Neler Yeni

Donanım sektörünün yıllardır tekel olması

Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Tarık
piyasaya bakıldığında ekran kartı ve işlemci için konuşmak gerekirse İntel , AMD ve Nvidia olarak üç tekelin elinde bunun nedenini sorgulamak istedim neden yeni şirketler oluşup rekabet artmıyor bunu anlayamıyorum

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Tekel yok şuan, tek el için o sektörde sadece 1 marka olmalı.

Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Tarık
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Tekel yok şuan, tek el için o sektörde sadece 1 marka olmalı.
tekel sektörde belli baş yapıtlar olur ve onun altı olmaz bir örnek vermek gerekirse anakart sektöründe çok fazla rekabet var çünkü 2-3 şirketten oluşmuyor bu yüzden de fiyatlardan uçamıyorlar

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
tekel sektörde belli baş yapıtlar olur ve onun altı olmaz bir örnek vermek gerekirse anakart sektöründe çok fazla rekabet var çünkü 2-3 şirketten oluşmuyor bu yüzden de fiyatlardan uçamıyorlar

2 marka rekabeti bile fiyatları bizim lehimize sağlamaya yetiyor, mesela Ryzendan önce tek el durumu vardı çünkü AMD işlemciler İntel işlemcilerden çok gerideydi, ama şimdi AMD satış olarak falanda bakarsan öne geçti ve İntel zorlanıyor, rekabet kızışıyor, kampanyalar oluyor fiyatlar azalıyor.

HABAR

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,435
İsim
Ahmet Burak ARSLAN
Discord
HABAR#0001
Reddit
Either-Professor
Çünkü buna benzer teknolojileri sıfırdan geliştirmek kolay değil, firmalar da lisanslarını kimseye kolay kolay vermezler.

Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Tarık
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
2 marka rekabeti bile fiyatları bizim lehimize sağlamaya yetiyor, mesela Ryzendan önce tek el durumu vardı çünkü AMD işlemciler İntel işlemcilerden çok gerideydi, ama şimdi AMD satış olarak falanda bakarsan öne geçti ve İntel zorlanıyor, rekabet kızışıyor, kampanyalar oluyor fiyatlar azalıyor.
benim düşündüğüm şey bu şirketlerin rekabeti değil neden başka şirketler oluşup rekabete katılmıyorlar
Mesaj otomatik birleştirildi:

Çünkü buna benzer teknolojileri sıfırdan geliştirmek kolay değil, firmalar da lisanslarını kimseye kolay kolay vermezler.
yani bu ekran kartı ve işlemcilerin yazılımlarını ve mimarilerini patenti alınıyor ve piyasada kendi at koşturuyor doğrumu anladım

DonanımFikir

Moderatör
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
36,648
İsim
Selimhan
İlgilendiği Kategoriler
SıcakFırsatlar Bilgisayar Toplama Konu Dışı
Steam
#Samsunlu
piyasaya bakıldığında ekran kartı ve işlemci için konuşmak gerekirse İntel , AMD ve Nvidia olarak üç tekelin elinde bunun nedenini sorgulamak istedim neden yeni şirketler oluşup rekabet artmıyor bunu anlayamıyorum
Nvidia İntel Ve AMD Köklü Şirketler
Sadece Kendine Ait Patentler var izinsiz kullanamazlar yani Bu Da Patentli Teknolojilerini İzinsiz Kullanamayacaklarını Anlamına Geliyor
Ayrıca Fiyat Ve Performans avantajlarını ne olacağını bilemeyiz
Bu Yüzden Sorunun Cevabı Böyle

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
benim düşündüğüm şey bu şirketlerin rekabeti değil neden başka şirketler oluşup rekabete katılmıyorlar
Mesaj otomatik birleştirildi:

yani bu ekran kartı ve işlemcilerin yazılımlarını ve mimarilerini patenti alınıyor ve piyasada kendi at koşturuyor doğrumu anladım
Neden sence? Bu teknolojileri sıfırdan geliştirmek acayip zor. Hadi bir firma AMD'den ve Intel'den lisans almaya kalksa AMD ve Intel ek bir rakip istemedikleri için lisansları milyar dolardan satıyorlar.

Emir Aydın

𝒞𝒾𝓃𝑜
Moderatör
En İyi Cevap
98
Dahası  
Reaksiyon skoru
31,790
İsim
Emir Aydın
Instagram
emir.aydin41
Steam
https://steamcommunity.com/id/emiraydintr/
Discord
Emir Aydın#8540
Bu kadar bilindik markalara kafa tutacak bir babayiğit olduğunu sanmıyorum.
Ve bence tekelin önüne geçen en önemli şey AMD'nin kendisi.
Hem işlemci hem de ekran kartı üreterek fiyatları dengede duruyor.
AMD'nin iflas ettiğini düşünsenize.
İşlemci piyasası intelin eline,
Ekran kartı piyasası Nvidia'nın eline kalacak.
Bu durumda da yükselen fiyatlar görmemiz çok normal olur.

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Neden sence? Bu teknolojileri sıfırdan geliştirmek acayip zor. Hadi bir firma AMD'den ve Intel'den lisans almaya kalksa AMD ve Intel ek bir rakip istemedikleri için lisansları milyar dolardan satıyorlar.

Aynen öyle işlemciler için X86 mimarisinin telif hakkını falan İntelden, X64 ünkini de AMD den almak zorundadır başka bir marka.

HABAR

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,435
İsim
Ahmet Burak ARSLAN
Discord
HABAR#0001
Reddit
Either-Professor
Bu videoydu sanırım, biraz fikir verecektir.

Top Bottom