Neler Yeni

Düşük puanlı mühendislik okumayın.

Yazılımı mühendislikten saymıyorum ama mühendislerin iş bulamamasını geçtim, yazılımcılar da yavaş yavaş iş bulamıyor.

35-40 yaşından sonra mühendisler belli bir kademeye gelememişse işten çıkartılıyor. Buna büyük dikkat edin. İyi bir puanınız varsa ve idealist değilseniz tıp okuyun ya da sağlık.

Makine, inşaat ve elektrik gibi temel mühendislikler okuyacaksanız hepinize geçmiş olsun. Yanlış anlamayın ama İtü Makine mezunu falan değilseniz kimse sizin diplomanıza itibar göstermeyecek.

Bu, çağın bir gerçeğidir. Ben de muhtemelen iş bulamayacağım. (2500 civarı başvuru yaptım 4 yılda) Bu sebeple bir plan program yapın, yurt dışı düşünün.

Hanaz

80+ Silver
Doğru bölüm doğru yer seçilmesse olacağı bu hocam

KaganKK06

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,942
İsim
Kgn
yok ben okuyorum okurumda problem yok

ne yapalım en kötü 33 yaşıma gelmeden 1400 gün işsiz kalmadan bir iş bulabilirim bence

• Konu Sahibi Konu Sahibi
yok ben okuyorum okurumda problem yok

ne yapalım en kötü 33 yaşıma gelmeden 1400 gün işsiz kalmadan bir iş bulabilirim bence
Hayatının hatasını yapmışsın. Bu devirde okumak gereksiz. Çıraklıktan bir işte yetişmeye baksaydın 33 yaşında anlamsız mühendislik maaşını alacağına kendi işinde iyi yerlere gelebilirdin. Okumayın güzel kardeşim, 15 yaşınız dolunca çırak olarak sağlam bir abinizin yanında pişin. 40 yaşında millete emir verirsiniz bu sayede, yoksa mühendis olarak 40 yaşında emekli olursunuz. Bence lise de vakit kaybı.

En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
25,111
İsim
Eren
Yazılımı mühendislikten saymıyorum ama mühendislerin iş bulamamasını geçtim, yazılımcılar da yavaş yavaş iş bulamıyor.

35-40 yaşından sonra mühendisler belli bir kademeye gelememişse işten çıkartılıyor. Buna büyük dikkat edin. İyi bir puanınız varsa ve idealist değilseniz tıp okuyun ya da sağlık.

Makine, inşaat ve elektrik gibi temel mühendislikler okuyacaksanız hepinize geçmiş olsun. Yanlış anlamayın ama İtü Makine mezunu falan değilseniz kimse sizin diplomanıza itibar göstermeyecek.

Bu, çağın bir gerçeğidir. Ben de muhtemelen iş bulamayacağım. (2500 civarı başvuru yaptım 4 yılda) Bu sebeple bir plan program yapın, yurt dışı düşünün.
Senin iş bulmana gerek yoktu noldu babanın parası mı bıttı

KaganKK06

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,942
İsim
Kgn
Uygunsuz Dil & Küfürlü Paylaşım
Hayatının hatasını yapmışsın. Bu devirde okumak gereksiz. Çıraklıktan bir işte yetişmeye baksaydın 33 yaşında anlamsız mühendislik maaşını alacağına kendi işinde iyi yerlere gelebilirdin. Okumayın güzel kardeşim, 15 yaşınız dolunca çırak olarak sağlam bir abinizin yanında pişin. 40 yaşında millete emir verirsiniz bu sayede, yoksa mühendis olarak 40 yaşında emekli olursunuz. Bence lise de vakit kaybı.
uyarı yemeye kabulüm

he amgk bi siz doğrusunuz. çıraklıkla işim yok benim. sizin için okumakta vakit kaybıdır ama görüyoruz ki daha 11 yılda anca bitirebilmişsiniz. 11 yılda zar zor bitirebilmiş birisinin böyle şeyler söylemesi yerine boş çöp kutusunun verdiği ses daha yararlı gelir gibime geliyor. mezun olduktan sonra zaten üper müper bir yerde çalışacağız diye bir şey yok. eğer ekonomi ve ülkenin değerini bilen birisi varsa başlangıç seviyesi olarak yaklaşk 2 asgari ücret veya biraz daha üstü kazanabileceğini bilir mühendislik anlamında. Tabii ki bunu tecrübe edememiş veya bu bilgileri tahmin edebilecek kadar eğitimi dinlememiş birileri için söze gerek yok zaten. eğer söz söylenirse vakit kaybı olur zaten

Gloxy

80+ Bronze
İşsiz yaşamak hoş bir şey değil bu arada. Vakti iyi değerlendirmek için düzgün bir işe girmeli. Ben lira multi milyoneri olabilirim ama bütün gün evde yaşamayı önlemek için iş sahibi olunmalı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

uyarı yemeye kabulüm

he amgk bi siz doğrusunuz. çıraklıkla işim yok benim. sizin için okumakta vakit kaybıdır ama görüyoruz ki daha 11 yılda anca bitirebilmişsiniz. 11 yılda zar zor bitirebilmiş birisinin böyle şeyler söylemesi yerine boş çöp kutusunun verdiği ses daha yararlı gelir gibime geliyor. mezun olduktan sonra zaten üper müper bir yerde çalışacağız diye bir şey yok. eğer ekonomi ve ülkenin değerini bilen birisi varsa başlangıç seviyesi olarak yaklaşk 2 asgari ücret veya biraz daha üstü kazanabileceğini bilir mühendislik anlamında. Tabii ki bunu tecrübe edememiş veya bu bilgileri tahmin edebilecek kadar eğitimi dinlememiş birileri için söze gerek yok zaten. eğer söz söylenirse vakit kaybı olur zaten
2 asgariyi yazılımda alırsın. İnşaat falan okuyorsan asgari verirlerse şükret.
Mesaj otomatik birleştirildi:

harbi geçen milyon dolar falan harcıyodu şimdi mühendislik maaşlarını falan hesaplıyo
Mühendislerin %50'si asgari alıyor, neyini neden hesaplayayım? 3 milyon mühendislik diploması var bu ülkede. Değersiz 3 milyon kağıt parçası. TMMOB'a gidip kayıt olanlar bile 1 milyona yaklaştı.

Gloxy

80+ Bronze

KaganKK06

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,942
İsim
Kgn
2 asgariyi yazılımda alırsın. İnşaat falan okuyorsan asgari verirlerse şükret.
aynen hocam kesin öyledir. o yine iyi, çalışmayandan iyidir yine değil mi?
asgari almak istiyorsanız bir markette veya mağazada çalışabilirsiniz.
Mühendislerin %50'si asgari alıyor, neyini neden hesaplayayım?
eğer varsa bunun kanıtını atın bakalım ne de olsa boşa okuyoruz değil mi?

Vakti iyi değerlendirmek için düzgün bir işe girmeli
bencede girin hocam bir markete veya mağazaya
ne olacak en kötü asgari alırsınız 11 yılda bitirmiş emin olamadığım bir mühendis olarak

ne de olsa vakti iyi değerlendirmek gerek

Top Bottom