Neler Yeni

Doların yüksek olmasının sebebi bizmiyiz ??

goshawk

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
958
İsim
Çağrı Ö
yanlış anlamayın herhangi bir siyasi görüş olarak değil sadece merak ediyorum başlıyorum.

şimdi ülkemizde dolar çok yüksek felan diyoruz felan ya ama doları biz mi yükseltiyoruz şimdi dolar yüksek olunca sadece türkiye mi sorun oluyor dolar yüksek olunca hindistanada rusyayada azerbeycanada yüksek değil mi ?

dolar yükselten amerika değilmi türkiye özel mi yükseltiyor anlamadım

aydınlatırsanız sevinrim
dolar arttı derken dolar/türk lirası oranından bahsediyoruz. mesela şuanda 1 dolar almak için 7.31 tl vermen gerekiyor. her ülkenin kuru kendini etkiliyor.

Mr. Edri

80+ Platinum
En İyi Cevap
26
Dahası  
Reaksiyon skoru
23,311
İsim
.
yanlış anlamayın herhangi bir siyasi görüş olarak değil sadece merak ediyorum başlıyorum.

şimdi ülkemizde dolar çok yüksek felan diyoruz felan ya ama doları biz mi yükseltiyoruz şimdi dolar yüksek olunca sadece türkiye mi sorun oluyor dolar yüksek olunca hindistanada rusyayada azerbeycanada yüksek değil mi ?

aydınlatırsanız sevinrim
Aslında dolar artmıyor, Türk lirası değer kaybettiği için doların değeri TL bazında yükseliyor. TL'nin neden değer kaybettiğine buradan bakabilirsiniz.
TL neden değer kaybediyor? - Ekonomi haberleri (sozcu.com.tr)
Türk Lirası neden yine değer kaybetti? - BBC News Türkçe

TahaCel

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,477
İsim
Taha yücel
forum galiba siyaset ve ekonomi konuları için pusu kurmuş başka konu açsam bu kadar cevap gelmez bir soru sordum bir sürü cevap tartışma başladı :dGJKDLH

baltazar

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,643
İsim
A.Ş.
İlgilendiği Kategoriler
Güç Kaynakları
Bizi. Hep birilerini suçlayıp kendimize bakmadan yolumuza devam eden biz . ne ürettik ne çabaladık.

goshawk

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
958
İsim
Çağrı Ö
Ama yatırımcıları kafalarına göre çekebildiklerine göre bunun başlıca etkeni abddir. Türkiye Devleti osursa yaptırım diyor hepsi. Bir videodaki abimizin dediği gibi, sallayacan hepsine 3-5 nükleer. Temiz. :D :D asdasdasdasd
dostum bu ülkeler senin arkadaşın değil. tabii ki kimse piyasada rekabet istemez ve olası rakibe yaptırım uygular. dış minnaklar diye ağlamanın manası yok yani.

Osmans

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
66
İsim
Osman Süha Baykız.
Bir nevi bizim yüzümüzden yükseliyor rahat dursak tl değer kaybetmiyexek ama durmuyoruz işte

smithblacksmith

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,062
İsim
Samet Demirci

aydınlatırsanız sevinrim
Ülkemiz dışa bağımlı, üretim yok, bu doları arttıran bir etmen. Sen teknolojik ürün almak zorundasın ve aldıkça arz- talep mantığıyla dolar artıyor.

Ayrıca dış politikamız berbat, milliyetçilik yapıyoruz "öfff ne posta kesti be" diyoruz ama liderimiz her posta kestiğinde adamlar bize ambargo koyuyor yine dolara etki ediyor.

Ayrıca doların bu denli yüksek olma nedeni Rahip Brunson olayı, bu da dış politikadır.
Yabancılardaki fetö gibi düşün bu Brunson' ı, biz bunu aldık ABD' ye vermeyeceğiz diye posta koyduk. O zamanlar dolar 3.5₺ tabi, biz bu adamı vermedikçe ambargo yedik, dolar bir kaç haftada 7₺ oldu ve bir daha asla düşmedi. Sonra adamı geri verdik ama faydasız, gaza gelip hâlâ atar gider yapıyoruz dış ülkelere ama biz onlardan güçsüzüz malesef.

Bu saydıklarımdan dolayı ekonomimiz rezalet.

oTToman16

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
274
İsim
Adem SOY
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
966,101