Neler Yeni

Displayport Versiyonunun yanındaki Ok işareti nedir?

Armi3067

80+ Bronze
Yaklaşık 2-3 ay önce bir yakınımız bana https://www.samsung.com/tr/monitors...24-inch-144hz-freesync-curved-lc24rg50fzrxuf/ monitör hediye etti fakat kavisli ve va panel olmasına karşın çok fazla sorunlu bir ekran, Freesync açıkken parlaklık titremeleri, Freesync açık veya kapalı fark etmeksizin yaşanan ekran glitchlenmeleri, ekranda anlık oluşan kareler vs. diye bir çok sorun yaşıyorum 2 farklı Display port kablosu ve 2 farklı ekran kartı ile denedim sorun hep aynı, Freesync parlaklık titremesini geçtim genellikle va panellerde kronik bir sorunmuş fakat ekranda oluşan küçük anlık gelip giden kareler ve glitchlenmeler bazen siyah veya beyaz anlık ekran kaybolmaları beni bitirdi. ilk aldığım zaman HDMI ile kullanıyordum ve Freesync sorunu dışında bu diğer sorunlar hiç yoktu fakat şimdi hem DP hem de HDMI kullansamda aynı sorunlar var. Benimde merak ettiğim bu Displayport versiyon seçeneklerinde 1.1 ve 1.2 var fakat 1.2 olanın yanında yukarı bakan bir ok var bu okun anlamı nedir? Bu sorunlar ekran kartıma bir zarar verir mi eskiden RX 570 kullanıyordum aynı sorunlar vardı fakat 1 hafta önce RX 6600 aldım ve aynı sorunlar devam ediyor eski mönitörümde böyle sorunlar yoktu fakat onu sattım. Acaba bu sorunlar şuanki ekran kartıma bir zarar verir mi?

Tek çare kendi teorim kablo veri aktarım hızı arttıkça bu sorunlar artmaya başladı, bende diyorum ki HDMI ile bağlantı yapıp versiyon olarak ta 1080p 144hz in desteklediği minimum versiyona düşsem veri aktarım hızıda düşeceği için bir yandan da 1080p 144hz özelliğini kaybetmiyeceğim hem sorunlar düzelir mi?

Yine de sorularımı cevaplarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

*Kullandığım DP kablo Paugge vesa sertifikalı 1.4

Ekler

• IMG_20221210_191522.jpg
    IMG_20221210_191522.jpg
    2.8 MB · Hit: 31
Son düzenleme:

Coolpanda

80+ Silver
Free-Sync kapatıp dene. Parlamalar Free-Sync kaynaklı olabiliyor. Karta zarar vermez, sorun monitör kaynaklı.

Armi3067

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Zaten kapatınca parlamaların sorunu çözülüyor, fakat anlattığım diğer sorunlar devam ediyor şuan HDMI ile bağlantı gerçekleştirdim monitördeki tüm ayarları kapadım düşük giriş gecikmesi vs. saf 144HZ sadece şuan ama yine oluyor ekran öldü gibi artık yeni ekran almanın vakti gelmiş. Bir daha da Kavisli ve VA panel asla almam. Redditte de baya araştırdım Kavisliler ayrı sorun, VA paneller ayrı sorun bu ikisi birleşince bendeki gibi çözülemez sorunlar doğuyor anladığım kadarıyla.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
915,955
Üyeler
142,058
Son üye
x4katsuk1
Top Bottom