Neler Yeni

Cpu fpsye ne kadar etki eder?

Dahası  
Reaksiyon skoru
48
İsim
Lord Sonsuz
Her oyunu GPU oynatmıyor malesef.Düşük ayarlara çektiğin anda ekran kartı aynı olan ama işlemcisi senden güçlü olanın fpsnin uçtuğunu,sende ise o kadar uçmadığını fark edersin.Ayrıca CSGO Valorant gibi oyunlar işlemci tabanlıdır ve bu oyunlarda işlemci daha ön plandadır.Yani ne her zaman GPU oyun oynatır nede her oyunu GPU oynatır.Burda dengeli bir tercih yapmak daha yararlı olacaktır
Çoğunluk olarak GPU oynatır. Zaten açıklama yaptım. Siz gidin GT 730 ile 5600X alın bakalım FPS oyunlarında işlemci sandığınız kadar ön planda olup olmadığını görün.

SlimShady

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
979
İsim
Faruk Tahta
Arkadaşlar alacağım Pcde defult olarak r3 3100 ile geliyor.Sizce r5 3500 takmalı miyim?(gpu rx 5500 xt lütfen GTX 1650s önermeyin)
Ne kadar fark var?ayrı ayrı topluyorsanız 10400f tercih edin

Bitcoin

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Hocam peki nasıl bir mantık var açıklarmısınız amacı normal oyun oynamak olan birinin işlemcisi ekran kartını darboğaz yaptırmasa yeter bence.
Hocam öyleyse mesela 5600X de tam besliyor 2060 ı 5900X de tam besliyor ama aralarında FPS farkı çok. Neden?

BandLedend

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
634
İsim
Kaan Sevinç
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartı - Minecraft - Fortnite
Discord
Bandwitch#2635
Hocam peki nasıl bir mantık var açıklarmısınız amacı normal oyun oynamak olan birinin işlemcisi ekran kartını darboğaz yaptırmasa yeter bence.
Ekran kartını büyük abi gibi düşünün.Ağır işleri o yapar.İşlemciyi küçük kardeş olarak düşünün.Küçük işleri yapar.Pcdede budur.Ayarları kıstıkca işlemciye binen yük artar,ki buda işlemcinin gücünü ister.Burda darboğaz yapmadığı sürece sıkıntı yok demek tamamen yanlış bilgilendirmedir.

BandLedend

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
634
İsim
Kaan Sevinç
İlgilendiği Kategoriler
Discord
Bandwitch#2635
Çoğunluk olarak GPU oynatır. Zaten açıklama yaptım. Siz gidin GT 730 ile 5600X alın bakalım FPS oyunlarında işlemci sandığınız kadar ön planda olup olmadığını görün.
Sözümü çarpıtmayın.Ben sadece işlemcinin o kadar önemsiz olmadığını söylüyorum.Her oyunu GPU oynatmıyor.Çoğunlukla oynatması bişey değiştirmez işlemci ne kadar darboğaz yapmasada,düşük ayarlarda daha iyi işlemcilere göre daha az performans verir.

radasamara

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,713
İsim
rada
Ekran kartını büyük abi gibi düşünün.Ağır işleri o yapar.İşlemciyi küçük kardeş olarak düşünün.Küçük işleri yapar.Pcdede budur.Ayarları kıstıkca işlemciye binen yük artar,ki buda işlemcinin gücünü ister.Burda darboğaz yapmadığı sürece sıkıntı yok demek tamamen yanlış bilgilendirmedir.
Hocam yazdıklarınızda haklısınız ama bende onu inkar etmiyorum zaten işlemciye çok aşırı bir yük binmiyor örnek olarak bende rog strix gtx1070 ve 3500x var cyberpunkda ultra ayarlarda işlemci neredeyse yüke girmiyor ama grafik ayarlarını düşürdüğümde ekran kartı hafifliyor ama işlemcide %20-30 civarı kullanım artışı oluyor.

BandLedend

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
634
İsim
Kaan Sevinç
İlgilendiği Kategoriler
Discord
Bandwitch#2635
Hocam yazdıklarınızda haklısınız ama bende onu inkar etmiyorum zaten işlemciye çok aşırı bir yük binmiyor örnek olarak bende rog strix gtx1070 ve 3500x var cyberpunkda ultra ayarlarda işlemci neredeyse yüke girmiyor ama grafik ayarlarını düşürdüğümde ekran kartı hafifliyor ama işlemcide %20-30 civarı kullanım artışı oluyor.
Cyberpunk ve ultra ayarlarda işlemciye yük binmez tabii ki.Ama rekabetçi oyunlarda tüm ayarlar en yüksekde oynanmaz.
Mesela kendimden örnek veriyim:
Bende R5 3500+2060 var.
Arkadaşımda R5 3600+2060 var.

Fortnite en düşük ayarlarda aradaki fps farkı 40 50 oluyor.Parçalardada herhangi bir sıkıntı yok.Nedeni işlemci.Bu neden le dengeli bir sistem kurmak daha iyi olacaktır.Tabi ki 1660Se 5800x takmak gibide değil dengeli olmalı.

EMREG

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,408
İsim
napcan
İlgilendiği Kategoriler
Hım...her şey
Instagram
no
Steam
no
Facebook
no
Twitter
yok
Discord
no
Reddit
yok
Arkadaşlar alacağım Pcde defult olarak r3 3100 ile geliyor.Sizce r5 3500 takmalı miyim?(gpu rx 5500 xt lütfen GTX 1650s önermeyin)
10100f al.
Oyundan oyuna defişir bazı oyunlarda 0.

BandLedend

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
634
İsim
Kaan Sevinç
İlgilendiği Kategoriler
Discord
Bandwitch#2635
Biraz araştırdım, sanırım yanlış bişiyormuşum. Hatamı düzelttiniz teşekkürler.
Her oyunda ve full ayarlarda fark olsada çok az olur.Ama CSGO karşılaştırmasında,5900x 5600x geçecektir.Yani tam olarak haksız değilsiniz.

Hamit Altıntop

80+ Gold
En İyi Cevap
11
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,863
İsim
Kemallettin Kubat
Bu adama niye kızgın attınız ya? Doğru demiş işte.

AMD fanı olacak ne yaşadın sen? XD
Sonradan değişti mesajı.
Sadece oyunu oynatan şey GPU'dur yazıyordu.

Top Bottom