Neler Yeni

Çözüldü✓ Ekran kartı cızırtı sorunu

byhorozkentli

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,301
İsim
Deniz Bey
Merhaba arkadaşlar

Perşembe günü 1 yıllık ikinci el 6700 pulse aldım, kart temiz güvenlik etiketi filan üstünde, taktık aynı gün herhangi bir sorun ses cızırtı bir şey yok oyunda oynandı normalde kullanıldı sıfır sıkıntı

Fakat bu gece bilgisayarı açtık hiç olmayan bi cızırtı sesi gelmeye başladı , dikkat ettiğimiz de ekran kartından geldiğini fark ettik , boşta dururken bildiğiniz cızırdıyor, fanları çalışmadığı halde

Oyuna giriyoruz menü de bi ses yok fakat oyuna girince cızırtı çoğalıyor, tekrar esc yapıp durduruyoruz cızırtı yok tekrar oyuna gelince aşırı bir cızırtı

O kadar saçma bi durum neden böyle yapıyor aklım almadı sizlerin fikri Nedir bu konuda ne yapmalıyım

Videoyu yeğenim attı

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
565
İsim
Yunus
Pinleri silgi ile temizle ve üstünde ki amper değerlerinin doğruluğunu kontrol et fazla güç çekiminde sıkıntı olabilir. İlk başlarda sorun olmasa da ileride kartı yakma ihtimalin var.

byhorozkentli

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,301
İsim
Deniz Bey
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Pinleri silgi ile temizle ve üstünde ki amper değerlerinin doğruluğunu kontrol et fazla güç çekiminde sıkıntı olabilir. İlk başlarda sorun olmasa da ileride kartı yakma ihtimalin var.
Yani anlayamadım ne demek istediğinizi şimdi kartta sorun yok güç kaynağı ile ilgili bir durum mu ,4. Gün bugün kartı takalı ilk kez oldu

The Semih

80+ Silver
Merhaba arkadaşlar

Perşembe günü 1 yıllık ikinci el 6700 pulse aldım, kart temiz güvenlik etiketi filan üstünde, taktık aynı gün herhangi bir sorun ses cızırtı bir şey yok oyunda oynandı normalde kullanıldı sıfır sıkıntı

Fakat bu gece bilgisayarı açtık hiç olmayan bi cızırtı sesi gelmeye başladı , dikkat ettiğimiz de ekran kartından geldiğini fark ettik , boşta dururken bildiğiniz cızırdıyor, fanları çalışmadığı halde

Oyuna giriyoruz menü de bi ses yok fakat oyuna girince cızırtı çoğalıyor, tekrar esc yapıp durduruyoruz cızırtı yok tekrar oyuna gelince aşırı bir cızırtı

O kadar saçma bi durum neden böyle yapıyor aklım almadı sizlerin fikri Nedir bu konuda ne yapmalıyım

Videoyu yeğenim attı

Kart yükteyken bu ses çıkıyor sorunun kaynağı donanımsal olduğu için burdan bişi söylemek zor, Oyunda FPS sınırlar mısın kartı %99 kullandırtmadan çalıştır yani, Örnek 80 FPS alıyorsan 60 a sınırla bakalım ses çıkacak mı.

byhorozkentli

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,301
İsim
Deniz Bey
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Coil whine olabilir mi?
CW fanla ilgili bir durum değil mi normal boşta dururken bilgisayar fanları duruyor kartın, ozaman da geliyor cızırtı oyunda ki gibi olmasada
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kart yükteyken bu ses çıkıyor sorunun kaynağı donanımsal olduğu için burdan bişi söylemek zor, Oyunda FPS sınırlar mısın kartı %99 kullandırtmadan çalıştır yani, Örnek 80 FPS alıyorsan 60 a sınırla bakalım ses çıkacak mı.
Boşta iken de gelmeye başlıyor sadece şiddeti az, monitör 75 hz zaten 75 de sınırlı fps de,

Oyunda iken esc yapıp durduruyon ses kayboluyor tekrar oyuna dönüyorsun yine şiddetli geliyor cızırtı ,oyundan çıkıp masa üstünde kartın fanalrı durduktan sonra da yine geliyor ama çok az, ve bu olay bugun oldu sadece

brsokcu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
414
İsim
Barış Okçu
Bu sorunu çözmese bile sesi azaltır. Fps i sınırlanaman kart kullanımını azaltacağı için doğal olarak watt değeri de azalacak. Coil whine sesi azalacak. Ama bu sese takılma çoğu ekran kartında olur. Mesela benim ekran kartımda sadece roket lig oyununda inanılmaz bir coil whine sesi geliyor. Onun harici hiçbir oyunda gelmiyor.

atiizdmr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
48
İsim
Atilla
Coil whine galiba. Undervolt yapabilirsin. Zararı olmaz CW nin.

The Semih

80+ Silver
Bu sorunu çözmese bile sesi azaltır. Fps i sınırlanaman kart kullanımını azaltacağı için doğal olarak watt değeri de azalacak. Coil whine sesi azalacak. Ama bu sese takılma çoğu ekran kartında olur. Mesela benim ekran kartımda sadece roket lig oyununda inanılmaz bir coil whine sesi geliyor. Onun harici hiçbir oyunda gelmiyor.
Benim valorantta geliyodu oda 800FPS gördüğü için fakat videodaki ses çok kulak cırmalıyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
565
İsim
Yunus
Yani anlayamadım ne demek istediğinizi şimdi kartta sorun yok güç kaynağı ile ilgili bir durum mu ,4. Gün bugün kartı takalı ilk kez oldu
Ekran kartının üstünde güç çipleri ile transistörler var onları amper metre ile ölçüp sıkıntılı bir akım varsa örneğin 3v 1a olan ama değer faklı ise aynı değerde alıp yenisini leğimlersin. Fakat biraz araştırınca bu durumun ekran kartı yazılımından da kaynaklandığı gözüküyor. BIOS dan tüm ayarları varsayılana ayarladıktan sonra ekran kartınızın sürücüsünü komple kaldırın. Akabinde de ilk olarak kendi ekran kartınızın sürücüsünü yükleyin ve yüklemeden sonra direkt olarak voltaj değerlerine bakarak normal kullanım değerlerini aşıyor mu bir bakın. Mamafih başka bir sorun oluşacak olursa cancağızım ben buradayım.

Hanaz

80+ Silver
Merhaba arkadaşlar

Videoyu yeğenim attı

Coll while cözümü yok

-Mehmet-

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,491
İsim
Mehmet Aslan
Merhaba arkadaşlar

Videoyu yeğenim attı

bana coil whine gibi geldi. Coil whine her kartta olma ihtimali olan bir şey. Kart için bir sorun teşkil etmez. Türkçesi bobin cızırdaması , fanlarla bir ilgisi yok.

Zamazingoo

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
317
İsim
İbrahim Toglu
Merhaba arkadaşlar

Videoyu yeğenim attı

Ses kapasitörlerden geliyor. Klasik cw sesi. Fps miktarından ziyade yüke göre artıp azalıyor gibi sendeki cw. Kartı 0 alsan çözüm değişimdi ama 2. elde maalesef ses yalıtımı iyi olan bir kulaklık tek çözüm.

Top Bottom