Neler Yeni

diski küçültemiyorum...

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Furkan Yiğithan Köse
öncelikle selamın aleyküm agalar şimdi be nyedek amaçlı D diski açmaya kalkıştım yakın zamanda format atmayı düşünüyorum bu sebeple diski küültmeye çalıştım fakat diskimde 200 küsür gb boş alan olmasına rağmen sadece 5 gb lık bir alanı bölebilmekteyim ve D etiketini kullanamıyorum garip bir şekilde
1708877458011.png

Mesaj otomatik birleştirildi:

1708877655651.png

ReadyorNot

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
343
İsim
An10im1i
Merhaba muhtemelen mbr yani legacy kullanıyorsunuz.
Bu durumda GPT gibi birçok partition yani bölümlendirme yapamıyorsunuz.

Burada iki kısım önemli
1-Bios legacy (eski) mi, UEFI mi destekliyor?
2-Siz mbr kalıp sadece d sürücüsü mü oluşturacaksınız?

Tecrübeli değilseniz lütfen yedek alın.
I'm magic ve hwinfo64 uygulamasını indirin.
Sisteminizde iki ayrı bölümde kurtarma yani recovery partition mevcut, boot yani önyükleme bölümününüzün ise boyutu çok küçük. Sisteme sürekli işletim sistemi yüklüyor olabilirsiniz. Lakin MBR size bölümlendirme sınırı koyar.

Bu nedenle önce hwinfo64 üzerinden sistemdeki bios desteğini inceleyiniz. Buraya ekran görüntüsünü atabilirsiniz.

UEFI destekliyor ise temiz bir Windows kurulumu tavsiye ederim.
Yedek aldınız ama işletim sisteminin ürün anahtarını bir yere kaydetmeyi unutmayın. Oem key varsa hemen format atabilirsiniz.

Bios uefi ayarlarını yapıp, windows kurulum ekranında kurtarma bölümlerini silmeniz gerekiyor. Ardından komut isteminde diski MBRyiGPT ye çevirmeniz gerekiyor. Yahut I'm magic uygulaması ile MBRyi GPTye çevirmeniz mümkün.

Eğer MBR kalacaksanız yedeklerin birini gözden geçirin ve silin. I'm magic uygulamasında bölümlerin komunu ayarlayın ve d sürücüsü için yeterli alan oluşturun.
Sisteme ayrılan kısmı 350 veya 500mb yapın.

Kolay gelsin.

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Furkan Yiğithan Köse
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
eyw kral çok teşekkür ettim , aradım baya bi yerde de fakat çözümünü pek bulamadım " minitool partittion wizard" indirdim onun aracılığı ile hallettim direkt hiçbir sorun çıkmadı fotoğrafları fln attım yeni diske gerisi pek önemli değil zaten yarına format atacağım
bir sorum olacak ben yarın format atarken gene bios dan değiştirmem mi gerekli gpt mbr ayarını ve rufustan kurarken ayarlar nasıl olmalı ntfs formatında kuruyorum gbt de kuruyordum yanlış hatırlamıyorsam bide mbr ile gpt arasındaki fark tam olarak ne sanırım biri yeni biri eski işletim sitemleri için kullanılmakta wifi olayı vardi bide 2sinden birinde
bide genel windowsların hepsini kuruyorum ama 8.1 sürümünde kurarken pc yi bypass yaparak geçmen gerekmekte key istediğinden dolayı fakat böyle yapınca update çalışmamakta ben sürücüleri nereden kurabilirim eski pc lerde bulmak biraz zor oluyor driver booster var fakat iobit uygulamalarına pek fazla güvenmemekteyim bildiğin bir yer varmı sürücüler için şimdiden teşekkürler :))

Dahası  
Reaksiyon skoru
232
İsim
keday samur
cmd'yi yönetici olarak çalıştırın.

diskpart

list disk

>>diskleriniz listelenir. bölmek istediğiniz disk 1 numaralı ise

sel disk 1

list part

>>primary kısmından böleceğiz. eğer partition 3'teyse

sel part 3

shrink desired=1024

disk yöneticisinde 1024 mb'lık ayrılmamış kısım oluşacaktır. onu yeni bölüm oluşturarak D: yapabilirsiniz.

1709658479467.png

ben kendi bilgisayarımda biraz önce yaptım.

Top Bottom