Neler Yeni

Düşük Bütçeli Ekran Kartları Almayın Aldrımayın ! (Nedenleri İçeride)

Sunstorm

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
733
İsim
Murat-K
Arkadaşlar herkes elindeki sınırlı bütçeyle en güçlü ekran kartını satın almak ister. Ancak satın aldığınız kart sadece o güçlü gpu dan ibaret değildir;

gpu + voltaj regülasyon ünitesi(vrm) + boğucu bobin (ferrite choke coil) + vmem+ soğutma bloğu + termal pad

Tüm bu bileşenlerin kalitesi satın aldığınız ekran kartının performansını ve ömrünü doğrudan etkiler! Yani genel olarak pc de geçerli olan mantık aynen burada geçerlidir ve satın aldığınız ürün kendi içersinde de en zayıf halkası kadar başarılıdır!

Gpu: Ne olduğu zaten biliniyor ancak ucuz kartlarada kullanılan gpu larda üretim bandındaki en düşük kaliteli silikon yongalar tercih edilir. Buradaki sıkıntı bu yonga içersinde voltaj sızıntıları meydana gelir ve stabil çalışmak için daha yüksek voltaja ihtiyaç duyarlar. Oc başarımları oldukça düşüktür(istisnalar kaideyi bozmaz)

Vrm: Voltaj regülasyon modülleri yada halk ağzıyla faz, mosfetlerden oluşur bu mosfetler yüksek(H) voltaj ve (L) düşük voltaj kontrolünden sorumludur, gpu ve belleklerin ihtiyaç duyduğu voltajı belirli bir aralıkta sabit tutan hayati bileşenlerdir. Bu bileşenler kalitesiz veya faz sayıları az olduğunda hem kendi üzerlerinden geçen voltaj yükü ve sıcaklıkları artar hemde istenen stabil voltajı sağlayamazlar. Sonuç olarak ani kare düşüşleri, kare atlamaları gpu frekansında anlık düşüşler yaşanır! Faz sayısı yüksek ise bu ilk kalite göstergesi olabilir...

Choke coil: Boğucu bobinler elektriksel paraziti önleyen gpu ve yine belleklere parazitten arındırılmış voltaj sağlayan bileşenlerdir. Bu bileşenler kalitesiz olursa elektriksel paraziti yeteri kadar filtre edilemez. Sonuç olarak kart stabilitesinde düşüş beklenmedik reset sorunları ortaya çıkar.

Vmem: Keza bellek modüllerinin ne olduğu ne işe yaradığı biliniyor bunu geçiyorum.

Soğutma Bloğu: Bunun ne işe yaradığı gayet biliniyor ancak önemi çoğu zaman gözardı ediliyor.
Şöyle ki; Satın alınan ekran kartı soğutmasında çoğu zaman sadece gpu nun iyi soğutulup soğutulmadığına bakılıyor oysa ki yukarda saydığım diğer bileşenler de en az gpu kadar soğutulmaya muhtaç. Bu birimler yeteri kadar soğutulmadığı zaman ya kendisi kısa devreye düşüp arızalanıyor ya da daha kötüsü gpu/vmem zarar görüyor. Vmem yeteri kadar soğumadığında frekans düşürüyor yada adresleme hataları vermeye başlayıp artifact oluşturuyor. Minimum 3 veya daha fazla ısı borusuna sahip modeller tercih edilmeli

Termal Pad: Gpu, vmem, vrm gibi bileşenlerin oluşturduğu ısıyı soğutma bloğuna transfer edip serin çalışmalarını sağlayan parçalardır, kaliteli bir kartta mutlaka saydığım bileşenlerin üzerinde termal pad mevcuttur.

İşte tüm bunlara dikkat ettiğiniz zaman aşırı ısınma, mavi ekran hatası, reset, drop, fps düşüşü gibi sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz çok ciddi anlamda düşecektir!

Son düzenleme:

Gazoz Reis

80+ Bronze
nabalım , 300tllik bütçemiz varsa nabalım yanı . Yani Düşük bütçeli ekran kartlarında sanki 2080 Super performansı beklıyoruz.

Paveloyd

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
126
İsim
Paveloyd
RX 550 kullanıyorum.

1599998115253.png

HABAR

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,435
İsim
Ahmet Burak ARSLAN
Discord
HABAR#0001
Reddit
Either-Professor
Yararlı rehber, teşekkürler.
Vrm: Voltaj regülasyon modülleri yada halk ağzıyla faz, mosfetlerden oluşur bu mosfetler yüksek(H) voltaj ve (L) düşük voltaj kontrolünden sorumludur, gpu ve belleklerin ihtiyaç duyduğu voltajı belirli bir aralıkta sabit tutan hayati bileşenlerdir. Bu bileşenler kalitesiz veya faz sayıları az olduğunda hem kendi üzerlerinden geçen voltaj yükü ve sıcaklıkları artar hemde istenen stabil voltajı sağlayamazlar. Sonuç olarak ani kare düşüşleri, kare atlamaları gpu frekansında anlık düşüşler yaşanır! Faz sayısı yüksek ise bu ilk kalite göstergesi olabilir...

Choke coil: Boğucu bobinler elektriksel paraziti önleyen gpu ve yine belleklere parazitten arındırılmış voltaj sağlayan bileşenlerdir. Bu bileşenler kalitesiz olursa elektriksel paraziti yeteri kadar filtre edilemez. Sonuç olarak kart stabilitesinde düşüş beklenmedik reset sorunları ortaya çıkar.
Bu ikisi için kıyaslama yapabileceğimiz kaynak verebilir misiniz?
Örneğin VRM'lerin voltaj verebilme potansiyeli hakkında vesaire.

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Şahsen bu dediğinize katılmıyorum.
"Oc başarımları oldukça düşüktür(istisnalar kaideyi bozmaz)"
Inno3D, Palit gibi markalar olmak üzere 4-5 tane 1660 Super ve Ti overclock yaptırdım.
Benim kartım ASUS Dual EVO ne kadar olduysa hemen hemen onlarda da o kadar oldu.
"En düşük kaliteli silikon yongalar tercih edilir, bu yonga içerisinde voltaj sızıntıları meydana gelir ve daha yüksek voltaja ihtiyaç duyarlar."
Böyle demişsiniz ama ben öyle düşünmüyorum. Hiçbir sıkıntı olmadı, daha yüksek voltaja da ihtiyaç duymadı.
Kartların soğutması da gayet güzel idi, 70 civarında hep. Şahsen Inno3D, Palit gibi markaları f/p buluyorum.
RTX 2060 iyi bir model alacağıma 2060 Super Inno3D alırım, istisnalar kaideyi bozmaz demişsiniz ama gördüğüm herkes sorunsuz.
Yaptırdığım her overclock aynı şekilde sıkıntısız ve başarılı, bunların hepsinin istisna olmadığını düşünüyorum. Ellerinize sağlık.

Muhammed0147

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
483
İsim
Muhammed Yertüm
Top Bottom