Neler Yeni

Yardım ekran kartı gpu clock boşta çok fazla

XneOn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
Ramazan Algül
xfx rx 470 4gb ekran kartım var ve boşta gpu clock çok oynuyor 300 olması lazımken 1000 e çıkıyor buda sıcaklığı arttırıyor boşta 60 dereceye kadar çıkıyor fan açılınca düşüyor tabi bunu nasıl çözebilirim

sublimes

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
44
İsim
Muhammed
Gereksiz yükselmeler monitorden kaynaklı olabiliyor.

Monitor modelinizi belirtebilir misiniz?

arisaka

80+ Bronze
Gereksiz yükselmeler monitorden kaynaklı olabiliyor.

Monitor modelinizi belirtebilir misiniz?
Monitör kaynaklı değil, GPU kaynaklı. RX400, 500, RX5000 ve VEGA serisinin hepsinde bu sorun var. Ayrıca GPU değil Memory clock en yüksek frekansta çalışıyor bu yüzden de boşta daha fazla güç tüketiyor ve daha fazla ısınıyor.

İnternette AMD memory clock fix yazarsanız binlerce kişinin bu sorunu yaşadığını görebilirsiniz ki onlardan biri de benim 5-6 farklı AMD kartta bu sorundan kurtulamadım gerçek bir çözümü yok anca monitör hz oranını biraz düşürünce normale dönüyor misal 144hz i 120hz e, 165hz i 144hz e yada 75hz i 60hz e düşürmek gibi.

sublimes

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
44
İsim
Muhammed
Monitör kaynaklı değil, GPU kaynaklı. RX400, 500, RX5000 ve VEGA serisinin hepsinde bu sorun var. Ayrıca GPU değil Memory clock en yüksek frekansta çalışıyor bu yüzden de boşta daha fazla güç tüketiyor ve daha fazla ısınıyor.

Gerçek bir çözümü de yok anca monitör hz oranını biraz düşürünce normale dönüyor misal 144hz i 120hz e, 165hz i 144hz e yada 75hz i 60hz e düşürmek gibi.
Farklı bir monitörde denenirse farklı bir sonuç alınacaktır. Suçu tamamen ekran kartına atmak doğru değil.

arisaka

80+ Bronze
Farklı bir monitörde denenirse farklı bir sonuç alınacaktır. Suçu tamamen ekran kartına atmak doğru değil.
Şöyle örnek vereyim 5600XT kullanırken bu sorunu yaşıyordum sonra kartı çıkarıp 1050 Ti ı takıyordum sıfır sorun. Şimdi sorun monitörde mi? yoksa GPU da mı? ayrıca google a AMD memory fix yazarsan sorunun tamamen AMD kartlarda olduğunu görürsün. Araştırmak zor değil, bir şeyi kuru kuruya savunmayın bence. Bu sorun 6000 serisinde çözüldü zaten AMD bile hatasını kabul etmişken bu tarz yorumlarınız baya komik kaçıyor.

sublimes

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
44
İsim
Muhammed
Şöyle örnek vereyim 5600XT kullanırken bu sorunu yaşıyordum sonra kartı çıkarıp 1050 Ti ı takıyordum sıfır sorun. Şimdi sorun monitörde mi? yoksa GPU da mı? ayrıca google a AMD memory fix yazarsan sorunun tamamen AMD kartlarda olduğunu görürsün. Araştırmak zor değil, bir şeyi kuru kuruya savunmayın bence. Bu sorun 6000 serisinde çözüldü zaten AMD bile hatasını kabul etmişken bu tarz yorumlarınız baya komik kaçıyor.
Dostum sakin ol? İlk defa mı tartışma yaşıyorsun? Bir şeyleri sakince anlatmak yerine “komik kaçıyor”, “araştırmak zor değil” gibi cümleler kullanmak hoşuna mı gidiyor? Burası yardımlaşmak için kurulan bir yer ve birbirimize yardım etmek zorundayız. Git araştır demek yerine sorunu çözüme kavuşturmak için var burası.

Sorunun en kolay çözümü monitör ayarlarıyla oynanarak bulunabileceği için monitör kaynaklı dedim. Ben de biliyorum AMD’nin böyle bir sorunu olduğunu.

arisaka

80+ Bronze
Dostum sakin ol? İlk defa mı tartışma yaşıyorsun? Bir şeyleri sakince anlatmak yerine “komik kaçıyor”, “araştırmak zor değil” gibi cümleler kullanmak hoşuna mı gidiyor? Burası yardımlaşmak için kurulan bir yer ve birbirimize yardım etmek zorundayız. Git araştır demek yerine sorunu çözüme kavuşturmak için var burası.

Sorunun en kolay çözümü monitör ayarlarıyla oynanarak bulunabileceği için monitör kaynaklı dedim. Ben de biliyorum AMD’nin böyle bir sorunu olduğunu.
Sorunu detaylı anlattığım halde ''suçu tamamen ekran kartına atma'' gibi bir cümle kurman bile sorunun ne olduğu hakkında zerre kadar bilgin olmadığını gösteriyor zaten. Daha da komiği sakin ol, ilk defa mı tartışıyorsun gibi cümlelerle üste çıkmaya çalışman. İnan forum ortamlarında senin gibi bilgisi olmadığı konularda insanlarla tartışanları görmekten çok sıkıldım.

Edit: zaten konuyu ve basit çözümünü yazmışım, farkındaysan senden daha fazla yardımcı olmuşum...

Son düzenleme:

sublimes

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
44
İsim
Muhammed
Sorunu detaylı anlattığım halde ''suçu tamamen ekran kartına atma'' gibi bir cümle kurman bile sorunun ne olduğu hakkında zerre kadar bilgin olmadığını gösteriyor zaten. Daha da komiği sakin ol, ilk defa mı tartışıyorsun gibi cümlelerle üste çıkmaya çalışman. İnan forum ortamlarında senin gibi bilgisi olmadığı konularda insanlarla tartışanları görmekten çok sıkıldım.
Hala aynı kafadasın. Suçu tamamen ekran kartına ya da monitöre atmak doğru değil. Ekran kartımızın RX570 ve 580 olduğunu varsayalım. RX 570, X monitörde sıkıntı açarken, Y monitörde sıkıntısız çalışıyor. Ya da X monitör, RX 570’te sıkıntı açarken RX 580’de sıkıntısız çalışıyor. X monitör iki kartta da sıkıntılı çalışıyor olabilir. Burada sorunlu olan tamamen ekran kartı ya da monitör değil.

Yazdığım ilk mesajdaki “monitörden kaynaklı olabiliyor” cümlesinde kendimi yanlış ifade ettiğimi kabul ediyorum.

Sana gelecek olursak, hala tartışmayı beceremiyorsun. Sana kibarca ne demek istediğimi ifade etmeye çalışıyorum fakat sen kabalık yapıyorsun. Bir şeyleri açıklarken “Yanlışınız olabilir, doğrusu bu” gibi cümleler kurmak yerine “zerre kadar bilgin yok” demek ergenliğin meyveleri olsa gerek. Hayırlı pazarlar.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
911,240
Üyeler
141,421
Son üye
cristiono messi
Top Bottom