Neler Yeni

Donanım Arşivinin yaptığı sistemi geliştirmek istiyorum

calwino_

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Demir Özper
Başlıkta yazdığım gibi bu sistemin hangi parçalarını değiştirirsem beni en az 3 daha yıl götürür?
Bazı oyunlarda kötü performans vermeye başladı.

emreBeoa

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,203
İsim
Emre siyah
bu bütçeye bağlı aslında işlemciyi 5600 yaparsanız götürür ama
Mesaj otomatik birleştirildi:

ekran kartı bazlı oyunlarda yavaşlık varsa ekran kartını 4060-3060ti yaparak upgrade edebilirsiniz.

calwino_

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Demir Özper
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
bütçede çok sıkıntı yok

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,489
İsim
Emre Zengin
Başlıkta yazdığım gibi bu sistemin hangi parçalarını değiştirirsem beni en az 3 daha yıl götürür?
İşlemci Ryzen 5 5600 yapılabilir. RAM'leri 2x16'dan 32 GB yapabilirsin. İşlemciye de soğutucu da alman gerek. Stok soğutucu yeterli olmaz. Ryzen 5 5600 takacaksan takmadan önce Ryzen 5 3600 ile BIOS'u kesinlikle güncelle.

calwino_

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Demir Özper
ekran kartını değiştirmeye gerek yok mudur hocam?

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,489
İsim
Emre Zengin
ekran kartını değiştirmeye gerek yok mudur hocam?
Bütçe kurtarıyorsa onu da yükseltebilirsin. 4060 Ti falan alabilirsin. Ben senin yerinde olsam DDR5'e geçerdim ama. Şimdi Amazon ile Hepsiburada'nın indirim günleri başladı. (Hepsiburada yarın sabah başlayacak). AM5 anakart olarak bunu alabilirsin.
Anakart: https://www.amazon.com.tr/gp/product/B0C6HWFZ56/ref=ewc_pr_img_1?smid=A1UNQM1SR2CHM&psc=1
İşlemci: https://www.akakce.com/islemci/en-u...-3-7-ghz-kutusuz-fansiz-fiyati,632236878.html Kutusuz Fansız olanını al.
RAM: https://www.sinerji.gen.tr/gskill-3...-cl30-ddr5-ram-f5-6000j3038f16gx2-fx5-p-46391
Bu üçü ortalama 14550 TL tutuyor. Soğutucu içinde ortalama 1.5K desek. Sana maaliyeti 16000 TL oluyor. Şuan elindeki parçaları anakartı 1800 TL'den satsan işlemciyi 2200 TL'den satsan RAM'lerde 1000 TL'den gider gibi. 5000 TL farkı buradan kapatırsın. Sana toplam maaliyet 11000 TL olur. Kasa, PSU ve depolaman kalsın. Bu bilgisayar parçalarında yarın indirim olma ihtimali var.

clayzn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
204
İsim
yunusemre
ekran kartı rx6700 felan ceksen guzel olabılır aynı sekılde ryzen 5600 de fena olur

Ceasar123

80+ Bronze
RAM'leri 2x16'dan 32 GB yapabilirsin.
Şuan AAA oyunlarda (Last Of Us, Hogwarts legacy) yada ağır Warzone gibi oyunlarda 16gb ram artık yetmiyor.
Ama bunlar hala nadir durum ve oyunlar. Bence 2x16gb yapmak çok gereksiz.
32gb ram ihtiyacı nadir olacağı için gereksiz para.

İşlemci Ryzen 5 5600 yapılabilir. İşlemciye de soğutucu da alman gerek. Stok soğutucu yeterli olmaz.
Ryzen 5600 dediğimiz işlemci zaten 90 derecede bile tam hız, performans kesmeden çalışıyor.
O işlemci zaten sıcak çalışmak için üretiliyor. Stok fan ile 75-80 derecelerde takılıyor iken niye gidip fazladan para verip soğutma alsın ki?
Gidip soğutucu aldığında performansı artmayacak malesef boşa para.

calwino_

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Demir Özper
yorum yazan herekse çok teşekkürler

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,489
İsim
Emre Zengin
Şuan AAA oyunlarda (Last Of Us, Hogwarts legacy) yada ağır Warzone gibi oyunlarda 16gb ram artık yetmiyor.
Ama bunlar hala nadir durum ve oyunlar. Bence 2x16gb yapmak çok gereksiz.
32gb ram ihtiyacı nadir olacağı için gereksiz para.

Ryzen 5600 dediğimiz işlemci zaten 90 derecede bile tam hız, performans kesmeden çalışıyor.
O işlemci zaten sıcak çalışmak için üretiliyor. Stok fan ile 75-80 derecelerde takılıyor iken niye gidip fazladan para verip soğutma alsın ki?
Gidip soğutucu aldığında performansı artmayacak malesef boşa para.
2x16 yapmak gereksiz değil. Bilgisayar artık boşta bile en az 4 GB RAM yiyor. Kendi sistemim için konuşacak olursam arkada oyun falan açık değilken bile en az 9 GB RAM yiyor. 32'liğe geçtikten sonra bilgisayarın rahatladığı fark ettim. Arkada CS, Rocket Leauge açıkken 16 GB RAM tüketiyor sistem. Ryzen 5 5600 bende de var. O işlemciyle 94 dereceleri gördüm. Paran varsa o sıcaklıklarda kullanmak mantıksız. Şuan ID Cooling 214 XT ile kullanıyorum oyunlarda 70 dereceyi geçmiyor işlemci sıcaklığı.

Ceasar123

80+ Bronze
2x16 yapmak gereksiz değil. Bilgisayar artık boşta bile en az 4 GB RAM yiyor. Kendi sistemim için konuşacak olursam arkada oyun falan açık değilken bile en az 9 GB RAM yiyor. 32'liğe geçtikten sonra bilgisayarın rahatladığı fark ettim. Arkada CS, Rocket Leauge açıkken 16 GB RAM tüketiyor sistem.
Siz standart bir kullanıcı değilsiniz. Evet boşta 4gb ram yiyor.
Ancak normalde durup dururken boşta 9GB gibi bir durum yok, siz profesyonel kullanıcı olabilirsiniz ama herkes değil.

Ryzen 5 5600 bende de var. O işlemciyle 94 dereceleri gördüm. Paran varsa o sıcaklıklarda kullanmak mantıksız. Şuan ID Cooling 214 XT ile kullanıyorum oyunlarda 70 dereceyi geçmiyor işlemci sıcaklığı.
Sizin kasanız, ortamınız sıcak yada çok nadir kötü bir slikon kaliteniz olabilir.
Ancak standarta baktığımız zaman en fazla 85 derece görerek, dahada ısınmaya olanak sağlayarak tam performans çalışıyor zaten.
Yada
Abdullah abinin yaptığı A320 anakart ile stok fanlı Ryzen 5600 hazır sistemde, işlemci sıcaklığı ve hız değeri tamda dediğim gibi zaten.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,489
İsim
Emre Zengin
Siz standart bir kullanıcı değilsiniz. Evet boşta 4gb ram yiyor.
Ancak normalde durup dururken boşta 9GB gibi bir durum yok, siz profesyonel kullanıcı olabilirsiniz ama herkes değil.

Sizin kasanız, ortamınız sıcak yada çok nadir kötü bir slikon kaliteniz olabilir.
Ancak standarta baktığımız zaman en fazla 85 derece görerek, dahada ısınmaya olanak sağlayarak tam performans çalışıyor zaten.
Yada
Abdullah abinin yaptığı A320 anakart ile stok fanlı Ryzen 5600 hazır sistemde, işlemci sıcaklığı ve hız değeri tamda dediğim gibi zaten.
Standart bir kullanıcıyım. Bunun klavye yazılımı var. Kulaklık yazılımı var. Mouse yazılımı var. Bunların hepsi arka planda çalışarak gene RAM'i tüketir. O işlemci stok fanla geçici olarak idare eder. Yazın o sıcaklar 90 dereceyi görür. Bir süre sonra zaten ufak bir yanık kokusu gelir. İnsanlar gidip boşuna soğutma almıyorlar bu işlemciler için.

Ceasar123

80+ Bronze
Standart bir kullanıcıyım. Bunun klavye yazılımı var. Kulaklık yazılımı var. Mouse yazılımı var. Bunların hepsi arka planda çalışarak gene RAM'i tüketir.
Evet tüketir ancak şunu unutuyorsunuz gidipte asla bir sistem boşta 9GB ram tüketmez hocam yapmayın ya :d

Yazın o sıcaklar 90 dereceyi görür. Bir süre sonra zaten ufak bir yanık kokusu gelir.
Yahu görsün? Eğer gidip hız kesmeyip, performans kesmiyorsa sorun yok. Niye takılıyorsunuz ki bu kadar?
Ayrıca 90 dereceye çıkınca daha doğrusu çok ısınınca gerçekten yanacağınımı düşünüyorsunuz?
Yanmaya yaklaşmak değil, ötesinden geçer gibi bile alsa zaten işlemci oto. hız kesip yavaşlıyor zaten.

İnsanlar gidip boşuna soğutma almıyorlar bu işlemciler için.
Bana birşeyin genelin yaptığı için doğru olacağı argümanı direkt saçma geliyor. Orasına girmeyeceğim.
Herkesin paşa gönlü bilir eğer adam 80 dereceyi görüp rahatsız oluyorsa, soğutucu alabilir ancak para verip alacağı soğutucu ile performansı artmayacağı sadece gereksiz şekilde sıcaklığını düşürmek olacağıda aşikar.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
946,154
Üyeler
148,986
Son üye
emirhanvarol
Top Bottom