Neler Yeni

C-states ayarı açık mı kalmalı?

Dahası  
Reaksiyon skoru
129
İsim
Muhammet Pak
Anakarttan cızırtı sesi geldiği için BIOS'tan C-states ayarını kapatmıştım, 1-2 ay öyle kullandım sorun yoktu. Az önce bir oyunda 60 FPS yazmasına rağmen 30 FPS gibi görünüyordu. C-states'i tekrar açayım dedim oyun akıcı oldu. Bu ayarı açık mı tutmalıyım, kapalıyken başka bir zararı olur mu? Kapalıyken her oyunda kasma olmuyor ama bazılarında olmaya başladı.

Sistemim;
Anakart: Gigabyte H610M H
İşlemci: i5 12400F
Ekran kartı: Gigabyte RTX 3060 Eagle OC 12 GB
RAM: Kingston Fury 2x8 3200 MHz
Depolama: Kingston NV1 M.2 SSD 500 GB
İşletim sistemi: Windows 11 Home.

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar
Anakarttan cızırtı sesi geldiği için BIOS'tan C-states ayarını kapatmıştım, 1-2 ay öyle kullandım sorun yoktu. Az önce bir oyunda 60 FPS yazmasına rağmen 30 FPS gibi görünüyordu. C-states'i tekrar açayım dedim oyun akıcı oldu. Bu ayarı açık mı tutmalıyım, kapalıyken başka bir zararı olur mu? Kapalıyken her oyunda kasma olmuyor ama bazılarında olmaya başladı.

Sistemim;
Anakart: Gigabyte H610M H
İşlemci: i5 12400F
Ekran kartı: Gigabyte RTX 3060 Eagle OC 12 GB
RAM: Kingston Fury 2x8 3200 MHz
Depolama: Kingston NV1 M.2 SSD 500 GB
İşletim sistemi: Windows 11 Home.
C-states CPU'nun çekirdek veya bazı fonksiyonlarını uykuya almasıyla alakalı bir özelliktir. Cızırtı problemiyle birlikte kapatınca FPS düşüşünün olması beni sistemin başka bir bölümünde sorun varmış gibi düşündürüyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
129
İsim
Muhammet Pak
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
C-states CPU'nun çekirdek veya bazı fonksiyonlarını uykuya almasıyla alakalı bir özelliktir. Cızırtı problemiyle birlikte kapatınca FPS düşüşünün olması beni sistemin başka bir bölümünde sorun varmış gibi düşündürüyor.
RDR 2, Bannerlord, Forza Horizon 4 gibi oyunlarda denedim hiç kasma ve fps düşüşü yok, ama Fifa Online 4 oyununda oldu.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Win 11'e yeni geçtim, onun etkisi var mıdır acaba?

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
RDR 2, Bannerlord, Forza Horizon 4 gibi oyunlarda denedim hiç kasma ve fps düşüşü yok, ama Fifa Online 4 oyununda oldu.

Windows 11'in C-states için yeni özellikleri bulunmakta ama FPS düşüşünü yine de anlamlandırmıyor.

Windows güç planlarında hangisi seçili?

Dahası  
Reaksiyon skoru
129
İsim
Muhammet Pak
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Windows 11'in C-states için yeni özellikleri bulunmakta ama FPS düşüşünü yine de anlamlandırmıyor.

Windows güç planlarında hangisi seçili?
C-states kapalıyken yüksek performans modunda oynuyordum oyunu, 4 ghz oluyordu işlemci. C-states'i açınca dengeli modda oynadım hiç kasmadı.

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
C-states kapalıyken yüksek performans modunda oynuyordum oyunu, 4 ghz oluyordu işlemci. C-states'i açınca dengeli modda oynadım hiç kasmadı.
Açınca frekans düşüyor ama değil mi?

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Evet vardı, anakarttaki VRM kısmından geliyormuş sanırım. Gigabyte marka anakartlarda yaygınmış bu sorun.
Güç ile ilgili olduğu kesindi zaten evet öyleyse tamam.
C-states'i kontrol eden şey işletim sistemi ve BIOS aslında. Yani yüksek performans güç modu C-states kapatıyor. Hepsini mi yoksa bazı c-state durumlarını mı diye baktım ama bilgi bulamadım.

Dahası  
Reaksiyon skoru
129
İsim
Muhammet Pak
Güç ile ilgili olduğu kesindi zaten evet öyleyse tamam.
C-states'i kontrol eden şey işletim sistemi ve BIOS aslında. Yani yüksek performans güç modu C-states kapatıyor. Hepsini mi yoksa bazı c-state durumlarını mı diye baktım ama bilgi bulamadım.
C-states'i tamamen kapatırsam sorunum çözülüyor cızırtı gelmiyor. Açarsam da düşük güç modunda ve dengeli modda pc boştayken ses gelmiyor. Oyuna girince hemen başlıyor cızırtı. İlerde bir gün yeni değişik marka anakart alsam bu sorun çözülür sanırım?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,054
Üyeler
140,755
Son üye
gnine
Top Bottom