Neler Yeni

Düşük işlemci kullanımı ve BİOS'a girememek

Abbo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
117
İsim
Alp KyRa
Şimdi topladığım sistemimin başlıca özelliklerini yazıyorum,

Gigabyte B450M S2H anakart
R5 1600 AF işlemci
RAM 2x8 XPG D30 3000 MHz
E. Kartı Palit 1650 GP OC
FSP 500W 80+
İşletim sistemim ise SSD'ye kurulu.

Şimdi yaklaşık 6-7 ay kadar oldu bu sistemi toplayalı, ilk 2 ayında BIOS'a falan girebiliyordum bir sıkıntı yoktu ama işlemci kullanımını test etmedim açıkcası.

Son 2 aydır ise BIOS'a giremedim bir türlü, Windows fotoğraf görüntüleyicisi açılmadı. 16.0 GB görünen RAM 15,9 olmuştu. Umursamayarak kullanmaya devam ettim. Sonra oyun vs. depolamak için 500GB HDD almış oldum (3. harddisk olarak). Harddisk arızasından olsa gerek, artık bilemiyorum Windows çöktü. (Windows 10 1903 kuruluydu) Olay bundan sonra başladı (HDD'yi iade ettim geri). Format atabilmek için ne başlatırken ne de Windows üzerinden asla giremedim BIOS'a. Epey bir uğraştıktan sonra BIOS pili ve harddiskleri sökerek en sonunda format atabildim. (Bir ara SSD'yi göremedim de BIOS'ta, ondan dolayı sök tak yaptım zaten.)
Bu olaylardan sonra temiz bir kurulum yaptım (Windows 10 2004) fakat yine BIOS'a giremiyorum, önemli bir detay değil galiba fakat RAM hala 15.9 GB olarak gözüküyor. Ayrıca düşük işlemci performansı alıyorum. İşlemcim stok halde yani OC'siz. Oyunlarda FPS düşüklüğü yaşıyorum. İlginç bir şekilde bu düşüklük en çok Ultra ayarlara çektiğim zaman kendini gösteriyor. GPU kullanımım %99 iken, CPU kullanımım %15-20'lerde geziyor.
GPU sıcaklığı en fazla 75 derece, CPU sıcaklığı ise 45-55 arasında geziyor.
CPU Cinebech R15 testi puanım 1168.
Açıkcası sorunun anakart veya SSD olduğundan şüphelenmeye başladım.
Bu da CPU Z:
Adsız.png

Ayrıca bilgisayar açıkken bilgisayarın ilk açılma anında ki gibi sesler çıkarıyor ara sıra.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Belirtmeyi unuttum , tüm driverlar ve BİOS güncel.

Hamit Altıntop

80+ Gold
En İyi Cevap
11
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,862
İsim
Kemallettin Kubat
Oyunlarda düşük cpu kullanımı yüksek gpu kullanımı iyidir
F2 Tuşu ile BIOS'a gireceksiniz.

Abbo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
117
İsim
Alp KyRa
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Oyunlarda düşük cpu kullanımı yüksek gpu kullanımı iyidir
F2 Tuşu ile BIOS'a gireceksiniz.
Fakat bu düşük CPU kullanımından dolayı FPS kaybı yaşıyorum , diğer test videolarında 15 FPS'ye kadar fark yediğim oluyor.
BİOS sorunu şu , klavyem windows penceresi açıldığı zaman kullanıma giriyor. Yani masaüstü açılana dek klavye çalışmıyor.
Windows üzerinden de giremiyorum UEFI'yi kurdum fakat seçenekler de karşıma ilginç bir şekilde çıkmıyor. Acaba bir ayarımı var da ben atladım ?

Hamit Altıntop

80+ Gold
En İyi Cevap
11
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,862
İsim
Kemallettin Kubat
Fakat bu düşük CPU kullanımından dolayı FPS kaybı yaşıyorum , diğer test videolarında 15 FPS'ye kadar fark yediğim oluyor.
BİOS sorunu şu , klavyem windows penceresi açıldığı zaman kullanıma giriyor. Yani masaüstü açılana dek klavye çalışmıyor.
Windows üzerinden de giremiyorum UEFI'yi kurdum fakat seçenekler de karşıma ilginç bir şekilde çıkmıyor. Acaba bir ayarımı var da ben atladım ?
BIOS ile ilgili bir bilgim yok değerleri msi afterburner ile atabilir misin ?

Abbo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
117
İsim
Alp KyRa
Tüm oyunlar orijinal.
Bu en düşük ayarlar :
Adsız1.png

Buda Ultra ayarlar
ULTRA.png

BİOS için çözümü olan var mı ?

Son düzenleme:

Abbo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
117
İsim
Alp KyRa
Konu hala güncel.

Koca forumda yardım edecek kimse yok mu ya gerçekten? :(

Abbo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
117
İsim
Alp KyRa
Cidden bir kişi bile yardım edemedi. DH , TP yazmadığım yer kalmadı.

Top Bottom