Neler Yeni

Çözüldü✓ DOCP sorunu olabilir mi?

iamx

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
iamx

imribiy

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
691
İsim
Emre
İlgilendiği Kategoriler
Hardware, operating systems, overclocking, mountaineering, simracing, motorsports
Steam
imribiy
Twitter
imribiy
Discord
dsc.gg/xos, imribiy#0001
İşlemcin ne?

imribiy

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
691
İsim
Emre
İlgilendiği Kategoriler
Hardware, operating systems, overclocking, mountaineering, simracing, motorsports
Steam
imribiy
Twitter
imribiy
Discord
dsc.gg/xos, imribiy#0001
Zentimings isimli uygulamayı çalıştırıp ekran görüntüsü paylaşabilir misin?

iamx

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
iamx
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
ZenTimings_Screenshot.png

imribiy

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
691
İsim
Emre
İlgilendiği Kategoriler
Steam
imribiy
Twitter
imribiy
Discord
dsc.gg/xos, imribiy#0001

iamx

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
iamx
Programın okuyamadığı değerler var yönetici olarak çalıştırdığın halde böyle mi çıkartıyor?
Yönetici çalıştırmadım.
Başlangıçta alınan hata:
1.png

Yönetici hali:
2.png

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,385
İsim
Emre Zengin
Anakart: ASUS PRIME B450M-K II 4400MHz (OC) DDR4 SOKET AM4 D-Sub DVI-D HDMI M.2 mATX Anakart
RAM: GSKILL 8GB Ripjaws V Siyah 3600MHz CL18 DDR4 Single Kit Ram x2

Sorun: DOCP ile RAM'leri 3600 MHz profiline getirdim. Bazı oyunlarda (BF2042, BF5 gibi) belli bir zaman geçtikten sonra oyun bir anda bir saniyeliğine donuyor ve hiçbir hata vermeden kapanıyor. Ayrıca bazen mavi ekran hatası (Memory Management) alıyorum. Sorun RAM'lerde mi?
BIOS'a girip F7 tuşu ile Advanced Mod'a geçip Ai Tweaker sekmesine tıklayıp D.O.C.P açıkken Memory Frequency kısmını 3533 MHz yapıp kaydedip çık. Eğer atma ya da mavi ekran gibi sorun olursa bu sefer 3200 MHz'ye çek hocam. Bu işlemleri yaptıktan sonra sonucu bildir bakalım. RAM'lerinde sorun olabilir.

iamx

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
iamx
BIOS'a girip F7 tuşu ile Advanced Mod'a geçip Ai Tweaker sekmesine tıklayıp D.O.C.P açıkken Memory Frequency kısmını 3533 MHz yapıp kaydedip çık. Eğer atma ya da mavi ekran gibi sorun olursa bu sefer 3200 MHz'ye çek hocam. Bu işlemleri yaptıktan sonra sonucu bildir bakalım. RAM'lerinde sorun olabilir.
Konuyu açmadan önce BIOS ayarlarını sıfırladım ve tekrardan profil aktif ettim. Birkaç saat bu durumu deneyeyim olmazsa dediklerinizi yapıp test edeyim. 3600 MHz olan RAM'leri 3200 kullanmak istemem doğrusu.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,385
İsim
Emre Zengin
Konuyu açmadan önce BIOS ayarlarını sıfırladım ve tekrardan profil aktif ettim. Birkaç saat bu durumu deneyeyim olmazsa dediklerinizi yapıp test edeyim. 3600 MHz olan RAM'leri 3200 kullanmak istemem doğrusu.
Sorun olup olmayacağına bakmak için öyle dedim hocam. CPU-Z adlı programı yükleyip SPD bölümünden Slot 1 ve Slot 2'nin ekran görüntüsünü atar mısın?

iamx

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
iamx
Sorun olup olmayacağına bakmak için öyle dedim hocam. CPU-Z adlı programı yükleyip SPD bölümünden Slot 1 ve Slot 2'nin ekran görüntüsünü atar mısın?
Gecikme için kusura bakmayın. Oyundaydım ve göremedim.
s1.png

s2.png

Uzun süredir oyundayım ve kapanma sorunu olmadı. Acaba düzeldi mi? Ama zaten bazen yapıyordu. Ya da uzun bir zaman geçmesi gerekiyordu.

Bazı forumlarda bunun sebebinin XMP 2.0 olduğu yazıyordu. Siz buna katılıyor musunuz?

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,385
İsim
Emre Zengin
Gecikme için kusura bakmayın. Oyundaydım ve göremedim.
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Uzun süredir oyundayım ve kapanma sorunu olmadı. Acaba düzeldi mi? Ama zaten bazen yapıyordu. Ya da uzun bir zaman geçmesi gerekiyordu.

Bazı forumlarda bunun sebebinin XMP 2.0 olduğu yazıyordu. Siz buna katılıyor musunuz?
Forumda bu belleklerle sorun yaşayan çok kişi gördüm. XMP 2.0'la alakalı bir şey değil.

iamx

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
iamx
Forumda bu belleklerle sorun yaşayan çok kişi gördüm. XMP 2.0'la alakalı bir şey değil.
Fiyatına göre böyle sorunlar yaratması normal bence. Bu fiyata zaten normal denecek bir şey almak bile zor. Ama bu sorunu çözebilir miyiz mesele orada.

Zaten yakın zamanda bunları satıp yerine 32 GB RAM almak istiyorum.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
928,412
Üyeler
145,175
Son üye
asdj1
Top Bottom