Neler Yeni

Caiz olmayan her şey haram mıdır?

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,448
İsim
Hakanbey
Merhaba arkadaşlar uzun zamandır , Kafamı kurcalayan bir şey var.

Google dada aratabilirsiniz. İnsanın kendine ve başka insanlara zarar vermesi caiz değilmiş.

Caiz olmayan şeyin günahı nedir bilmiyorum ve haram seviyesindemi onuda bilmiyorum. Günahların seviyesi nasıl işliyor onuda anlamadım. (yani ceza evindeki gibi 1 yıl -3 yıl ömür boyu gibimi bir durum )

Kafamı kurcalayan şey ise şu,

Şimdi kapalı bir ortamda Sigara içen biri Hem kendi vücüdüna hemde yanındaki diğer insanlara zarar veriyor. Bunun günah olduğunu düşünüyorum ama haram değil sanırım. Haram olmadığı için rahat rahat bunu yapabiliyorlar. Madem sadece haram olmayan şeyleri rahat rahat yapabiliyor insanlar Ozaman neden günah diye bir şey var onuda anlamış değilim iyice kafam karıştı :)

Bunu sadece sigara olarak yorumlamıyorum. İnsan sağlığına zararlı olan her şey için geçerli Mesela yediğimiz GDO ları değiştirilmiş Yada insan sağlığına zararlı bir ton katkı maddesi olan abur cuburlarda caiz değil ozaman. Obez olanlarda günaha giriyor. Yani işin aslı Bile isteğe Sağlığını tehlikeye atan herkes Günah işliyor değilmi ?

O kadar çok ince çizgi varki Aklıma geldikçe daha ooooo diyorum Neler var neler Mesela Glikoz şurubu İnsan sağlığı için çok ciddi sonuçlar doğuran bir katkı malzemesi. Ve ucuz meyve suyu v.s bir çok şeyde kullanılıyor. Bunları tüketmekte bence Günah ama Mantık olarak öyle geldiği için söylüyorum Bunların gerçekten cevabını net verebilecek biride bulamıyorum.

Sizin düşünceleriniz nelerdir ?

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,534
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_
Kur'an da yazmayan, Ama bir şekilde diğer ayetlerle, hadis-i şeriflerle yasaklanmış anlamı kazandırılabilen şeyler Mekruhtur. Haram kadar kesin değildir. Şahsen Mekruh olan çoğu şeyin Haram gibi cezalandırılmayacağını düşünüyorum, bu benim kendi şahsi düşüncem. Çünkü her şey mekruha giriyor o zaman. Bir ara deniz ürünleri olan Midye, Istakoz gibi şeyleri yemekte mekruhtu diyanete göre mesela.

Yanlışım varsa affola.

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Haram yahut tahrimen mekruh olan şeylere caiz değil denir. Geri kalanlar caizdir. Caiz olup tavsiye edilmeyen şeyler de olur, bunlara da tenzihen mekruh denir. Konuda geçmiş, cevaplayayım. Sigaranın hükmü tahrimen mekruh olmasıdır, caiz değildir. İçenler günah işler. Normal haramdan farkı inkarının küfre düşürmemesidir. Ayrıca istemeyen kişileri pasif içici yapma durumu da vardır dediğiniz gibi, bu da ayrıca kul hakkıdır.

Toplumda normalleştiğine bakmayın, sigara hafife alınamayacak kadar tehlikeli. Yüzyıllar evvel tütüne cevaz verenler olmuş fakat bunlar tütünün zararı olmadığını sanmış. Madem bu bitki Allah tarafından yasaklanmamış, sadece bağımlık yapması bir sorun değildir demişler. Bazıları da aynen bu şekilde düşünmüş fakat bağımlılık yapıp vakit israf ettirdiği için tenzihen mekruh demişler. Fakat şu an tüm zararlarına vakıfız, masum olmadığını biliyoruz. Paketlerde satılan sigaralar tütünden daha da zararlı ayrıca. Şu an cevaz veren bir hocayı yahut kurumu da bilmiyorum.

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,448
İsim
Hakanbey
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Haram yahut tahrimen mekruh olan şeylere caiz değil denir. Geri kalanlar caizdir. Caiz olup tavsiye edilmeyen şeyler de olur, bunlara da tenzihen mekruh denir. Konuda geçmiş, cevaplayayım. Sigaranın hükmü tahrimen mekruh olmasıdır, caiz değildir. İçenler günah işler. Normal haramdan farkı inkarının küfre düşürmemesidir. Ayrıca istemeyen kişileri pasif içici yapma durumu da vardır dediğiniz gibi, bu da ayrıca kul hakkıdır.

Toplumda normalleştiğine bakmayın, sigara hafife alınamayacak kadar tehlikeli. Yüzyıllar evvel tütüne cevaz verenler olmuş fakat bunlar tütünün zararı olmadığını sanmış. Madem bu bitki Allah tarafından yasaklanmamış, sadece bağımlık yapması bir sorun değildir demişler. Bazıları da aynen bu şekilde düşünmüş fakat bağımlılık yapıp vakit israf ettirdiği için tenzihen mekruh demişler. Fakat şu an tüm zararlarına vakıfız, masum olmadığını biliyoruz. Paketlerde satılan sigaralar tütünden daha da zararlı ayrıca. Şu an cevaz veren bir hocayı yahut kurumu da bilmiyorum.
Kul hakkının çeşitleri varmı yoksa bildğimiz Rabbimizin Kul hakkıyla karşıma gelmeyin dediği kul hakkınamı giriyor bu.
eğer öyle ise Haram kul hakkından daha naif bir şey gibi geliyor kulağıma ve alkol içenlerin haramda olsa Kul hakkına girmediklerini düşünürsek Sigaraya göre daha masum mu oluyor iyice kafam karıştı :D Sıyırıcam sanırım.

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Kul hakkının çeşitleri varmı yoksa bildğimiz Rabbimizin Kul hakkıyla karşıma gelmeyin dediği kul hakkınamı giriyor bu.
Evet, o kul hakkına giriyor. Kul hakkı demek budur zaten. Başka bir anlamı yok ki. Söylediğiniz gibi, kul hakkı normal günahlardan daha da tehlikeli. Zira normal günahlar samimi bir tevbe ve o işleri terk etmekle affedilebilecekken kul hakkının öyle bir affı yok. Mehmet'in Ahmet üzerindeki kul hakkı tek bir şekilde düşebilir, o da gidip Ahmet'ten helallik almasıdır. Aksi takdirde hesaplaşma ahirete kalır.

alkol içenlerin haramda olsa Kul hakkına girmediklerini düşünürsek Sigaraya göre daha masum mu oluyor iyice kafam karıştı :D Sıyırıcam sanırım.
Alkol, Kur'an'ın ifadesiyle net bir şekilde yasaklanmıştır. Sigaradan masum olması düşünülemez. Daha beter bir günahtır. Ayrıca kul hakkı mevzuu bu kadar basit değil. Alkol içen de pek âlâ kul hakkına girebilir. Alkol yüzünden eve geç gelip ailesine şiddet uygulayan, evin iaşesini temin edemeyen, tüm parayı alkole basan birinin durumu çok bariz kul hakkıdır mesela. Bazı sigara içen de vardır, çok dikkatlidir. Asla toplu ortamlarda içmez, işini açık havada halletmeye dikkat eder ve bir nebze de olsa kul hakkından kaçınabilir. Pek çok olasılık var anlayacağınız.

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,448
İsim
Hakanbey
Evet, o kul hakkına giriyor. Kul hakkı demek budur zaten. Başka bir anlamı yok ki. Söylediğiniz gibi, kul hakkı normal günahlardan daha da tehlikeli. Zira normal günahlar samimi bir tevbe ve o işleri terk etmekle affedilebilecekken kul hakkının öyle bir affı yok. Mehmet'in Ahmet üzerindeki kul hakkı tek bir şekilde düşebilir, o da gidip Ahmet'ten helallik almasıdır. Aksi takdirde hesaplaşma ahirete kalır.

Alkol, Kur'an'ın ifadesiyle net bir şekilde yasaklanmıştır. Sigaradan masum olması düşünülemez. Daha beter bir günahtır. Ayrıca kul hakkı mevzuu bu kadar basit değil. Alkol içen de pek âlâ kul hakkına girebilir. Alkol yüzünden eve geç gelip ailesine şiddet uygulayan, evin iaşesini temin edemeyen, tüm parayı alkole basan birinin durumu çok bariz kul hakkıdır mesela. Bazı sigara içen de vardır, çok dikkatlidir. Asla toplu ortamlarda içmez, işini açık havada halletmeye dikkat eder ve bir nebze de olsa kul hakkından kaçınabilir. Pek çok olasılık var anlayacağınız.
İkisinde de dikkat edildiğinde sigara daha masum. Alkolün kaçarı yok. Ama sigarada dikkat etmezsen alkoldende tehlikeli bir durum oluşuyor ozaman doğrumudur ? İşin farklı bir boyutundanda bahsetmek isterim. Botanikçi bir arkadaşım var DNA sı ile oynanmış tohum alıyor yurt dışından domates patates salatalık v.s Bunlar tek üretimlik çekirdeğinden bir daha hasat yapamıyorsun. ama normalde 1 verecekse 10 veriyor. Bu sebeplede İşi ticarete vurduğunda inanılmaz kazanç sağlıyor ancak insan üzerinde DNA sı ile oynanmış tohumların Kansere kadar gidebilecek hastalıklara karşı bağışıklık sistemini bozan maddeler içeriyor. Bunu bile bile yapan kişilerde kul hakkına girmiş oluyor değilmi ?

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
İkisinde de dikkat edildiğinde sigara daha masum. Alkolün kaçarı yok. Ama sigarada dikkat etmezsen alkoldende tehlikeli bir durum oluşuyor ozaman doğrumudur ?
Evet, böyle denilebilir fakat bu durum ne sigaranın alkolden daha şedid bir günah olduğunu gösterir ne de alkolün sigaradan daha masum bir günah olduğunu gösterir. Muhakkak alkol daha büyük bir günahtır. Bizzat Kur'an tarafından yasaklanmış, tüm kötülüklerin anası olarak nitelendirilmiş. Sigaranın dikkat edilmediğinde daha tehlikeli olması, kul hakkına girdirme potansiyeli yüzündendir. Kendisinden ötürü değil.

Botanikçi bir arkadaşım var DNA sı ile oynanmış tohum alıyor yurt dışından domates patates salatalık v.s Bunlar tek üretimlik çekirdeğinden bir daha hasat yapamıyorsun. ama normalde 1 verecekse 10 veriyor. Bu sebeplede İşi ticarete vurduğunda inanılmaz kazanç sağlıyor ancak insan üzerinde DNA sı ile oynanmış tohumların Kansere kadar gidebilecek hastalıklara karşı bağışıklık sistemini bozan maddeler içeriyor. Bunu bile bile yapan kişilerde kul hakkına girmiş oluyor değilmi ?
Konu hakkında net bir bilgim yok, dediğiniz gibi kesin zararlı mıdır bilmiyorum. Fakat arkadaşınızın bu DNA'sıyla oynanmış tohumları, insan sağlığına şeksiz şüphesiz zarar verip uzun vadede kansere kadar götürüyorsa bunları saman altından su yürüterek daha fazla kâr için insanlara normal ürün diye satmanın kul hakkı olacağı apaçıktır. İnsan sağlığıyla oynamak işi daha da tehlikeli yapıyor.

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,448
İsim
Hakanbey
Evet, böyle denilebilir fakat bu durum ne sigaranın alkolden daha şedid bir günah olduğunu gösterir ne de alkolün sigaradan daha masum bir günah olduğunu gösterir. Muhakkak alkol daha büyük bir günahtır. Bizzat Kur'an tarafından yasaklanmış, tüm kötülüklerin anası olarak nitelendirilmiş. Sigaranın dikkat edilmediğinde daha tehlikeli olması, kul hakkına girdirme potansiyeli yüzündendir. Kendisinden ötürü değil.

Konu hakkında net bir bilgim yok, dediğiniz gibi kesin zararlı mıdır bilmiyorum. Fakat arkadaşınızın bu DNA'sıyla oynanmış tohumları, insan sağlığına şeksiz şüphesiz zarar verip uzun vadede kansere kadar götürüyorsa bunları saman altından su yürüterek daha fazla kâr için insanlara normal ürün diye satmanın kul hakkı olacağı apaçıktır. İnsan sağlığıyla oynamak işi daha da tehlikeli yapıyor.
En basit bu yazıyla anlatılabilir.

1675499493742.png

Şuanda türkiyede yerli tohum nerdeyse hiç kalmadı heryerde GDO lu tohum bulunmakta Hatta yediğin herşeyde bu var.

Sadece Gaziantep ve diyarbakırda bir kaç botanikçı dışında yerli tohum malesef tükendi.

Ticaret sebebi ile

2023'e Kadar Yokum

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,494
İsim
Melih
İlgilendiği Kategoriler
Konu Dışı, Müzik
Kuranda haram kılınmamış hiçbir şey haram değildir. Mekruh kısmını tam ben de bilmiyorum.

umuttt

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,537
İsim
umt
Discord
umt#4257
gdo lu gıdanın içini bilemediğimiz için (sıradan insanlar) bize günah veya haram olmaz
ama bunu insan yararına yapan kişiler sevap kazanıyor dediğin gibi çok ince bir çizgi söyle düşün:
silahı yapan kişi insanlar birbirini öldürsün diye yapmadı kendini korusun diye yaptı

Bulkyapanobez

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,063
İsim
Yusuf Aras
İlgilendiği Kategoriler
Spor
Hocam caiz falan bilmiyorum, yemek yenen yerlerde sigara içilmesi gerçekten çok kötü bir durum. Açık alan var vs diyorlar haklilar da ama yemek yerken hava alamama nedeninin sigara içmiyor oluşum olması kötü bir durum. Kimsenin dışarıda içtiği sigarasına lafım yok fakat yemek yenen mekanlarda gerçekten rahatsız edici. Bu yüksek ihtimalle sadece beni değil sigara içen insanı da rahatsız ediyordur.

Dahası  
Reaksiyon skoru
64
İsim
Mehmet
Merhaba arkadaşlar uzun zamandır , Kafamı kurcalayan bir şey var.

Google dada aratabilirsiniz. İnsanın kendine ve başka insanlara zarar vermesi caiz değilmiş.

Caiz olmayan şeyin günahı nedir bilmiyorum ve haram seviyesindemi onuda bilmiyorum. Günahların seviyesi nasıl işliyor onuda anlamadım. (yani ceza evindeki gibi 1 yıl -3 yıl ömür boyu gibimi bir durum )

Kafamı kurcalayan şey ise şu,

Şimdi kapalı bir ortamda Sigara içen biri Hem kendi vücüdüna hemde yanındaki diğer insanlara zarar veriyor. Bunun günah olduğunu düşünüyorum ama haram değil sanırım. Haram olmadığı için rahat rahat bunu yapabiliyorlar. Madem sadece haram olmayan şeyleri rahat rahat yapabiliyor insanlar Ozaman neden günah diye bir şey var onuda anlamış değilim iyice kafam karıştı :)

Bunu sadece sigara olarak yorumlamıyorum. İnsan sağlığına zararlı olan her şey için geçerli Mesela yediğimiz GDO ları değiştirilmiş Yada insan sağlığına zararlı bir ton katkı maddesi olan abur cuburlarda caiz değil ozaman. Obez olanlarda günaha giriyor. Yani işin aslı Bile isteğe Sağlığını tehlikeye atan herkes Günah işliyor değilmi ?

O kadar çok ince çizgi varki Aklıma geldikçe daha ooooo diyorum Neler var neler Mesela Glikoz şurubu İnsan sağlığı için çok ciddi sonuçlar doğuran bir katkı malzemesi. Ve ucuz meyve suyu v.s bir çok şeyde kullanılıyor. Bunları tüketmekte bence Günah ama Mantık olarak öyle geldiği için söylüyorum Bunların gerçekten cevabını net verebilecek biride bulamıyorum.

Caiz olmayan şeyler ikiye ayrılır.Mekruh Haram.Mekruhlar da Tahrimen ve Tenzihen olarak ikiye ayrılır.Tenzihen caize yakınken Tahrimen ise amel etme bakımından haramla aynıdır.Sigara sadece mekruh değil Tahrimen mekruhdur.Böyle denmesinin sigara gibi bazı meselelerde ulemanın eskiden caiz demesiydi.İslama göre harama helal diyen küfre girer.Bundan dolayı sigaraya haram dersek eski ulemayı bu sınıfa sokabilir.
Ayrıca kesin nas olayı vardır.Kesin nas olmayınca da tahrimen denir.

Ayrıca insanın sigara içerken etrafındakilere zarar vermesi veya rahatsız etmesi kul hakkıdır.Hanefiler sırf rahatsız etmeden ve kokudan dolayı 16.yydan beri sigaraya iyi bakmaz mesela.

Diğer maddeler ise sigara gibi değil.Sigaranın bazı zararları bir yıla çıkarken bunlar iyi spor yapıldığı takdirde zararı yok ya da azdır.

Top Bottom