Neler Yeni

CS:GO FPS yüksek fakat takılma, kasma hissiyatı

AEROXUM

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
66
İsim
Ahmet Metin
Merhabalar herkese,
3 Gündür aramadığım, taramadığım ve denemediğim bir şey kalmadı açıkcası. Buraya tekrar konu açıp yardım istemek durumunda kaldım.
Arkadaşlar şu sıralar sadece CS:GO oynamaktayım ve önemli olan konu da bu. Bundan 1 ay önce 144 Hz 1ms monitör aldım ve her şey mükemmel gidiyordu benim açımdan fakat 3-4 gündür oyunda bir takılmalar, yırtılmalar tarzı sorunlar mevcut. İnternetten araştırdığımda "micro stuttering" deniliyormuş sanırım ya da sorunum tam olarak bu mu onu da anlayamadım. Zıplarken, yürürken, ateş ederken kısacası oynarken sürekli bir kasma veya takılma hissiyatı mevcut ve bu oyun performansıma bayağı bir etki ediyor. Sizlerden yardım istemekteyim, denediğim ve sonuç alamadığım şeyler şunlar;
Format, Oyun içi görüntü ayarlarında değişiklik, başlatma seçeneklerini sıfırlama ve değişiklik, NVIDIA Profile İnspector ayarları, FPS sabitleme, Üçlü ve çoklu arabellekleme açma (ilk denedigimde çoklu arabellekleme açınca oyun düzeldi gibi oldu ama oyundan çıkıp girince tekrar bozuldu), Monitörü 144 Hz'den 120 ve 100'e çekerek denemek, HDD Bad Sector tespit ettim (yararlı bir bilgi olur mu sizin için bilemiyorum ama belirtmek istedim). Başka oyun olarak League of Legends denedim fakat bir şey farkedemedim açıkçası, şu sıralar VALORANT düşürmeye çalışıyorum bir de orda deneyeceğim. Tek deneyemediğim daha doğrusu beceremediğim konu ise mesela diğer oyunlarda V-Sync açınca ekranın Hz değerine sabitler ya, CS:GO'da onu bir türlü beceremedim. NVIDIA 3D Ayarlarından "Düşey senkronizasyon" açıyorum olmuyor, üçlü veya çoklu arabelleklemeyi açıyorum olmuyor, belki öyle olsa düzelcek ama nedense ne denediysem bir türlü beceremedim.

Demek istediğim şu ki bunca zamandır sorunsuz oynarken neden bir anda böyle bir sorunla karşılaştım en garibime giden de o. Bilgisayarı açıyorum uyuyana kadar CS:GO oynuyorum rutinim bu yani başka ekstra donanımsal veya yazılımsal bir şey yapmıyorum bilgisayarda. Aşağıya oyun içi Riva Tuner değerlerimi ve sistem bilgilerimi bırakacağım. Çok teşekkürler şimdiden.

İşlemci: i7 4790
Ekran Kartı: GTX 750 Ti
RAM: DDR3 4x2 8 GB 1600 MHz RAM

CSGO.jpg

crazyboy40

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,555
İsim
Samet Kaya
Merhabalar herkese,
3 Gündür aramadığım, taramadığım ve denemediğim bir şey kalmadı açıkcası. Buraya tekrar konu açıp yardım istemek durumunda kaldım.
Arkadaşlar şu sıralar sadece CS:GO oynamaktayım ve önemli olan konu da bu. Bundan 1 ay önce 144 Hz 1ms monitör aldım ve her şey mükemmel gidiyordu benim açımdan fakat 3-4 gündür oyunda bir takılmalar, yırtılmalar tarzı sorunlar mevcut. İnternetten araştırdığımda "micro stuttering" deniliyormuş sanırım ya da sorunum tam olarak bu mu onu da anlayamadım. Zıplarken, yürürken, ateş ederken kısacası oynarken sürekli bir kasma veya takılma hissiyatı mevcut ve bu oyun performansıma bayağı bir etki ediyor. Sizlerden yardım istemekteyim, denediğim ve sonuç alamadığım şeyler şunlar;
Format, Oyun içi görüntü ayarlarında değişiklik, başlatma seçeneklerini sıfırlama ve değişiklik, Nvidia Profile İnspector ayarları, FPS sabitleme, Üçlü ve çoklu arabellekleme açma (ilk denedigimde çoklu arabellekleme açınca oyun düzeldi gibi oldu ama oyundan çıkıp girince tekrar bozuldu), Monitörü 144 Hz'den 120 ve 100'e çekerek denemek, HDD Bad Sector tespit ettim (yararlı bir bilgi olur mu sizin için bilemiyorum ama belirtmek istedim). Başka oyun olarak League of Legends denedim fakat bir şey farkedemedim açıkçası, şu sıralar VALORANT düşürmeye çalışıyorum bir de orda deneyeceğim. Tek deneyemediğim daha doğrusu beceremediğim konu ise mesela diğer oyunlarda V-Sync açınca ekranın Hz değerine sabitler ya, CS:GO'da onu bir türlü beceremedim. Nvidia 3D Ayarlarından "Düşey senkronizasyon" açıyorum olmuyor, üçlü veya çoklu arabelleklemeyi açıyorum olmuyor, belki öyle olsa düzelcek ama nedense ne denediysem bir türlü beceremedim.

Demek istediğim şu ki bunca zamandır sorunsuz oynarken neden bir anda böyle bir sorunla karşılaştım en garibime giden de o. Bilgisayarı açıyorum uyuyana kadar CS:GO oynuyorum rutinim bu yani başka ekstra donanımsal veya yazılımsal bir şey yapmıyorum bilgisayarda. Aşağıya oyun içi Riva Tuner değerlerimi ve sistem bilgilerimi bırakacağım. Çok teşekkürler şimdiden.

İşlemci: i7 4790
Ekran Kartı: GTX 750 Ti
RAM: DDR3 4x2 8 GB 1600 MHz RAM

Alıntıyı görüntüle
Knk FPS sabitlemek olabilir gsync veya freesync varsa olabilir

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Yırtılma oluyordur belki.
Ekranınız kaç Hz ise onun 10 FPS üstüne sabitleyin.

Yasin Çelik

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,806
İsim
Yasin Çelik
Instagram
yasincelikz
FPS_max 144 çekin mutlaka
Bir de freesync kapatıp açıp dener misiniz. Eğer kapalıysa açın, açıksa kapatın.

eyupseker

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,574
İsim
Eyüp Şeker
Instagram
eyup.seker.545
Steam
eyupseker6161

AEROXUM

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
66
İsim
Ahmet Metin
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Knk FPS sabitlemek olabilir gsync veya freesync varsa olabilir
Denedim belirttiğim gibi olmuyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yırtılma oluyordur belki.
Ekranınız kaç Hz ise onun 10 FPS üstüne sabitleyin.
Ekranım 144 hz 160 fps civarlarına sabitledim yine de aynı

FPS_max 144 çekin mutlaka
Bir de freesync kapatıp açıp dener misiniz. Eğer kapalıysa açın, açıksa kapatın.
İki dediğinizi de denedim fakat olmuyor dostum :(

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Denedim belirttiğim gibi olmuyor.

Ekranım 144 hz 160 fps civarlarına sabitledim yine de aynı

İki dediğinizi de denedim fakat olmuyor dostum :(
Mouse ayarlarında bir ayar vardı şimdi hatırlamıyorum ama o kapalı olunca imleç kasıyor gibi geliyordu. Onu bulup açar mısın.

crazyboy40

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,555
İsim
Samet Kaya
Çok sağol ya freesycn kapattım sorun düzeldi.
Neden freesycn açık iken kasma veya drop giriyor araya?
kanka ekranın kaç hz ise ona göre değişiyor freesync mesela 75 ise ona göre 75e sabitliyor

Top Bottom