Neler Yeni

Düşük puanlı mühendislik okumayın.

Maryo

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Elbette öyle lakin staj aşamasında ve ilk iş bulma sürecinde oldukça önemli bir yere sahip üniversitenin ismi
bakalım çabalıyoruz bir şeyler öğrenmek için.
şu 2. ve 3. sınıfı verirsem benden rahatı yok.

Ameyus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
783
İsim
Ahmet Yıldırım
11 senede mühendislik bitirip, iş bulamamakla yakınıp duruyorsun. Aynı her sene üni sınavına girip 1 milyon sıralama yapıp okumak boş diyen insanlar gibisin. İşini iyi yapmak mesele. Bir işe girersen onu her şeyinle sahiplenmen gerekir. Verilen işi elinden gelenin en iyisini yapıp baştan savma gibi yapmazsan herkes iyi paralar kazanıp terfi alabilir. Aramak lazım o bahsettiğiniz 3 milyon mühendis diplolamı insanların kaçı işini severek yapıyor, kaçı işini düzgün veya baştan savma olarak yapıyor? Bakın yaşınız benden büyük ama yaptıgınız her bir paylaşım bu bebeden ( @Fırhorse Sobutmoon ) daha çocukça. Sizin yaptığınız, bir işte becerikli olamayıp becerikli olma potansiyeli olan insanları yıldırmaya çalışmak. Mühendis adayları, hali hazırda mühendislik okuyanları kendinize benzetme çabası. Benim abim de bir eem mühendisi ve sizinle aynı yaşta. Üstelik sizin gibi ytü'de de okumadı. Basit bir üniversitenin gece bölümünde okudu. Şimdi iyi bir şirkette şef olarak çalışıyor. Nasıl oldu bu iş? Hani bir halta yaramıyordu? Bu forumun kalitesini yeterince düşürdünüz, bari insanların kendilerine olan inançlarını zedelemeye çalışmayın. Keşke sizin gibi bir meslektaşım olmasaydı.
(@Fırhorse Sobutmoon 'a not : Seni hala sevmiyorum ama konuların bu adamın konularından daha kaliteli o yüzden tebrik ediyorum seni arkadaşım.)

Universite boş iş. Motor okuyan arkadaşım sanayiye dükkan açtı geçen ay. İşleride tıkır tıkır.

11 senede mühendislik bitirip, iş bulamamakla yakınıp duruyorsun. Aynı her sene üni sınavına girip 1 milyon sıralama yapıp okumak boş diyen insanlar gibisin. İşini iyi yapmak mesele. Bir işe girersen onu her şeyinle sahiplenmen gerekir. Verilen işi elinden gelenin en iyisini yapıp baştan savma gibi yapmazsan herkes iyi paralar kazanıp terfi alabilir. Aramak lazım o bahsettiğiniz 3 milyon mühendis diplolamı insanların kaçı işini severek yapıyor, kaçı işini düzgün veya baştan savma olarak yapıyor? Bakın yaşınız benden büyük ama yaptıgınız her bir paylaşım bu bebeden ( @Fırhorse Sobutmoon ) daha çocukça. Sizin yaptığınız, bir işte becerikli olamayıp becerikli olma potansiyeli olan insanları yıldırmaya çalışmak. Mühendis adayları, hali hazırda mühendislik okuyanları kendinize benzetme çabası. Benim abim de bir eem mühendisi ve sizinle aynı yaşta. Üstelik sizin gibi ytü'de de okumadı. Basit bir üniversitenin gece bölümünde okudu. Şimdi iyi bir şirkette şef olarak çalışıyor. Nasıl oldu bu iş? Hani bir halta yaramıyordu? Bu forumun kalitesini yeterince düşürdünüz, bari insanların kendilerine olan inançlarını zedelemeye çalışmayın. Keşke sizin gibi bir meslektaşım olmasaydı.
(@Fırhorse Sobutmoon 'a not : Seni hala sevmiyorum ama konuların bu adamın konularından daha kaliteli o yüzden tebrik ediyorum seni arkadaşım.)
Ben Elektrik'ten anlamam. Ben sadece Elektronik okudum ve abinizin o kadar da iyi bir işi olmadığına bahse varım. Şantiyelerde çalışacağıma ot yer, evsiz kalırım. Bu ülkede okumak boş iş, konularım da en azından acı da olsa gerçek içeriyor. Kötü üniversitede okuyanlar mezun olduklarında ya işsiz kalacaklar ya da asgariye çalışacaklar. Bu arada mühendisin kaderi 40'ında emekli olmaktır. 40'ında ise doktorların asıl kariyeri başlar. Bu da başka bir gerçek. Umutlarının olması da çok komik. Bu ülkeden umudu olanı bir güzel sindirirler.

Ameyus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
783
İsim
Ahmet Yıldırım
Ben Elektrik'ten anlamam. Ben sadece Elektronik okudum ve abinizin o kadar da iyi bir işi olmadığına bahse varım. Şantiyelerde çalışacağıma ot yer, evsiz kalırım. Bu ülkede okumak boş iş, konularım da en azından acı da olsa gerçek içeriyor. Kötü üniversitede okuyanlar mezun olduklarında ya işsiz kalacaklar ya da asgariye çalışacaklar. Bu arada mühendisin kaderi 40'ında emekli olmaktır. 40'ında ise doktorların asıl kariyeri başlar. Bu da başka bir gerçek. Umutlarının olması da çok komik. Bu ülkeden umudu olanı bir güzel sindirirler.
PUAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHHAAAGAHAHAHAAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAAHHAHAHAAHAHAHHAHAAHAAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHHAHAHAAHAHHAHAHHAAHAHAHAHHAAHAAAHHAAAHHAAHHAHHAAHAHAHAHHAHAHAHAHHAHAHAAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHAHAHHAHAHAHHHAHAHAHAHAHHAHAHHAHAHHAHAHHAHAHAHAHHAHAAHAHHA

ÜLKEDEN UMUDUN YOKSA YALLAH BAŞKA ÜLKELERE. BU ÜLKEYİ KALKINDIRMAK, BULUNDUĞU BU DURUMDAN KURTARMAK BİZİM ELİMİZDE. OKUYABİLME YETİN VARSA ATACAĞIM ŞEYİ OKUMANİ ÖNERİRİM.

Ey Türk Gençliği !

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Mustafa Kemal Atatürk

Mechanist

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,216
İsim
Sarp Yılmaz
Hayatının hatasını yapmışsın. Bu devirde okumak gereksiz. Çıraklıktan bir işte yetişmeye baksaydın 33 yaşında anlamsız mühendislik maaşını alacağına kendi işinde iyi yerlere gelebilirdin. Okumayın güzel kardeşim, 15 yaşınız dolunca çırak olarak sağlam bir abinizin yanında pişin. 40 yaşında millete emir verirsiniz bu sayede, yoksa mühendis olarak 40 yaşında emekli olursunuz. Bence lise de vakit kaybı.
Şu an bu dediğiniz insanları yanlış yönlendirmek dışında bir şey değil.
bu dediklerini tabiri caizse sizin gibi tuzu kuru birinin demesi tabi ki kolay, ''okumayın'' kolay mı ya okumayın demek bir işte çalışıp kendi yerini de açabilir evet ama bir işte başlayıp hiçbir şey olamayabilir.
okumaktan hiçbir zaman zarar gelmez her zaman okuyanın bir ihtimali vardır.

KaganKK06

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,183
İsim
Kgn
Şunu hala anlamıyorsunuz ve cevap vermekten kaçıyorsunuz. Size yazık gerçekten.
sizde anlama sıkıntısı mı var acaba?

kabak gibi ortada diyorsunuz benim istediğim bir kanıt bir referans link. bunu atamayacak kadar bilgisiz bilgi uyduruyorsunuz.

YA ŞU KISMI BİR ATIN AMKYA ŞUNU BİR KANIT İLE GÖSTERİN ALLAH AŞKINA. Eğer böyle ise tamam diyeceğim kabul edeceğim.

hangisi söylüyor bunu. Eğer o kişi yeterince bilgili ve başarılıysa onu elinden kaçırmamak için binbir teklifi dener

okumuyorum. ilk10-15 teki üniversitelerin hiçbirinde okumuyorum. hiçte geçmiş olsun değil. siz okumuşsunuzda ne olmuş. ilk 10-15te okumayıp mezun olmuş gayet iyi maaş kazanan mühendisle ile de tanıştım yani illa yüksekte aramamak gerek değil mi?
Ve görüyorum ki maalesef buradaki sorularıma cevap verecek kadar bilgiye sahip değilsiniz çünkü bir yerlerinizden uydurmayı çok seviyorsunuz sanırım.

abinizin o kadar da iyi bir işi olmadığına bahse varım
Yani bunun içinde kanıt verin desek bir yerleriniziden bir şeyler uydurmaya devam edeceksiniz ama sorayım yine
NEREDEN BİLİYORSUNUZ? Kanıt atın rahatlayalım lütfen
Şantiyelerde çalışacağıma ot yer, evsiz kalırım.
Keşke yapsanız hocam. Size öneri verelim. Sadece 1-2 gün dışarda kalın parktaki otları yemeye çalışın ne de olsa şantiyede çalışmaktan(ya da hiç çalışmayıp boş boş oturmaktan)daha iyidir değil mi?

Bu arada mühendisin kaderi 40'ında emekli olmaktır. 40'ında ise doktorların asıl kariyeri başlar
Lütfen bu kısmı da bir kanıtlayın ya. Kanıttan kaçıyorsunuz çünkü bir yerlerinizden uydurmayı çok seviyorsunuz.

Bunların dışında naçizane tavsiyem kullandığınız hapları yavaş yavaş bırakmanız. İlaçlar kafanızı yemiş. Ve benim şahşi görüşüm bu ilaçlar uyuşturucudan başka bir şey değil. Sizde çok kullanmanızdan ötürü kafanızı yedirtmişsiniz bunlara.

Pukiina

80+ Bronze
Kabak gibi ortada. Kanıta ne gerek var? Kendin de araştırabilirsin Google ile. Kesinlikle mühendislerin çoğu 1-2 asgari arası alıyor. Kendi alanında çalışan ve iş bulabilmiş mühendislerin %50'si asgari ve altı, %85'i 1-2 asgari arası alıyor. İş verenler beğenmiyorsan başkası çalışır diyorlar. 3 milyon değersiz kağıt parçasının karşılığı bu. İlk 10 veya 15 sıralamaya giren bir üniversitede okumadıysan geçmiş olsun.
Hocam 10 15 binlik üniversite de okumak tabi önemli ama önemli olan nasıl bitirdiğin. Alakasız bir şekilde bitirmiş dümdüz okumuş biri ile kendini daima geliştirerek okuyan birini düşün hangisi önce iş bulur? Burada sıkıntı okuyan adamda aramak lazım okurken ne yapmış sınavları vereyim çok düşük de kalmayayım mezun olayım mı? Yazılımda, donanım da, program öğrenip dil becerisi geliştirip sürekli çalışan adam kendini level atlatan adam İşssi kalmaz. Burada bu şekilde konu açmak da tercih vermiş listeyi düzeltmiş hazır hale getirmiş adamın da geleceği ile oynamaktan başka bişey değil
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şu an bu dediğiniz insanları yanlış yönlendirmek dışında bir şey değil.
bu dediklerini tabiri caizse sizin gibi tuzu kuru birinin demesi tabi ki kolay, ''okumayın'' kolay mı ya okumayın demek bir işte çalışıp kendi yerini de açabilir evet ama bir işte başlayıp hiçbir şey olamayabilir.
okumaktan hiçbir zaman zarar gelmez her zaman okuyanın bir ihtimali vardır.
Şöyle düşünün adam tercih listesini vermiş hazır etmiş, tercihin bitmesini bekliyor forum da böyle bir yazı çıktı ve okuduğunu düşünün. Özenle hazırladığı tercih listesi kafasında soru işaretleri kendi ilgi alanından uzak bölümleri yeniden tercih etmeye başar

Reis kim ne derse desin dolu dolu oku bölümünü. Ve sahiplenecek severek oku. Sen kendini geliştirmek için tüm donanımınla kendini bu bölüme atadığındda bütün kapılar sana açılacaktır.

Son düzenleme:

MehmetV2

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,232
İsim
Mehmet emre börekçi
Hayırlısı olsun senin adına bölümü seviyorsan zaten geçersin bence

Splixson

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,223
İsim
Furkan
tamam.

The Semih

80+ Gold
Üniversiteye gitmek marifet değil orada kendini geliştirmek marifet, çevre edinmek gerekiyor 4 yıl kütük gibi okuyup düzgün yerlere işe giremezsin. Kimsede senin ayağına gelmez, çevre edincen yeteneğin varsa keşfettircen, özgün fikirler sunucan piyasaya yoksa diğerleri gibi işçi mühendis olursun.

Ülkemizde hedefleri olan ve bunu gerçekten 4 yıl sonra icraate geçirecek kişiler üniversite okumalı, hani diyorlarya okudum işşizim bu devletin suçu değil senin suçun demekki çevren yok torpilin yok, yada yeteneğin yok. Karakterin bile önemli nasıl konuştuğun felan, sınavdan 20k ya girerek kendinizi bir şey sanmayın. Benim gördüğüm patronlar puana diplomaya bile bakmıyor öncelik direkt karakter olmuş yetenek olmuş, ülkemizde diplomanın değeri düşüyor eğer yurtdışı planı yoksa, bu ülkede girişimci olmak daha avantajlı, üniversiteden öğrendiğin bilgileri yeteneğinle ve aklınla birleştirip kendine iş kurabilirsin.

Esnaflar köşeyi döndü, geçen istanbula gittim adam 6 dilim karpuzu şeffaf tabakla 150TL ye satıyordu ve turistler çatır çatır satın alıyordu, o manzara benim algımı değiştirdi okumak konusunda :D

Mechanist

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,216
İsim
Sarp Yılmaz
Hocam 10 15 binlik üniversite de okumak tabi önemli ama önemli olan nasıl bitirdiğin. Alakasız bir şekilde bitirmiş dümdüz okumuş biri ile kendini daima geliştirerek okuyan birini düşün hangisi önce iş bulur? Burada sıkıntı okuyan adamda aramak lazım okurken ne yapmış sınavları vereyim çok düşük de kalmayayım mezun olayım mı? Yazılımda, donanım da, program öğrenip dil becerisi geliştirip sürekli çalışan adam kendini level atlatan adam İşssi kalmaz. Burada bu şekilde konu açmak da tercih vermiş listeyi düzeltmiş hazır hale getirmiş adamın da geleceği ile oynamaktan başka bişey değil

Şöyle düşünün adam tercih listesini vermiş hazır etmiş, tercihin bitmesini bekliyor forum da böyle bir yazı çıktı ve okuduğunu düşünün. Özenle hazırladığı tercih listesi kafasında soru işaretleri kendi ilgi alanından uzak bölümleri yeniden tercih etmeye başar

Reis kim ne derse desin dolu dolu oku bölümünü. Ve sahiplenecek severek oku. Sen kendini geliştirmek için tüm donanımınla kendini bu bölüme atadığındda bütün kapılar sana açılacaktır.
Aynen öyle o insanın moralini bozmak dışında bir şey yapmaz ki öyle bir şey de yok biz universite okuyan iş bulamıyor diyoruz da adamlar bilmem yer altı üniversitesinden mezun oluyor bide gidip en çok mezun veren işletmeden mezun oluyor e tabi iş bulamaz.

Sütçü İmam'ın ders programına göre derslere çalışıp, o seviyede işler yaparsın ancak, bu kişinin kapasitesi de kendini o seviyede geliştirmeye yeter. Koç'ta bilgisayar müh okuyup da en kötü yerde okuyan adam aynı imkanlara sahip olmaz. Neyin kendini geliştirmesi? Sizin beyniniz yıkanmış.

Top Bottom