Neler Yeni

DDR5 RAM İÇİN İDEAL MHZ

KYLORIN90

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
351
İsim
Eymen
yani bence en az 6000mhz al

Ceasar123

80+ Bronze
AMD sistem ise 6000mhz CL30 ve expo destekleyen ram al.
Zaten expo en fazla 6000mhz destekliyor.
Onun dışında 2 slot kullanman lazım en fazla.
4 slot, 3slot kullanlarda sorun oluyor expo ramlerde.

Ceasar123

80+ Bronze
işlemcin max kaç destekliyorsa onu al abicim ideal mhz nedir ?
İşlemcinin max desteklediği ram hızı diye bir şey yok.
O işlemcinin teknik verilerinde yazdığı değer performansın en hissedilebilir olduğu değeri temsil ediyor. Ondan daha üst hızlarda artık performans artışının netliği olmadığını temsil ediyor.

Mesela senin işlemcin "3200mhz destekliyor" ise bu 3200mhz'e kadar hız arttırmalarında yada farklılıklarında performansın net değişmesi anlamına geliyor.
3200mhz den sonra fark az belli olduğunu işaret ediyor.

Yani sen gidip 3200mhz ram destekleyen işlemci kullanırsan;
2400mhz ile 3200mhz arasındaki o farkı, 3200mhz ile 4000mhz arasındaki fark kadar göremezsin. Ama ikisindede 800mhz fark var normalde.

TyShame

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
283
İsim
Halil Karagöz
İşlemcinin max desteklediği ram hızı diye bir şey yok.
O işlemcinin teknik verilerinde yazdığı değer performansın en hissedilebilir olduğu değeri temsil ediyor. Ondan daha üst hızlarda artık performans artışının netliği olmadığını temsil ediyor.

Mesela senin işlemcin "3200mhz destekliyor" ise bu 3200mhz'e kadar hız arttırmalarında yada farklılıklarında performansın net değişmesi anlamına geliyor.
3200mhz den sonra fark az belli olduğunu işaret ediyor.

Yani sen gidip 3200mhz ram destekleyen işlemci kullanırsan;
2400mhz ile 3200mhz arasındaki o farkı, 3200mhz ile 4000mhz arasındaki fark kadar göremezsin. Ama ikisindede 800mhz fark var normalde.
Tamamda şu uzun yazında benim söylediğimden farklı ne söyledin ? İşlemciyle ramin iletişimi 3200 ise 4200 almanın anlamı nedir ? İşlemci zaten onu 3200 düşürmeyecek mi sanıyorsun ? Sanıyorsan al buyur 😂 işlemcin 3200 diyorsa 4000 alsan sen 4000 ayarladığında o otomatik düşürecektir ki düşürmese bile sen ondan 4000 lik performans almayacaksın sadece aldığını sanacaksın. + Bir ihtimal o hızda çalıştırabilsen bile sıcaklık ve çeşitli sorunlarla ( mavi ekran vs ) karşılaşma ihtimaliyle kullanacaksın yani ne gerek var ?

Ceasar123

80+ Bronze
işlemcin 3200 diyorsa 4000 alsan sen 4000 ayarladığında o otomatik düşürecektir ki düşürmese bile sen ondan 4000 lik performans almayacaksın sadece aldığını sanacaksın.
Bu söylediğini destekleyen bir şey hiç görmedim.
Olay çok basittir açarsın Windows'u görev yöneticisine bakarsın orda kaç yazıyorsa o hızda çalışır.
Ve direkt olarak ram hızını limitleyen şey anakartın desteklediğidir.

+ Bir ihtimal o hızda çalıştırabilsen bile sıcaklık ve çeşitli sorunlarla ( mavi ekran vs ) karşılaşma ihtimaliyle kullanacaksın yani ne gerek var ?
Hayır hiçbir sorunla karşılaşmayacaksın sadece artık stabil hızından daha yükseğe çıktığın için yüksek hızlı ram kullamanın avanajını tam alamayacaksın 2 saattir yazdığım gibi.

Tamamda şu uzun yazında benim söylediğimden farklı ne söyledin ? İşlemciyle ramin iletişimi 3200 ise 4200 almanın anlamı nedir ?
Mantıklımı, değil mi diye savunmuyorum ben burdaki işlemci-ram hız destek mantığını anlattım.

TyShame

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
283
İsim
Halil Karagöz
Bu söylediğini destekleyen bir şey hiç görmedim.
Olay çok basittir açarsın Windows'u görev yöneticisine bakarsın orda kaç yazıyorsa o hızda çalışır.
Ve direkt olarak ram hızını limitleyen şey anakartın desteklediğidir.

Hayır hiçbir sorunla karşılaşmayacaksın sadece artık stabil hızından daha yükseğe çıktığın için yüksek hızlı ram kullamanın avanajını tam alamayacaksın 2 saattir yazdığım gibi.

Mantıklımı, değil mi diye savunmuyorum ben burdaki işlemci-ram hız destek mantığını anlattım.

Phaaze88 isimli kişinin yazısını okursan orada diyor ki işlemcinin desteklediği hızlardan daha yüksek ne alırsan al bu " overclock " a girecektir. Çok fazla bilgisayar toplamış dağıtmış bir insan olarak tecrübelerime dayanarak da konuşursam dediğin şey 1000 de bir şansına şeklinde yaşanıyor ve dediğim gibi stabil bir performans vermiyor ve mavi ekran hatalarıyla karşılaşan pek çok kişi gördüm. Bunun çözümü de ram frekanslarını anakarttan manuel olarak ayarlamaktır. İstersen bir gün dediğimi deneyerek yaşayabilirsin. Stabil bir performans almak bu işte tamamen şans eseri

Selim Ege Aydemir

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
129
İsim
Selim Ege Aydemir
AMD sistem ise 6000mhz CL30 ve expo destekleyen ram al.
Zaten expo en fazla 6000mhz destekliyor.
Onun dışında 2 slot kullanman lazım en fazla.
4 slot, 3slot kullanlarda sorun oluyor expo ramlerde.
intel
Mesaj otomatik birleştirildi:

Anakartın ve işlemcin max kaç destekliyorsa onu al abicim ideal mhz nedir ?
i5 14500

6400 MHz CL30 veya CL32 2x16 ve eğer AMD işlemci kullanıyorsan veya kullanmayı düşünüyorsan AMD EXPO desteği olan bir RAM al zaten bildiğim kadarıyla Intel XMP desteği olmayan RAM yok.
i5 14500 alacağın

analart 6600 mhz

7200 müş

TyShame

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
283
İsim
Halil Karagöz