Neler Yeni

Monster Abra A5 V19.2.5 İnceleme

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Muratkaan
Selamlar dostlar, bugün laptop almak isteyenler için fikir olabileceğini düşündüğüm bir inceleme metni paylaşacağım.

Monster Abra A5 v19.2.5:
Küsüratsız 19.000TL'ye almıştım, aradan geçen 15 günde 20'ye merdiven dayamış, tatsız bir durum.

1- Kargo & Paketleme & Kutu içeriği

31 Ekim akşamında sipariş ettiğim cihaz, ertesi gün sabahı kargoya verildli, bi sonraki gün öğleden önce ise teslimatı aldım. Karton kutu içerisinde büyük bir Monster kutusu ve çantasıyla beraber geliyor, büyük kutunun içinde küçük bir kutu daha köpüklerle sabitlenmiş.

Kutuyu açtığımızda karşımıza cihaz 3 farklı koruyucu bezle sarılmış durumda, birisi tamamen cihazı, birisi üst ekran kapağını ve diğeri de klavyeyi koruyor. Kutunun içerisinden 6 tane sticker, 150W adaptör ve bir USB bellek çıkıyor. USB Belleğin içerisindeki uygulama driverları kuruyormuş ama içindeki programda bu model yoktu, arayıp durumu bildirim. Driverları manuel kurmanız gerekiyor.

Çantaya gelecek olursak, görünüş olarak çok şık bir çanta, içerisi geniş gündelik çanta olarak kullanmaya uygun. Tek sorunu arkasındaki Monster yazısı hoşuma gitmiyor, hem biraz tuhaf geliyor bana hem de güvenli değil zira içerisinde laptop taşınan bir çanta olduğunu bu kadar belli eden başka bi çanta olamazdı. Mosnter yazısının üzerine güzel bi yama diktirerek sorunu ortadan kaldırdım.

2- İlk izlenim

Malzeme kalitesi fena değil, fakat plastik. Daha önce kısa süreliğine kullandığım Lenovo Ideapad metal kasa olduğundan biraz daha zayıf geldi. Ama üzmez. Tasarımı Asus TuF, Acer Nitro gibi muadillerine göre daha sade ve bence şık. Gündelik işlerinizde, kütüphanede vs. sırıtmaz. Yanlarda ve arkasında hava çıkışları var, havayı dışarı çıkarma konusunda çok başarılı, bildiğin üflüyor. Solda 1 USB ve aux , sağda 2 USB girişi var, güç girişi, HDMI, Ethernet ve Type-C girişleri ise arkasında. Kablo kalabalığı olmuyor girişlerin arkada olması çok hoşuma gitti.

Klavye tek bölgeli RBG aydınlatma, Control Center'dan istediğiniz rengi verebiliyorsunuz. Işık parlaklığı tatmin edici. Klavye'ye kısa sürede alıştım tuş hissiyatı gayet yerinde ve keyifli. Aralıkları güzel yanlışlıkla 2 tuşa basma durumu yaşanmıyor. Klavyeyle ilgili yaşadığım tek sorun space ve shift gibi tuşlara ucundan basarsınız temassızlık yaşanabiliyor, el freni yaparken fark ediliyor özellikle :D Touchpad olması gerektiği gibi, biraz daha geniş olması tercihim olurdu ama pek kullanmadığım için gözüme batmadı. Sol üst köşesinde bi ışık var vev touchpad kapalı olduğunda yanıyor, daha hoşuma gidense Fn+F5 yerine o ışığa 2 kere dokunursanız kapatıp açabiliyorsunuz, ufak ama hoş bi detay.

Ses seviyesinş şöyle açıklayayım, çok sesli olmayan bir ortamda "Bunun sesi neden çıkmıyor" dedirtmez. Odada 2-3 kişi koyu bi sohbetteyken izlediğin şeyi kaçırmazsın. Tatmin edici.

FreeDos gelen cihaza Windows 11 kurdum, hemen hemen 4-5 saniye bi boot süresi var. Onun dışında aklınıza gelebilecek her şeyde gayet hızlı.

3- Oyun ve Isınma
Öncelikle "Monster ısınıyor" algısına sahipseniz, hayır bu ısınmıyor. Çünkü Tongfang kasa modellerden bir tanesi. Yani henüz bende ısınmadı.
Yeni nesil oyunlarda henüz deneme fırsatım olmadı. (RDR2, Cyberpunk vs.) Ama şöyle bi bakalım.

GTA V (Ultra, Yüksek): 150-160 yer yer 200fpslerde. 5-6 saat aralıksız oyunda gözüm hep sıcaklıktaydı, GPU full kullanımda ortalama 64 65 görürken CPU 62 63 civarlarında. 70 belki görmemiştir.
FIVEM (Ultra, Yüksek): Ortalama bir RP sunucusunda, FPS 100-120 civarlarına düşerken sıcaklık yine bu ayarlardaydı. Discord ekran yayını açıkken ise 70fpslerde takıldı.

Sıcaklık değerleri test ettiğim tüm oyunlarda aynı olduğundan tekrar tekrar belirtmeyeceğim.

CS:GO/Valorant: Bu oyunları tercihen düşük ayarlarda oynuyorum, 300-400 arası takılıyor.
F1 2021 (Ultra, Yüksek): DLSS Kapalıyken 60-70 arası gezerken DLSS açılınca 150 civarlarına çıkıyor.

Bütün bu değerler arkada Chrome, Discord vs. açıkken tabi ama çok fark edeceğini sanmıyorum. Sıcaklık değerlerini verdim, ama fanlar hakkında yorum yapmadım. Açık konuşmak gerekirse fanı biraz sesli, ya da bana öyle geliyor. Rekabetçi oyunlarda kulaklıktan fark etmediğim için pek umurumda olmuyor ama kulaklığım yokken biraz gıcık kapıyorum sürekli açılıp kapanan fana. Bu sebepten Nvidia Whisper Mode açık takılıyorum, fps takıntım olmadığından hikayeli oyunlarda 60fps gayet yeterli oluyor, Whisper Mode açıkken 58, 59 dereceyi geçmiyor sıcaklık ve fan da çalışmıyor. Gündelik işlerde zaten öyle bi fan açma durumu yok, 47 48 derecelere çıkınca bi 30sn kadar sessiz çalışıyor sonra duruyor falan, isterseniz kapatabilirsiniz.

4- Batarya Performansı

Açıkcası genelde güç kablosu bağlı kullanıyorum ama 3-4 saati gündelik kullanımda çıkarır gibi duruyor.

Bütçeme uygun kağıt üzerindeki en mantıklı model buydu, Monster şüphesi içimde olsa da şükür henüz bi pişmanlık duymadım.
Benden geçer not aldı, sorana tavsiye ederim.

Merak ettiğiniz, eksik bulduğunuz şeyler olursa dilim döndüğünce cevap vermek isterim.

Top Bottom