Neler Yeni

DDR5 Bilgisayar Toplama

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Estağfurullah hocam. Ne kadar beklersem bütçe o kadar yukarı çıkıyor, nefis hep daha iyisini istiyor yeni bişey çıkınca. 2 ayda anca bu kadar parçaya karar verebildim :)
Birkaç parçayı (*anakart, ram, PSU, soğutucu) gibi üst seviye tutmak önemli bence. Ama işlemci ve ekran kartı tarafında F/P takılıp 4 senede bir yenilemek daha faydalı.

Mesela şuan R5 7500F al 7700XT yi de zaten almışsın ona yapacak bir şey yok 4 sene kadar kullan, sonra büyük ihtimalle AM5 soketi için en güçlü işlemciler o zamana çıkmış olur o işlemciyi al yanına da o dönemin iyi kartını al bi 4-5 sene daha devam et.

Şuan piyasanın en güçlü işlemcisini de alsan 10 seneye patates olur, yaklaşık 6 sene önce çıkan "en iyi olan" R7 1800X in hali bile belli, ama o dönem güzel bir anakart alanlar şuan R7 5700X 3D gibi bir canavar takıp veya ucuz yolla R5 5600 takıp yola devam edebiliyorlar 😀

K4D1R0V

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
95
İsim
Kadir Diri
Birkaç parçayı (*anakart, ram, PSU, soğutucu) gibi üst seviye tutmak önemli bence. Ama işlemci ve ekran kartı tarafında F/P takılıp 4 senede bir yenilemek daha faydalı.

Mesela şuan R5 7500F al 7700XT yi de zaten almışsın ona yapacak bir şey yok 4 sene kadar kullan, sonra büyük ihtimalle AM5 soketi için en güçlü işlemciler o zamana çıkmış olur o işlemciyi al yanına da o dönemin iyi kartını al bi 4-5 sene daha devam et.

Şuan piyasanın en güçlü işlemcisini de alsan 10 seneye patates olur, yaklaşık 6 sene önce çıkan "en iyi olan" R7 1800X in hali bile belli, ama o dönem güzel bir anakart alanlar şuan R7 5700X 3D gibi bir canavar takıp veya ucuz yolla R5 5600 takıp yola devam edebiliyorlar 😀
Hocam çok teşekkür ediyorum tavsiyelerin kafama yattı. ( Bu arada herkes AMD işlemci önerdi hiç İNTEL al diyen yok )
Almayı düşündüğüm Anakart içinde fikirlerini öğrenmek isterim. Önceki anakartımda Asrock z77 extreme 6 hala çalışıyor :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ekran karti dışında değiştirmek istemiyorsan . İşlemciye biraz daha bütçe ayırıp 7800x3d alabilirsin . En güçlü oyun islemcisidir .
Teşekkür ederim şuan için f/p işlemci alıp zen5 mimarisini bekleyeceğim.

Tavsiyen için teşekkürler.

kasadaki parçalar hemen hemen şekillenmiş zaten iade şansın yoksa eğer. anakart olarak b650 gaming plus öneririm. tam f/p anakart, son zamanlarda epey sistem toplandı sanıyorum. wifi olması da çok büyük artı.
Hala hepsi kapalı kutu duruyor iade süreci bitse bile uygun fiyata aldığım için zarar etmeden elden çıkarabilirim. Uyumsuz olduğunu düşündüğün yada tavsiyen varsa öğrenmek isterim. Önerdiğin anakartla almayı düşündüğüm anakart arasında sadece 700 tl fark var, sizin tercihiniz hangisi olurdu? neden?

Son düzenleme:

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Hocam çok teşekkür ediyorum tavsiyelerin kafama yattı. ( Bu arada herkes AMD işlemci önerdi hiç İNTEL al diyen yok )
Almayı düşündüğüm Anakart içinde fikirlerini öğrenmek isterim. Önceki anakartımda Asrock z77 extreme 6 hala çalışıyor :)

Hala hepsi kapalı kutu duruyor iade süreci bitse bile uygun fiyata aldığım için zarar etmeden elden çıkarabilirim. Uyumsuz olduğunu düşündüğün yada tavsiyen varsa öğrenmek isterim. Önerdiğin anakartla almayı düşündüğüm anakart arasında sadece 700 TL fark var, sizin tercihiniz hangisi olurdu? neden?

AMD daha geleceğe dönük şuan. İntel soket değişimine gidecek gibi duruyor yani 5 sene sonra işlemci değiştireyim desen anakart masrafın da olur mecburen. AM5 de öyle bir durum yok, şuan Zen 4 bir işlemci alırsın yetmediğinde Zen 6 veya belki Zen 7 bir işlemciye anakarta dokunmadan geçersin.

Dahası  
Reaksiyon skoru
183
İsim
Melih Baygör

anakart bence sistemin en önemli parçası. ileriye uyumluluğu o belirliyor. b650 gaming plus fp açısından şuan için en iyi kart ancak, imkanı olana x670 öneriyorum. güncel işlemcilere uyumluluk üst seviye anakartlardan başlıyor çünkü. b450 anakartların mesela güncel uyumlulukları problem oldu. live mixer donanım olarak bir tık daha başarılı ancak wifi yok. senin için önemli değilse asrock tercih edilebilir.

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1

Hala hepsi kapalı kutu duruyor iade süreci bitse bile uygun fiyata aldığım için zarar etmeden elden çıkarabilirim. Uyumsuz olduğunu düşündüğün yada tavsiyen varsa öğrenmek isterim. Önerdiğin anakartla almayı düşündüğüm anakart arasında sadece 700 TL fark var, sizin tercihiniz hangisi olurdu? neden?

O ikisinden asrock daha iyi bu arada, Wifi yok sadece.

K4D1R0V

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
95
İsim
Kadir Diri
anakart bence sistemin en önemli parçası. ileriye uyumluluğu o belirliyor. b650 gaming plus fp açısından şuan için en iyi kart ancak, imkanı olana x670 öneriyorum. güncel işlemcilere uyumluluk üst seviye anakartlardan başlıyor çünkü. b450 anakartların mesela güncel uyumlulukları problem oldu. live mixer donanım olarak bir tık daha başarılı ancak wifi yok. senin için önemli değilse asrock tercih edilebilir.

B650e ile arasında 4k var sizce değer mi?

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
anakart bence sistemin en önemli parçası. ileriye uyumluluğu o belirliyor. b650 gaming plus fp açısından şuan için en iyi kart ancak, imkanı olana x670 öneriyorum. güncel işlemcilere uyumluluk üst seviye anakartlardan başlıyor çünkü. b450 anakartların mesela güncel uyumlulukları problem oldu.
Orada çipsetten çok VRM sorun çıkardı.

Sorunu bunun gibi giriş seviyesi seriler çıkardı:

Şunun gibi serilerle sorun yaşayan görmedim.

K4D1R0V

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
95
İsim
Kadir Diri
Dahası  
Reaksiyon skoru
183
İsim
Melih Baygör

ben olsam ne yaparım diye soruyorsan,
x670 anakart, 7500f veya 7600 işlemci, 7900 gre ekran kartı, 2k monitör alırım. ileride işlemci güncellerim.

Orada çipsetten çok VRM sorun çıkardı.

Sorunu bunun gibi giriş seviyesi seriler çıkardı:

Şunun gibi serilerle sorun yaşayan görmedim.
vrm den ziyade bios atmak için anakartın bellek kapasitesi yeterli olmadı. 3. nesil işlemci bilgisi için en az 128mb dahili bellek gerekiyordu. giriş seviyesinde bu kapasitede bellek olmadığı için geriye dönmemek üzere geçiş yapılan bios sürümleri yayınlandı. giriş seviyesinde bu risk olduğu için açıkçası x670 alıp kafası rahat olsun dedim.

wifi 6 değilse pek işe yaramadığını okumuştum yorumlarda. Çokta önemli bir özellik değil benim için kablolu kullanacağım zaten
asrock un vrm performansı daha iyi duruyor öyle diyorsan

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
ben olsam ne yaparım diye soruyorsan,
x670 anakart, 7500f veya 7600 işlemci, 7900 gre ekran kartı, 2k monitör alırım. ileride işlemci güncellerim.

vrm den ziyade bios atmak için anakartın bellek kapasitesi yeterli olmadı. 3. nesil işlemci bilgisi için en az 128mb dahili bellek gerekiyordu. giriş seviyesinde bu kapasitede bellek olmadığı için geriye dönmemek üzere geçiş yapılan bios sürümleri yayınlandı. giriş seviyesinde bu risk olduğu için açıkçası x670 alıp kafası rahat olsun dedim.

asrock un vrm performansı daha iyi duruyor öyle diyorsan
O sorunu çoğu X370 sahibi de yaşadı doğrudur, AMD kendi bile o sokete bu kadar işlemci çıkaracağını tahmin etmedi bence 😂

Ama en dandik A320 anakarta bile güncellemeleri bir şekilde vermeyi başardı adamlar çok sorun olmadı.

Dahası  
Reaksiyon skoru
183
İsim
Melih Baygör
O sorunu çoğu X370 sahibi de yaşadı doğrudur, AMD kendi bile o sokete bu kadar işlemci çıkaracağını tahmin etmedi bence 😂

Ama en dandik A320 anakarta bile güncellemeleri bir şekilde vermeyi başardı adamlar çok sorun olmadı.
orası öyle, güncel anakartların bence en büyük problemi pcie3 pcie4 geçişinde olduğu gibi pcie4 ve pcie5 geçişine denk gelmiş olmaları. yeni nesil ekran kartları pcie5 ile gelirse sıkıntı olabilir. ben bu yüzden sistemi toplarken pcie5 mevcut bulunan anakart tercih ettim.

Son düzenleme:

K4D1R0V

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
95
İsim
Kadir Diri

Hocam merhaba Anakartı aldım.

İşlemci için tavsiyeniz nedir? R5 7500F alacaktım ama 8000 serisi de çıktı.

Top Bottom