Neler Yeni

Yardım (Çözüldü)GPU Kullanımı anlık düşmesi ve fps drop

Dahası  
Reaksiyon skoru
95
İsim
Arda Gökay
öncelikle merhaba arkadaşlar forumda yeniyim herhangi bir yanlışlık yaparsam affedin kusura bakmayın donanım hakkında çok bir bilgim yok sorunum şu bazı oyunlarda gpu kullanımım ve aynı zamanda gpu clock hızım bir anda düşüyor düşmeden kastettiğim PUBG ve fortniteda %96 ila %100 arasında seyrederken bir anda %60 lara kadar düşüyor yeri geldiğinde %0 bile olduğu oluyor kısacası çok dengesiz ve o düştüğünde haliyle fpste beraberinde düşüyor pubgde ultra ayarlarda 100-150 fps arası alırken
fps 1 saniyelik 80 e kadar düşüyor 140fpsden 80e düşüncede haliyle tam adını bilmiyorum ama yanlışsam düzeltirseniz sevinirim stutter dediğimiz olay oluyor
ve bu durum çok can sıkıcı nerdeyse sorunu düzeltmek için yapmadığım şey kalmadı tek yapmadığım şey format atmak onun dışında voltaj düşürme,voltaj yükseltme,driver güncellemeleri (bios,ekran kartı,chipset vs)yaptım ama malesef sonuç değişmedi yardımcı olursanız minnettar olurum sevgiler ve saygılarla

sistem özelliklerim : işlemci : AMD Ryzen 5 3600x 3.80 ghz Ekran Kartı : msı rx 5700 mech gp oc 8 gb ggdr6 : Gskill Ripjaws 2x8 GB CL16 3000 MHZ Anakart : MSI B450 M-A Pro Max SSD : adata su630 480gb : COOLER MASTER MASTERBOX MB511 600W Monitör : AOC G2460PF 144hz 1ms

sorunum psudan kaynaklı olabilirmi düşünmüyor değilim
bu arada darboğaz ile alakalı bir sıkıntım yok cpu kullanımı oyunlarda %0 ila %40 civarlarında bu arada stress testlerinde furmark vs gpu kullanımı %97 ila %100 arasında seyrederken pubg ve fortnite oyunların garip bi şekilde %30 lara kadar düşüyor

Son düzenleme:

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Büyük ihtimal SSD kaynaklı.
Kullandığınız SSD'nin çok ciddi kronik sorunları var. Eskiden bende onu kullanıyorum. Oyunlarda düzenli bir şekilde drop oluyordu 5dk da bir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
95
İsim
Arda Gökay
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Kullandığınız SSD'nin çok ciddi kronik sorunları var. Eskiden bende onu kullanıyorum. Oyunlarda düzenli bir şekilde drop oluyordu 5dk da bir.
ama ssd sağlık testleri yaptım %100 sağlıklı gösterdi ve okuma ve yazma hız testide yaptım onlarda ssdnin normal verdiği değerler çıktı
Mesaj otomatik birleştirildi:

birde ssdde sorun varsa ekran kartı kullanımını nasıl etkiliyor

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
SSD arada bir kilitleniyor bilgi aktaramıyor.

GPU'da o bilgileri almadığı zaman işleyecek bir şeyi kalmıyor. Kullanımı düşüyor ayrıca bu yüzden drop oluşuyor.

Tek çözüm SSD değiştirmek.

Yusuf_Yuşâ

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,128
İsim
Yusuf Yuşa Arslan
Ssd yüzünden dostum. SU630 kronik sorunlu.

Dahası  
Reaksiyon skoru
95
İsim
Arda Gökay
önerebileceğiniz bir ssd varmı ? birde yeni ssd alınca bu ssdyide depo amaçlı kullansam yine oyunlarda sorun devam eder mi?

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
önerebileceğiniz bir ssd varmı ? birde yeni ssd alınca bu ssdyide depo amaçlı kullansam yine oyunlarda sorun devam eder mi?
Depolama amaçlı ise sorun olmaz.
Klonlama yaparak birebir atabilirsiniz bilgileri. Bütçeniz ne kadar?

Dahası  
Reaksiyon skoru
95
İsim
Arda Gökay
aslında bütçe farketmez

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Benim Önerdiğim bu üçü

Samsung Evo serisi SSD'ler

Nerede daha uyguna bulabilirseniz alabilirsiniz.
Dolandırıcı sitelerden uzak durun.

Source

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
218
İsim
GÖKHAN ÖNSOY
Kullandığınız ekran kartının yükte sıcaklık değerleri nedir?

Source

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
218
İsim
GÖKHAN ÖNSOY
pubgde maksimum 72 derece gördüm, işlemci ise max 63
Kullandığın ekran kartı versiyonu anlık ısı değeri artıyor msi mech evoke hep böyle oluyor. Vr ram lerin ve mosfet lerin üzerlerindeki thermal pad leri hem kalitesiz hemde bazı yerleri boş bıraktıkları için bu durum oluyor. Reddit. Com da bir eleman msi mech ve evoke versiyonlarının fanlarını söküp bu durumu raporladı ve almayın dedi aldıysanız sökün ve thermal pad ve gpu çekirdeğinin üzerindeki macun yenileme yapın dedi.
Kasayı uzak kasa olarak ayarlayın kapağı falan varsa açın extra bir fan ile ekran kartına soğuk hava üfleyin göreceksiniz ki drop ve shutter olmayacak.

Dahası  
Reaksiyon skoru
95
İsim
Arda Gökay
Kullandığın ekran kartı versiyonu anlık ısı değeri artıyor MSI mech evoke hep böyle oluyor. Vr RAM lerin ve mosfet lerin üzerlerindeki thermal pad leri hem kalitesiz hemde bazı yerleri boş bıraktıkları için bu durum oluyor. Reddit. Com da bir eleman MSI mech ve evoke versiyonlarının fanlarını söküp bu durumu raporladı ve almayın dedi aldıysanız sökün ve thermal pad ve gpu çekirdeğinin üzerindeki macun yenileme yapın dedi.
Kasayı uzak kasa olarak ayarlayın kapağı falan varsa açın extra bir fan ile ekran kartına soğuk hava üfleyin göreceksiniz ki drop ve shutter olmayacak.
msi afterburnerla aslında detaylı bi şekilde inceledim değerleri hiç anlık ısı artışı olmamıştı

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
991,455
Üyeler
156,777
Son üye
İreoooni
Top Bottom