Neler Yeni

Bu sistem ve int ile Twitch yayını açılır mı ?

louis bloom

80+ Silver
Merhaba arkadaşlar Twitch yayınlarına baslamaya karar verdim alttaki sistem ile yayin acmak istiyorum. Sistem yeterli olur farkındayım ancak internetten baya şüpheliyim.

Sistem :
MSI B550M PRO VDH PLUS
MSI Gaming X RX6700XT
Ryzen 7 5800X3D
Corsair RGB PRO SL (2x16) 3600MHz
Corsair MP600 PRO 1TB (Sistem ve oyunlar kurulu)
WD SN570 500GB (Programlar kurulu)
Seagate IRONWOLF 4TB HDD (Foto/Video vb.)
Corsair HX1000 Platinum PSU

Ekipman :
Corsair K55 PRO XT
Corsair M65 RGB Ultra
Corsair HS70 PRO
*Kamera henüz yok.
*Mikrofon henüz yok.

İnternet Download hızı 35/40Mbps, Upload 5/6Mbps

İnternet hızım bir sorun yaratır mı ?

(Kamera ve mikrofon konusunda F/P ürün tavsiyenize açığım.)

Ek olarak su anki soğutucum islemciyi baya kötü sogutuyor bosta 60 derece. Mikrofon ve kamerayi daha once almam gerektigi icin yeni sogutucuyu 1 ay ertelemek zorundayım. Yayinda bu da sıkıntı olur mu ?

f0ze

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,953
İsim
Yasin
Yayını işlemciden verirsen oyunlarda 90 derecelere çıkabilir, frekans düşürme vs fps dropları olabilir. Bu nedenle ekran kartından yayını verip, oyunlarda fps sınırlaması yaparsan işlemci daha az ısınır, upload biraz düşük ancak 720p 60 FPS yayın yapılabileceğini düşünüyorum.

louis bloom

80+ Silver
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Yayını işlemciden verirsen oyunlarda 90 derecelere çıkabilir. Ekran kartından yayını verip, oyunlarda fps sınırlaması yaparsan işlemci daha az ısınır, upload biraz düşük ancak 720p 60 FPS yayın yapılabileceğini düşünüyorum.
hocam islemci stress testinde 89 dereceyi goruyor cooler master ml120l v2 ile ryzen 7 5800x3d yi sogutmaya calisiyorum 2 haftadir.. stress testindeki sicakligi gecmez diye dusunuyorum yayinda ama saatlerce 89/90 derece calismasi sorun yaratir mi sistemde

f0ze

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,953
İsim
Yasin
hocam islemci stress testinde 89 dereceyi goruyor cooler master ml120l v2 ile ryzen 7 5800x3d yi sogutmaya calisiyorum 2 haftadir.. stress testindeki sicakligi gecmez diye dusunuyorum yayinda ama saatlerce 89/90 derece calismasi sorun yaratir mi sistemde
Net bir şey söylemek pek mümkün değil, bu nedenle dediğim gibi yayını ekran kartından verip, oyunlarda FPS sınırlaması getirerek işlemci kullanımı ne kadar azaltırsanız işlemci sıcaklığı da düşecektir. 80 derece üstünde uzun süreler (4-6 saat) gibi kullanmayı doğru bulmuyorum. Karar sizindir.

louis bloom

80+ Silver
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Net bir şey söylemek pek mümkün değil, bu nedenle dediğim gibi yayını ekran kartından verip, oyunlarda FPS sınırlaması getirerek işlemci kullanımı ne kadar azaltırsanız işlemci sıcaklığı da düşecektir. 80 derece üstünde uzun süreler (4-6 saat) gibi kullanmayı doğru bulmuyorum. Karar sizindir.
hocam o zaman benim 1 ay sonra baslamam lazim cunku su anki sogutucu ile 80 derece alti yukte calismasi imkansiz

NotGonna

80+ Bronze
Merhaba arkadaşlar Twitch yayınlarına baslamaya karar verdim alttaki sistem ile yayin acmak istiyorum. Sistem yeterli olur farkındayım ancak internetten baya şüpheliyim.

Sistem :
MSI B550M PRO VDH PLUS
MSI Gaming X RX6700XT
Ryzen 7 5800X3D

Ekipman :
Corsair K55 PRO XT
Corsair M65 RGB Ultra
Corsair HS70 PRO
*Kamera henüz yok.
*Mikrofon henüz yok.

Ek olarak su anki soğutucum islemciyi baya kötü sogutuyor bosta 60 derece. Mikrofon ve kamerayi daha once almam gerektigi icin yeni sogutucuyu 1 ay ertelemek zorundayım. Yayinda bu da sıkıntı olur mu ?
hangi oyunu açıcagınız önemli hocam pc %100 zaten ısı olsa bile netiniz de yeterli diyebiliriz çok kaliteli bi yayın olmaz tabii ama gayet yeterli açarsınız

Berk Atmaca

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,222
İsim
Berk Atmaca
5k bitrate 1080p48fps yayın açılabilir. Ama 5k bitrate’i stabil aktarabiliyorsa verin. Stabil değilse 4k bitrate 720p48fps 4,5k bitrate 720p60fps veya 864p48fps verilebilir. Denemek lazım

Dahası  
Reaksiyon skoru
74
İsim
Necip5270392
Hocam Benim İnternet 50 Down 5 Up

Sistemim
intel core i5 2500
500Gb 7200RPM HDD
Rx 550 4Gb
4x2Gb 1333GHz 8Gb DDR3

Hafta 1 Hobi Amaçlı Arkada Yayın Açıyorum Denebilir Ve Bu Yayınlarda Bol Bol Test Yapma Fırsatm Oldu Ve Bendeki Bu İnternetle 1080p 60FPS Rahat Verilebiliyor 3500 BitRate Vermeme Rağmen Gayet Güzel Oluyor Fakat Ben Çıkmıyorum O Bitlere Ama Senin Bu Sistem İle Encode İşlemini Ekran Kartın yapsa Ve 4000Bit Versen 720p-/-1080p 30FPS-/-60FPS Yayın Yaparsın Ama Ona Görede Oyun yarlarını Düzenlemen Gerekir Full Ayarlarda 5000 FPS Aldığın Oyunda Bile FPS Limit Ekleyip Ekran Kartına Güç Bırakıp Yayın Kalitenin Bozulmamasını Sağlaman Gerek Ama Gayet Güzel Yayın Açarsın Sıkıntı Olmaz

hsnztrk

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
455
İsim
Hasan Öztürk
Bu tarz şeylerde devamlılık ciddi esas olacağından hemen bir mikrofon yatırımı yapmamayı da düşünebilirsin. Zaten kaliteli bir kulaklığa sahipsin. Onun mikrofonu yeterli olur.

Ama yine de mikrofon almak istiyorsan Hyperx solocast 650 TL fiyatlara Amazon'da dönem dönem çok fazla satıldı. Mikrofon stantları da mevcut. Bütçen varsa quadcast alınabilir, blue yeti alınabilir, rode'un mikrofonları pahalı ama rode nt mini indirimde ise alınabilir, boya'nın bazı condenser mikrofonları da denenebilir. Çok ciddi fiyatlara çıkmadan çok da ucuza kaçmadan pek çok seçenek mevcut :)

Son düzenleme:

White Ravens

80+ Platinum
En İyi Cevap
5

Sistem :
MSI B550M PRO VDH PLUS
MSI Gaming X RX6700XT
Ryzen 7 5800X3D

Ekipman :
Corsair K55 PRO XT
Corsair M65 RGB Ultra
Corsair HS70 PRO
*Kamera henüz yok.
*Mikrofon henüz yok.

Evet, yayın açabilirsin. Sistemin ve internet hızın buna uygun. Doğru ayarları yaptığın sürece herhangi bir sorun yaşamazsın.
İlk yayınlarını çok fazla insan izlemeyeceği için, kullandığın kulaklığın mikrofonu ile yayın yapabilirsin. Ses ayarlarını buna göre ayarlamalısın.
Olmasa da olur ama kendini daha ön plana çıkartabilmek için ucuz bir kamera bulman iyi olabilir. A101'de 60-70 liraya satılan kameralar da işini görecektir. Ek olarak, ilk yayınlarını 1080p60fps yapmana gerek yok. Kanalın iştirak olana kadar yayınlarını Max. 720p yapmanı öneririm.

louis bloom

80+ Silver
Evet, yayın açabilirsin. Sistemin ve internet hızın buna uygun. Doğru ayarları yaptığın sürece herhangi bir sorun yaşamazsın.
İlk yayınlarını çok fazla insan izlemeyeceği için, kullandığın kulaklığın mikrofonu ile yayın yapabilirsin. Ses ayarlarını buna göre ayarlamalısın.
Olmasa da olur ama kendini daha ön plana çıkartabilmek için ucuz bir kamera bulman iyi olabilir. A101'de 60-70 liraya satılan kameralar da işini görecektir. Ek olarak, ilk yayınlarını 1080p60fps yapmana gerek yok. Kanalın iştirak olana kadar yayınlarını Max. 720p yapmanı öneririm.
9eyik sayfasinin sahibiyim hocam oradan kendime duzenli reklam yapmayi dusunuyorum o yuzden direkt kaliteli bi ortam ile baslarsa daha guzel olur sahsen

Sakurajima Mai

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
624
İsim
Abdulkadir Erdem
İlgilendiği Kategoriler
Ekran kartı
Sistemin güzelmiş darısı başıma 🤯

White Ravens

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
9eyik sayfasinin sahibiyim hocam oradan kendime duzenli reklam yapmayi dusunuyorum o yuzden direkt kaliteli bi ortam ile baslarsa daha guzel olur sahsen
Yayın kalite ayarların gelene kadar yüksek kaliteli yayın yapmamanı öneririm.
TR ortalamasını biliyorsun, genelde 1080p yayınlar çoğu izleyicide hâlâ donuyor.
Sen kusursuz bir yayın versen bile, izleyicilerin izleyemedikten sonra bir anlamı olmuyor.
Eğer merak edilen şey; "Kamera-Mikrofon işini her türlü hallederim, benim için önemli olan yayında herhangi sorun yaşar mıyım?" ise, yukarıda belirttiğin sistem ve internet ile sorunsuz yayın yapabilirsin.

Top Bottom