Neler Yeni

Deneme- OKULLARDA EĞİTİM NASIL OLMAMALI

damedamedameyo

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
304
İsim
Muhammed Emin Ocak
Okullarda eğitimin düzgün işlemesi için okulların işletme gibi çalışmaması gerekir. İşletme gibi yapıldığı zaman okula giden öğrenci kendini okula değil hapishaneye gidiyor gibi hisseder. İşletme gibi olması dışında okullar öğrencileri okulda olduğu sürede dış çevreyla bağı koparılmamalı(devamını getireceğim). Öğrencinin hapse gidiyor gibi hissetmesinin temel nedeni budur. Öğrencinin dış çevreyle bağını koparıp, istediği zaman çıkmasına izin vermemek, telefon vs. internet erişimini engellemek için ilkel yollara başvurmak onun hapishaneye gittiğini düşündürmekten ileri gidemez.
Etrafı büyük duvarla çevrili (bazılarında dikenli tellerle çevrili olan),
belirli aralıklarla serbest bırakılmaya izin verilen,
yoklama yapılan,
sürekli denetimden geçirilen bir yer öğrenciyi başarılı yapamaz. Bu, sadece öğrencinin okuldan çıktığı zaman mutlu yapar. Öğrencinin dış çevreyle bağını koparmak için ilkel yollarla eğitmeye çalışmak, onu bilgiye erişiminden engellemekten başka işe yaramaz.
Sistemleştirmek için bu kadar saçma yollara başvurulmamalı.

Margot Robbie

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
57,646
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler
YKS, İskandinav mitolojisi
hapishaneye gidiyor gibi hisseder.
1-) Sen böyle hissediyorsun diye genelleme yapmış olma ihtimalin var mı? Çünkü okula isteyerek ve eğlenerek giden öğrencilerin sayısını daha fazla buluyorum ben.

Öğrencinin dış çevreyle bağını koparıp, istediği zaman çıkmasına izin vermemek
2-) Hiçbir okulun öğrencinin dış çevreyle falan bağını kopardığı yok. Okul saatleri içerisinde okulda duracaksın. Nokta. Çünkü 18 yaşının altındasın ve okulun sorumluluğu altındasın. İstediğin gibi okuldan gitmene izin verseler ve başına bir şey gelirse okulun, müdürün, sınıf öğretmeninin başı yanar.

telefon vs. internet erişimini engellemek için ilkel yollara başvurmak onun hapishaneye gittiğini düşündürmekten ileri gidemez.
3-) Emin ol ki telefon gibi teknolojik aletlere uygulanan kısıtlama en gevşek bizim ülkededir. Şimdi öğrenciler kafasına göre sınıflara telefon sokabiliyorlar ve bu normalleşiyor. Diğer ülkelerde bu böyle değildir. Bir disiplin vardır ve bu disipline uymak zorundadırlar ki düzen olsun. Bu kuralın kaldırılması değil, aksine katılaştırılması taraftarıyım.

yoklama yapılan,
sürekli denetimden geçirilen bir yer öğrenciyi başarılı yapamaz
4-) Yoklama sistemi olmazsa eğitim zorunluluğu ve devamlılığı kalmaz. Herkes kafasına göre gelip gelmemezlik yapar. Mahvoluruz.

okulların işletme gibi çalışmaması gerekir.
5-) Biraz da olsa katıldığım tek konu bu olabilir. Okullar ticari amaçla iş yaptığı zaman öğrenciler arasında eşitsizlik oluyor ve bu düzeni devlet oturtamıyor. Ancak Kapitalist bir devlette de bütün okulları devletin çatısı altında toplamak imkansız. Kapitalist düzende paranın dönmediği yer yok. Bu da özel okulların var olmasını gerektiriyor. Ancak devlet bu özel okullara sıkı denetim yapmaz ise ve başıboş bırakırsa eşitsizlik ve adalet diz boyu olur.

Knk çok boş yapmışsın

En haksız olduğun konuda teknolojik aletler bizim okulda telefonlar yasak değil ders hariç ama herkes derste kullanıyor sınavda tüm sınavı telefonuyla yaptı edebiyatta ama gerçi senin istediğin bu değilmi?

shotpoter

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,020
İsim
Taha Efe
Okullarda eğitimin düzgün işlemesi için okulların işletme gibi çalışmaması gerekir. İşletme gibi yapıldığı zaman okula giden öğrenci kendini okula değil hapishaneye gidiyor gibi hisseder. İşletme gibi olması dışında okullar öğrencileri okulda olduğu sürede dış çevreyla bağı koparılmamalı(devamını getireceğim). Öğrencinin hapse gidiyor gibi hissetmesinin temel nedeni budur. Öğrencinin dış çevreyle bağını koparıp, istediği zaman çıkmasına izin vermemek, telefon vs. internet erişimini engellemek için ilkel yollara başvurmak onun hapishaneye gittiğini düşündürmekten ileri gidemez.
yoklama yapılan,
sürekli denetimden geçirilen bir yer öğrenciyi başarılı yapamaz. Bu, sadece öğrencinin okuldan çıktığı zaman mutlu yapar. Öğrencinin dış çevreyle bağını koparmak için ilkel yollarla eğitmeye çalışmak, onu bilgiye erişiminden engellemekten başka işe yaramaz.
Özel (Sözde Özel aslında) bir Üniversite gitmeme rağmen ben neden işletme olmadğımızı hissediyorum?
Galiba bu durum daha cok liselerde ve ek eğitim kurumlarında var
Bir Disiplin Olmalı. Orta yolu vardır elbet

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
yoklama yapılan,
En büyük sorun düzensizlik bence, çok katı kurallar koyup insanlar bunu aşmaya çalışınca bazılarına ceza verip bazılarını affedince sıkıntı çıkıyor. Bence daha hafif kurallar koyulmalı, ama bu kuralları 1 kişinin bile çiğnemesine göz yumulmamalı.

Bu düşüncem sadece okul için değil hayatın neredeyse her alanında geçerli.

Alfha13

80+ Silver
Ben de bir öğrenciyim, hayatta da tek nefret ettiğim şey eğitim sistemi ancak dediklerinin yapılması zaten rezalet olan sistemi daha da kötüleştirmeyi bırak ortadan kaldıracaktır. Senin istediğin okul zorunlu olmasın, kafasına esen okula gelsin, gitsin; gerçekçi olmak lazım biraz.

Liberal Kenobi

80+ Bronze
Aynen herhalde okul sirk olsun istiyorsun ama okullar dizilerde ki gibi değil yoklama alınmasın şu olmasın vs. Öğrenci istediği zaman dersten çıksa diğer öğrencilerin dikkati dağılır ve dersten çıkacaksa hiç gelmesin. Hapishane gibi hissediyorsan açığa geçebilirsin evinin odası sana hapishane gibi gelmiyorsa. Yoklama olmasın demişsin. Fark ettin mi bilmiyorum ama okul bir eğitim kurumu ve lay lay lom yaparak ders işlenmiyor bir disiplin gerekiyor. İnternet erişimini engelliyorlar demişsin bizde yok öyle bişey ama biraz fazla prison break izlediğini fark ettim biraz dışarı çık dolaş gez temiz hava al. Dış çevreyle bağının koparılması demişsin ama hayır yok öyle bir şey. Okul saatleri vardır sonra istediğin gibi dışarı çıkar gezersin. Sürekli denetlenen bir öğrenci başarılı olamaz demişsin ama ders başı müdür sizin ceplerinizi falan arattırmıyorsa çok da denetlenmiyorsun demektir. Sürekli denetlenen falan yazmışsın bunları görünce aklıma hapishane denetimleri falan geliyor gerçekten hapishane ile ilgili filmleri bırakıp başka şeylere yönelmeni öneririm başka filmler, müzik, kitap vs. dışarıya çık temiz hava al bu hapishane psikolojini öyle etkiliyor olabilir.

Berke Fitness

80+ Bronze
yoklama yapılan,
Söylediklerine katılmıyorum

Besim Tibuk

80+ Gold
Saçma.

Telefon konusu ise en saçma yeri.

Yasak olması çok normal.
Bazı öğrenciler kullanmayı biliyor olabilir ama derste oynayan, telefon ile dersin huzurunu bozacak davranışlara sebebiyet veren, dikkat bozan ir sürü öğrenci(!) var ülkede.
Durum böyle olunca da kurunun yanında yaş da yanıyor.

LineaTurco

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,013
İsim
Zeki Müren
1-) Sen böyle hissediyorsun diye genelleme yapmış olma ihtimalin var mı? Çünkü okula isteyerek ve eğlenerek giden öğrencilerin sayısını daha fazla buluyorum ben.

2-) Hiçbir okulun öğrencinin dış çevreyle falan bağını kopardığı yok. Okul saatleri içerisinde okulda duracaksın. Nokta. Çünkü 18 yaşının altındasın ve okulun sorumluluğu altındasın. İstediğin gibi okuldan gitmene izin verseler ve başına bir şey gelirse okulun, müdürün, sınıf öğretmeninin başı yanar.

3-) Emin ol ki telefon gibi teknolojik aletlere uygulanan kısıtlama en gevşek bizim ülkededir. Şimdi öğrenciler kafasına göre sınıflara telefon sokabiliyorlar ve bu normalleşiyor. Diğer ülkelerde bu böyle değildir. Bir disiplin vardır ve bu disipline uymak zorundadırlar ki düzen olsun. Bu kuralın kaldırılması değil, aksine katılaştırılması taraftarıyım.

4-) Yoklama sistemi olmazsa eğitim zorunluluğu ve devamlılığı kalmaz. Herkes kafasına göre gelip gelmemezlik yapar. Mahvoluruz.

5-) Biraz da olsa katıldığım tek konu bu olabilir. Okullar ticari amaçla iş yaptığı zaman öğrenciler arasında eşitsizlik oluyor ve bu düzeni devlet oturtamıyor. Ancak Kapitalist bir devlette de bütün okulları devletin çatısı altında toplamak imkansız. Kapitalist düzende paranın dönmediği yer yok. Bu da özel okulların var olmasını gerektiriyor. Ancak devlet bu özel okullara sıkı denetim yapmaz ise ve başıboş bırakırsa eşitsizlik ve adalet diz boyu olur.
4. Soruya cevap olarak herkesin okuması gerekmeyeceğini düşünüyorum yani temel eğitim bitince ilkokul ve ortaokuldan bahsediyorum çıkabilmeli benim fikrime göre çünkü ülkelere vasıfsız işçi de gerekli eğer aile ile birlikte bir karar aldıysa çocuğun onay vermesi burada çok önemli okul rahatlıkla bırakılabilmeli ayrıca eğitim zorunluluk olmamalıdır çünkü nasıl bir insan yüzme kursuna yazılınca yüzme kursuna gitmek zorunda değilse okula da gitmek zlrunda değildir eğitimin temel amacı kendini geliştirmektir

Dahası  
Reaksiyon skoru
1,767
İsim
Doruk
İlgilendiği Kategoriler
Tarih
yoklama yapılan,
Öyle bir yazmışsın ki dış çevreden bağın koparılıyormuş çok yazık tüm gün okuldasın zaten yoklama da almayalım millet derse girmesin başarılı öğrenciler ezilsin çok güzel olur

Margot Robbie

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
57,646
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler
YKS, İskandinav mitolojisi
4. Soruya cevap olarak herkesin okuması gerekmeyeceğini düşünüyorum yani temel eğitim bitince ilkokul ve ortaokuldan bahsediyorum çıkabilmeli benim fikrime göre çünkü ülkelere vasıfsız işçi de gerekli eğer aile ile birlikte bir karar aldıysa çocuğun onay vermesi burada çok önemli okul rahatlıkla bırakılabilmeli ayrıca eğitim zorunluluk olmamalıdır çünkü nasıl bir insan yüzme kursuna yazılınca yüzme kursuna gitmek zorunda değilse okula da gitmek zlrunda değildir eğitimin temel amacı kendini geliştirmektir
Kendini geliştirmiş bir toplumun refah seviyesi yükselir. Cahillik azalır. Suç oranı düşer. Okul kesinlikle okunmalı, üniversite de ise boş bölümlerin kontenjanı düşürülmeli.

Erdem Salih Taşcı

80+ Silver
En İyi Cevap
5
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,500
İsim
Erdem Salih Taşcı
Tam tersine herkes okumalı. Üniversite'yi okumayabilir fakat Lise'yi bitirebilmeli. Zira en azından bari doğru düzgün azıcık da olsa akıllı birisi olmalı. Evet belki de mevcut dünyada ticaret yapanlar ders çalışıp mühendis olanlara göre çok daha fazla kazanıyor vb. olabilir fakat bir insanın en azından kendi fikirlerinin olması, belli konularda yetenekli olması ve en önemlisi cahil bir herifin teki olmaması için düzgün bir eğitim şart.

Ülkeye vasıfsız işçi de gerekli demişsin. Evet gerçekten öyle. Eğer herkes çalışırsa ve başarılı olursa ortada işçi kalmaz. Fakat buna da 1960'ların Almanya'sını çok iyi bir örnek olarak gösterebilirim. Adamlar 2. Dünya savaşından ağır yıkımla çıkmış fakat bu sefer kendilerini başka birilerine bağlamak yerine eğitime ve sanayiye ağır yoğunlaşıp ülkeyi 2 dünya savaşını da kaybettiğini unutturacak şekilde yeniden oluşturdular. Ve evet herkes yetenekli birer mühendis, öğretmen, doktor gibi gibi meslekler olduğundan ülkede vasıfsız işçi boşluğu oldu. Sonra ne oldu? Adamlar gitti daha gelişmemiş ülkelerden Fas, Tunus ve özellikle en büyük azınlık olan Türkiye'den ağır vasıfsız işçi göçü aldı. Bizim de asıl Almanya gibi olabilmemiz lazımdı. %70 asgari ücretle çalışan bir ülke değil. Bu yüzden eğitim şart.

Bir de yüzme kursu ile eğitimi benzetmişsin. Bunlar birbirlerine hiç benzemiyorlar. Asıl senin barınma, yiyecek ile okulu benzetmen lazım. Zira bu üçü de temel ihtiyaç ve temel hakların.

Top Bottom