Bu parçaları aldım sizce hata mı ettim?

yazo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
yağızalp özcan
Merhabalar geçenlerde teknobiyotikden aldığım ryzen 5 5600 işlemci sorunlu çıktı sisteme restart attırıyordu. Servise yolladım hala haber gelmedi. Bende eski emektar ryzen 5 1600xle takılmaktan bıkmıştım. Dedimki artık servisde ne olursa olur. Gittim intel ddr5 sistem çektim. Neden intel çektiğimide söyleyeyim, aslında hep amd kullandım bu güne kadar fakat am5 yeni bir platform olduğu için yine sıkıntılarla uğraşmak istemedim. Am4'de ilk geçtiğimdede mavi ekran hatası gibi sorunlar vardı aylarca bios beklemiştim. Hata mı ettim bilmiyorum. Amd bıraktığım içinde bir burukluk var ama yinede sizinde fikrinizi almak isterim. Ekran kartım bu arada asus dual rtx 4070.

Ekler

• 1.PNG
    1.PNG
    21.8 KB · Hit: 43
  • 2.PNG
    2.PNG
    7.3 KB · Hit: 45
  • dsfsdfadsfa.PNG
    dsfsdfadsfa.PNG
    32.9 KB · Hit: 46

xTURANN

80+ Silver
Gereksiz olmuş. Restartı işlemcinin attırdığını nasıl anladınız ?
120 ile o işlemci soğur mu bilmiyorum. Pek bilgim yok işlemci hakkında.
Kaldı ki öyle bir işlemci için gereksiz üst düzey bir anakartta almışsınız.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aslında AM5 Platformunda pek bir sıkıntı yok. Mevcut sisteminiz DDR5 Değilse yine yeni sıkıntılara kucak açmış oldunuz. DDR5 Hem CL Tarafında Daha Kötü hem de sıkıntıları devam ediyor. %100 Sağlıklı bir performansı yok.

Kaldı ki şuan değiştirmediğiniz psu, ekran kartı ve ssd kalmış. 2.Elde 4070'e talip çok olur. Keza PSU'da öyle. Aldığınız fiyattan 500 lira ucuz olsa yine kapış kapış gider.
Servis beklemiyim, paramda var diyorsanız aldıklarınızı iptal edip mevcut sisteminizi de satarak 0'dan farklı bir bilgisayar alabilirsiniz. Sanıyorum bütçeniz 30 - 45k bandında olacaktır. 4070 Ti bile bulabilirsiniz gibime geliyor.

4070Ti Sistem. Mesela bir sistem buldum. Sizin 5600, 4070 sisteminizden çok daha iyi konumda. İşin sonucunda her şey size kalmış, "bence" her şeyi satıp bu attığım linkte ki sisteme geçebilirsiniz.

Son düzenleme:
  • Beğen
Reaksiyonlar: yazo

q.kursat

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Kürşat
bence sıvı soğutmayı minimum 240mm almalıydın, eğer ürün gelmediyse henüz iptal edip değiştirebilirsin onun haricinde gayet tatminkar ve uzun yıllar problem çıkarmayacak sistem olmuş hayırlı olsun (y)

• Beğen

Ghoul

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
518
İsim
Kemalhan Altay
7800x3d li bi sistem yapip ömürlük arkanıza bakmayabilirdiniz aslında hocam Am5 önü açık ve çok güçlü

• Beğen

yazo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
yağızalp özcan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Psu 2 yıl önce rm650 gold sertifikalı almıştım,4070de lansmanda 15kya almıştım. Kasada corsair icue 220t.,evo ssd flnda var. Eski bir parça kalmadı sistemde. Hani o sistemide alsam. Ekran kartı daha iyi olucak, burdada işlemci iyi oldu. En kötü ileride daha iyi ekran kartı takma şansım olur. İşlemci restart mevzusundada konu açmıştım baya bir şey denedik çözemedik. İşlemci saat hızlarıda normal değildi. Zaten eski işlemciye dönünce tekrardan restartlarda durdu. Aklımca anakart ve ramı değiştirmeyip şimdilik ucuz kapatayım diye düşünmüştüm. Bu arada tavsiyeniz içinde teşekkür ederim. Sanırım ileride ekran kartı değiştiririm diye bu sistemde kalıcam.

7800x3d li bi sistem yapip ömürlük arkanıza bakmayabilirdiniz aslında hocam Am5 önü açık ve çok güçlü
Haklısınız aslında ama amdede çok sıkıntı yaşadığımdan biraz bıkmış oldum. Birde 7800x3d biraz daha pahalı, i5 14600kda fiyat performans oranlayınca hiç fena olmadığını düşünüyorum.

Son düzenleme:

Klaus1

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
351
İsim
Taha Kenan
Ben bu forumdakilerin amd aşkını anlayamıyorum. İntel işlemcide zirve, çıkmış olan çıkacak olan tüm oyunlar programlar ilk intel işlemcide test edilip piyasaya sürülüyor. Ama bu kış aylarında odanız soğuk oluyorsa amd işlemci alıp ısınabilirsiniz :D 14. Nesil i5 intel işlemci seni en az 5 sene götürür dostum en iyisini yapmışsın. amd fanboylarına aldanma

• Beğen
Top Bottom