Neler Yeni

Düşük GPU Kullanımı Sorunu ve Bipleme sorunu

Jayapinq

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Mustafa BAYINDIR
İki ay önce satın aldığım monster abra a5 17.2.3 (8X2 GB RAM RTX 3050Tİ ve İ5 11400H) dizüstü bilgisayarın son zamanlarda çok saçma bir fps drop ile karşılaşıyorum. Ekte görünen resim de ki gibi tüm yöntemleri denememe rağmen 1 aydır birçok oyunda düşük gpu kullanımı ile karşılaşıyorum ve sadece düşük prodüksiyonlu oyunlarda yaşıyorum. yüksek prodüksiyonlu oyunlarda hiç bir sorun olmadan %99 sabit olarak duran kullanım düşük prodüksiyonlü oyunlarda %60 ile %80 arasında geziniyor 144 hz olan ekrandan 24 ile 60 fps arası alıyorum. bunun ile ilgili araştırma yapıp sorunun temel nedenlerine baktım ve hepsini düzeltmeme rağmen bir düzelme olmadı. bu yöntemler dışında bir fikriniz varsa ve geri dönüş yaparsanız sevinirim.
Adsız.png

Denediğim çözüm yöntemleri:
İlki
markanın kendi videosunda gösterilen tüm metotları yaptım sadece bios üzerinde mux ile ilgili bir ayar yok. İkincisi feature menager isimli program da GPU switch seçeneği değişmiyor. Üçüncüsü çift monitör.
Bence sorun yaratabilecek nedenler:
İlki
bilgisayarımı Windows 10'dan Windows 11'e yükseltirken bilgisayar kendiliğinden kapandı ve tekrar açılırken ekranda Monster logosu varken uzun bir süre (yaklaşık 2 saat) açılmasını bekledim daha sonra kendim resetledim. Bir iki kere kapat aç yaptıktan sonra Windows 10 olarak tekrar açılınca oyun seçmesi (fps drop yapması) gözle görülür şekilde arttı. İkincisi çift monitör kullanıyorum fakat bunların bir tanesi 60 hz leptopun kendi ekranı 144 hz acaba max fpsi ilk monitöre (60 hz) göre mi ayarlıyor?

Bunların dışında inceleyince fark ettim leptop yük altında değilken soğutucu ile uzun süre çalışınca ve sonrasında oyun veya photoshop açında kulaklık ve hoparlörden bipleme sesleri geliyor fakat sadece ses çıkışlarından. Bilgisayarı kapatıp veya açınca ses kesiliyor ve o gün birdaha gelmiyor. Sorum şu herhangi bir parçada bir sorun olabilirmi ileride bozulma riski varmı?

Son düzenleme:
Top Bottom