Neler Yeni

Bulunduğum yerden 30-40 metre uzaklıktaki altyapıdan nasıl yararlanırım.

Nev1s

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Hamza Akbayrak
Oturduğum yerden 30-40 metre uzaklıkta bir benzin istasyonu var ve türknet o istasyona hizmet verebiliyor (istasyon ailemin) ancak benim bulunduğum eve altyapı hizmeti vermiyor mecburen superbox kullanıyorum ve hiç istikrarlı bir internet hizmeti sunmuyor sabit olmayan pingden ötürü hiçbir işe yaramıyor neredeyse sorum şu ki ben bu 40 metre uzaktan kabloyu türknete nasıl çektiririm bana neye patlar yahut benim kendim çekmem gerekiyorsa nasıl yapmalıyım kabloyu kendim çeksem hız kaybı yaşar mıyım veya firma benim kablomla internet hizmeti verir mi. Birincil tercihim onların bu kabloyu çekmesi çünkü altyapının olduğu trafo benzeri kutuya da çok uzak değilim istasyon trafoyla evimin arasında kalıyor ve evimin ona uzaklığı tahminen 50 60 metre falan. Yardımlarınız için teşekkürler.

vonaleee

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
525
İsim
Gozalak
30 -40 mt cat kablolar için çok uzun sayılmaz kaliteli bir cat6 kablo al kendin mevcut benzinlikteki modemden evine hat çek.bu işlerden anlamıyorsan bir elektrikçi falan işini halleder...

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
67,113
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Bahsettiğin şey fiber toplama dolabı mı? 50-60 metre az değil eğer kazı masrafı devreye girerse o işe girişmezler.

Nev1s

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Hamza Akbayrak
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bahsettiğin şey fiber toplama dolabı mı? 50-60 metre az değil eğer kazı masrafı devreye girerse o işe girişmezler.
fiber değil dsl alt yapı
Mesaj otomatik birleştirildi:

30 -40 mt cat kablolar için çok uzun sayılmaz kaliteli bir cat6 kablo al kendin mevcut benzinlikteki modemden evine hat çek.bu işlerden anlamıyorsan bir elektrikçi falan işini halleder...
hızda azalma olur mu ayrıca evim müstakil ve ağaçtan ağaca çekmem gerekecek kabloyu kısa yahut uzun vadede sorun olmaz mı

vonaleee

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
525
İsim
Gozalak
fiber değil dsl alt yapı

hızda azalma olur mu ayrıca evim müstakil ve ağaçtan ağaca çekmem gerekecek kabloyu kısa yahut uzun vadede sorun olmaz mı
kaliteli bir kabloda kayda değer bişey olmaz

Nev1s

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Hamza Akbayrak
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
kaliteli bir kabloda kayda değer bişey olmaz
Ayrıca modemden ethernet kablosu değil de modeme girecek olan kabloyu evime çeksem evim için de farklı bir firmanın türknet gibi modemini alsam iş görür mü

hakan1987

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
74
İsim
Hakan
kabloyu sen çekersen benzinlikten interneti sen kendin bölüp kullanmış olursun yani bu durum da firmalar oraya port vermez elektirikçi halleder çok bir sorun olmaz .eğer ben buraya portlu farklı firmalarada gecebilecek bir hat istiyorum .
TTKOM ile iletişim kur eve bakır kablo çeksin ve sana port açsın 6 ay sürer paranla yaptırırsan
Asvalt Kazısı olursa 20 bine kadar çıkar.

Nev1s

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Hamza Akbayrak
kabloyu sen çekersen benzinlikten interneti sen kendin bölüp kullanmış olursun yani bu durum da firmalar oraya port vermez elektirikçi halleder çok bir sorun olmaz .eğer ben buraya portlu farklı firmalarada gecebilecek bir hat istiyorum .
TTKOM ile iletişim kur eve bakır kablo çeksin ve sana port açsın 6 ay sürer paranla yaptırırsan
Asvalt Kazısı olursa 20 bine kadar çıkar.
Asfalt yok toprak yol var

OrkunJJ

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,685
İsim
Orkun
Bence kendin ve ailenin yardımıyla halledebilirsin. Biraz maliyetli olur senin için.
Şöyle anlatayım: Benzin istasyonundaki modemden evinde konumlandıracağın router'a tahmini olarak kuş uçuşu ölçüm yap. (Tahmini bir veri lazım misal 30 40 metre demişsin istersen biraz uğraştırır ama eline bir metre alıp adım adım ölçerek tahmini bir değere ulaş.) Örnek olarak tahmini değerin 40 metre çıktı. Üzerine garanti olsun diye %50 daha eklersek 60 metre kablo işini görecektir.
60 metre şu kabloyu buldum: https://www.trendyol.com/intec/cat6...ta-internet-modem-ethernet-kablosu-p-39945735
Sonrasında bu kabloyu yerden yüksekten de çekebilirsin ama yağmur kar kuş vs. bu tarz durumlarda kablon zarar görebilir ve değiştirmen yada zarar gören kısmı kesip ek yapman gerekebilir ki ek tavsiye edilmiyor. Oksitlenme yapar.
Klimaların tahliye borusu oluyor. Tırtırlı bir boru. Bu tarife uyan şu ürünü buldum: https://www.hepsiburada.com/mutlusan-siyah-plastik-spiral-boru-14mm-100-mt-p-HBV00000IBPGT
Ekstra olarak sana bir router gerekli. Bunun içinde şu ürünü buldum: https://www.amazon.com.tr/dp/B085FV...333&creativeASIN=B085FVKSMC&linkCode=asn&th=1

Son olarak kabloyu nasıl çekeceğini anlatayım. Aldığın plastik spiral borunun içinden adsl kablosunu geçireceksin. Böylelikle hava şartlarından ve fiziksel durumlardan bir nebze korunmuş olacak. Kabloyu nasıl çekeceğin sana kalmış. İster yerden çek(direk zeminden değil, müsaitse yol kenarından 5-10cm kabloyu toprağa gömecek kadar yapabilirseniz(yasal mı bilmiyorum yanlış yönlendirmek istemem)) ister yüksekten ağaçtan ağaca dediğin gibi yapabilirsin.

Kurulum kısmına geçeyim, benzin istasyonunda bulunan modeme takacaksın kabloyu(lan portlarından birine taksan yeter), kabloyu da evine çektin. Evinde routerını konumlandıracaksın. Kablyou router'ın varsa wan portuna yoksa 1. portuna takacaksın. Routerın arayüzünden internet modunu wan moduna alacaksın. Bu şekilde evine kadar internet getirebilirsin.

Bu işleme yapacağın toplam maliyet 624,5TL olacak. Değer mi sana kalmış. Alt tarafı bir modem parası bana kalsa değer.

Akanzaii06

80+ Bronze
Bir apartman düşünün altlı üstlü oturan 2 daire. Örneğin üst dairede internet var modemden kablo çekip alt daire ile ortak kullanması yasak. Tespit edildiği taktirde cezası var diye biliyorum. Yani sizin bu kablo çekmeniz de yolda apaçık belli olcak. Ha kırsal alan ise belki sıkıntı olmaz ama şehir de ise sorun olabilir iyi araştırın bence kablo çekme olayını. Çünkü internet belli bir ikamete veriliyor. Ordan komşularıniza kablo yolu ile dagitmaniz yasak. Wifi de sorun olmuyor ama. Yanlışım varsa düzeltin dostlar

Bence kendin ve ailenin yardımıyla halledebilirsin. Biraz maliyetli olur senin için.
Şöyle anlatayım: Benzin istasyonundaki modemden evinde konumlandıracağın router'a tahmini olarak kuş uçuşu ölçüm yap. (Tahmini bir veri lazım misal 30 40 metre demişsin istersen biraz uğraştırır ama eline bir metre alıp adım adım ölçerek tahmini bir değere ulaş.) Örnek olarak tahmini değerin 40 metre çıktı. Üzerine garanti olsun diye %50 daha eklersek 60 metre kablo işini görecektir.
60 metre şu kabloyu buldum: https://www.trendyol.com/intec/cat6...ta-internet-modem-ethernet-kablosu-p-39945735
Sonrasında bu kabloyu yerden yüksekten de çekebilirsin ama yağmur kar kuş vs. bu tarz durumlarda kablon zarar görebilir ve değiştirmen yada zarar gören kısmı kesip ek yapman gerekebilir ki ek tavsiye edilmiyor. Oksitlenme yapar.
Klimaların tahliye borusu oluyor. Tırtırlı bir boru. Bu tarife uyan şu ürünü buldum: https://www.hepsiburada.com/mutlusan-siyah-plastik-spiral-boru-14mm-100-mt-p-HBV00000IBPGT
Ekstra olarak sana bir router gerekli. Bunun içinde şu ürünü buldum: https://www.amazon.com.tr/dp/B085FV...333&creativeASIN=B085FVKSMC&linkCode=asn&th=1

Son olarak kabloyu nasıl çekeceğini anlatayım. Aldığın plastik spiral borunun içinden adsl kablosunu geçireceksin. Böylelikle hava şartlarından ve fiziksel durumlardan bir nebze korunmuş olacak. Kabloyu nasıl çekeceğin sana kalmış. İster yerden çek(direk zeminden değil, müsaitse yol kenarından 5-10cm kabloyu toprağa gömecek kadar yapabilirseniz(yasal mı bilmiyorum yanlış yönlendirmek istemem)) ister yüksekten ağaçtan ağaca dediğin gibi yapabilirsin.

Kurulum kısmına geçeyim, benzin istasyonunda bulunan modeme takacaksın kabloyu(lan portlarından birine taksan yeter), kabloyu da evine çektin. Evinde routerını konumlandıracaksın. Kablyou router'ın varsa wan portuna yoksa 1. portuna takacaksın. Routerın arayüzünden internet modunu wan moduna alacaksın. Bu şekilde evine kadar internet getirebilirsin.

Bu işleme yapacağın toplam maliyet 624,5TL olacak. Değer mi sana kalmış. Alt tarafı bir modem parası bana kalsa değer.
Hocam benim anlamadıgım kısım neden router e ihtiyaç var. Birde modemden farkı ne. Sonuçta benzinlikte İnternet var ve modem orada sadece kablo çekip PC ye takması yeterli değil mi. Router kısmına biraz açarsanız sevinirim merak ettim

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Hocam benim anlamadıgım kısım neden router e ihtiyaç var. Birde modemden farkı ne. Sonuçta benzinlikte İnternet var ve modem orada sadece kablo çekip PC ye takması yeterli değil mi. Router kısmına biraz açarsanız sevinirim merak ettim
Kabloyu bilgisayara takarsa sadece bilgisayara internet verir. Routere takarsa hem Wi-Fi ile istediği cihazı internete bağlar hem Router üzerinden istediği cihazlara Ethernet kablosu çekebilir.

Asfalt yok toprak yol var
2 yol söyleyim:

1-) Tam ev ve benzinlik konumunu bilmiyorum ama ev ve benzinlik yan yana ise Ethernet kablosu çekilebilir. Ama arada yol falan olmamalı tüm arazi size ait olmalı yoksa sorun çıkabilir.

2-) Doğru konumlardaki 2 güçlü Wi-Fi alıcı-vericisi ile internet aktarılabilir. Biraz masraflı olur ama kablo çekmekten daha rahat olur. Benzinlik ve ev birbirini görüyor ise yani arada sinyal engelleyecek bir şey yoksa uzun mesafelerde bile bu yöntem işe yarar.

2. yöntem için 2 tane bundan öneririm. Bu cihaz kilometrelerce mesafeye aktarım yapabilen süper bir şey, bunun bir alt modeli ile biri 9500 metreye Wi-Fi ile internet aktarmıştı 😀

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
947,919
Üyeler
149,289
Son üye
kokay
Top Bottom