Neler Yeni

Devlet hastanesinde amalgam dolguyu söküp kompozit dolgu yaparlar mı?

Enivici Vokke

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,831
İsim
Abdullah Aydoğdu
Alt arka dişlerimde 6 tane amalgam dolgu var. Aşağı taraf taa çocukluğumdan başladı çürümeye.
Ancak amalgam dolgu biliyorsunuz zararlı. Bunları çıkartıp beyaz dolgu yaptırtmak istiyorum ama dolgu çıkartmak biraz uğraşlı bir işmiş sanırım.
SMART protokolü diye bir şeyle çıkartıyorlarmış dolguyu. Devlet hastanelerinde bu zımbırtıdan var mıdır?
Gidip amalgam dolgularımın çıkartılıp beyazlarından yapılmasını istiyorum desem sağlık için, ''hele hele beyefeniye bak yauww, tabi otur başımızın üstüne''
gibisinden bir tepki alır mıyım? :D Biz dolgu çıkartmıyoruz derlerse ne olacak? Zehirlenmeye devam mı?

Whesper

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
109
İsim
Whesper
Devletin böyle bir şey yapacağını hiiiç zannetmiyorum. "Ne güzel işte dişlerin dolgulu daha ne istiyosun?" derler.

cornlov

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
243
İsim
Caner kart
Amalgam dolguyu söktürmek gibi bir hata yapma, (şahsi düşüncem)
Zaten gerekmedikçe ve çürük derin değilse veya çiğneme bölgesi değilse inan onu yapmazlar. 3 tane kompozit dolgum vardı hepsi süreyle aşındı ve kırıldı. Amalgam dolgum en eski ve azı dişimde olmasına rağmen sorun çıkartmadı.

MAH0A

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
456
İsim
Mahmut Taplamacıoğlu
Alt arka dişlerimde 6 tane amalgam dolgu var. Aşağı taraf taa çocukluğumdan başladı çürümeye.
Ancak amalgam dolgu biliyorsunuz zararlı. Bunları çıkartıp beyaz dolgu yaptırtmak istiyorum ama dolgu çıkartmak biraz uğraşlı bir işmiş sanırım.
SMART protokolü diye bir şeyle çıkartıyorlarmış dolguyu. Devlet hastanelerinde bu zımbırtıdan var mıdır?
Gidip amalgam dolgularımın çıkartılıp beyazlarından yapılmasını istiyorum desem sağlık için, ''hele hele beyefeniye bak yauww, tabi otur başımızın üstüne''
gibisinden bir tepki alır mıyım? :D Biz dolgu çıkartmıyoruz derlerse ne olacak? Zehirlenmeye devam mı?
Amalgam dolguyu söktürmek isteyen hastalarım oluyor benimde fakat ben amalgamın kalması taraftarıyım. Evet her iki dolgunun da kendine göre + ve - leri var. Hiç dolgusu olmayanlara kompozit yapıyorum fakat amalgamlı bir dişi hasta aşırı ısrarcı olmadığı sürece amalgam olarak kalması (arkada olduklarından dolayı estetik bir sakınca görülmemekte) daha doğru geliyor. Ha tabi yeni malzemeler piyasaya çıkar o ayrı konu.
Sorunuza gelecek olursak yapılacağını sanmıyorum.

oliveforge99

80+ Silver
Amalgam dolguyu söktürmek isteyen hastalarım oluyor benimde fakat ben amalgamın kalması taraftarıyım. Evet her iki dolgunun da kendine göre + ve - leri var. Hiç dolgusu olmayanlara kompozit yapıyorum fakat amalgamlı bir dişi hasta aşırı ısrarcı olmadığı sürece amalgam olarak kalması (arkada olduklarından dolayı estetik bir sakınca görülmemekte) daha doğru geliyor. Ha tabi yeni malzemeler piyasaya çıkar o ayrı konu.
Bu tarz bir işlemin özelde diş başına ücreti ne kadar oluyor

MAH0A

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
456
İsim
Mahmut Taplamacıoğlu

Enivici Vokke

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,831
İsim
Abdullah Aydoğdu
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam zehirlenmek istemediğimden dolayı dişimdeki zehri çıkartmalarını istiyorum taktıkları şekilde.
Bence bu mümkün olmalı.

Erdem Arslan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,229
İsim
Erdem Arslan
İlgilendiği Kategoriler
Sağlık, Spor, Yabancı Dil
Amalgam dolgunun sökülmesi ağızda durmasından daha zararlı. Böyle bir işe girişmeye hiç gerek yok bence. sadece yeni dolgu yaptıracaksan amalgam değil kompozit tercih edebilirsin. Amalgam dolgun var diye zehirlenip ölmezsin merak etme.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,798
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Benim zamanında yapılan amalgam dolgu 20 yıl oldu hala sapasağlam duruyor yerinde :D Şimdi 2 ayda 2 tane kompozit dolgu yaptırdım başka dişlere bakalım ne kadar dayanacak.

MAH0A

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
456
İsim
Mahmut Taplamacıoğlu

grasdiyas

80+ Bronze
amalgam galiba demir gibi garip rengi olan arka dişime yaptılar ondan ortalarda ise normal kalıcı dolgu var beyaz normal dolgular kırıldır hep ama arkadaki amalgam metalimsi olan çürüyen ilk dişlerimden biri ve kırılmadı hiç tatdada bi sıkıntı yok demir zehirlenmesi olayı nasıl oluyorki korktum biraz hem doktor zehirlenebileceğimiz bişeyi neden yapsınki
Mesaj otomatik birleştirildi:

bence amalgam daha iyi kırılmıyor enazından normal dolgu gibi

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
921,550
Üyeler
142,948
Son üye
Xrosen1
Top Bottom