Neler Yeni

Rehber Darboğaz nedir? Önlenebilir mi? İşlemci-Ekran Kartı Darboğazı

OğuzKağan08

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Öncelikle selam arkadaşlar. Etrafımızda sürekli görüyoruz ''o işlemci o ekran kartına darboğaz yapar'' gibi şeyler söyleyenleri. Örneğin demin açılan bir konuda birisi ''işleci darboğaz yapar'' diyor adam da ''2080ti çalıştırıyorlar o işlemciyle nasıl darboğaz olur?'' diye soruyor. Öncelikle bazı kişiler darboğazı uyumsuzluk sorunu gibi algılıyorlar. Yani darboğaz olunca sistem çalışmayacak falan sanıyorlar. Ama darboğaz böyle bir şey değil. Intel DX4 gibi 20. yüzyıldan kalma bir işlemciye bile 3080 takarsanız yine sistem çalışır. İşlemci-ekran kartı darboğazını şöyle anlatabiliriz. Ekran kartları biliyorsunuz oyun odaklı sistemlerde en önemli parçadır. Oyun performansı çoğu oyunda ekran kartına bağlıdır. Ve günümüzde ekran kartları çok güçlendi. Ancak aynı biz insanlar nasıl aç haldeyken spor yapmakta zorlanıyorsak, aynı ekran kartları da bizim gibi beslenmeliler. Ve onları işlemci besler. Ve darboğaz durumunu da konuşturma yaparak şöyle açıklayabiliriz:
Ekran kartı: Hey, işlemci! Oyun açıldı hadi beni besle de yüksek FPS veriyim!
İşlemci: Dostum, sen çok güçlüsün. Ben seni besleyebilecek kadar yeterli değilim :(
Sistemin sahibi: Ben bu sisteme bu kadar para verdim niye düşük FPS alıyorum hüü
Yani işlemci-ekran kartı darboğazını, sistemin verebileceği performansı verememesidir. Tabi darboğaz sadece işlemcinin ekran kartına yaptığı darboğaz değildir. GPU-Vram darboğazı da vardır.
Peki işlemci-ekran kartı darboğazı çözülebilir mi?
Evet. En basitinden OC darboğazı biterebilecek veya azaltabilecek bir çözümdür.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
991,466
Üyeler
156,779
Son üye
Sebastian Bach
Top Bottom