Neler Yeni

Ekran Kartı Windows Aygıtı Durdurdu Sorunu

Berat Özdemir

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
542
İsim
Berat Özdemir
Discord
RevelioLivento#9596
HP Pavilion G6 model laptopumu bir süredir kullanmıyordum Windows 8.1 kurulu olduğunu gördüm ve şimdi kullanmak için çıkarttığım da biraz temizlik yaptım ve dxdiag'da ekran kartına baktığımda "İntel HD Graphics 4000" yazdığını gördüm. Laptopun üzerinde Radeon Graphics stickerı olduğu için aygıt yöneticisinden kontrol ettim ve "AMD Radeon HD 7600M" ekran kartına sahip olduğunu gördüm fakat "Sorun bildirdiğinden Windows bu aygıtı durdurdu. Kod 43" hatası aldığını gördüm ve ekran kartı çalışmıyor. Yarın windows 10 format atacağım fakat bu sorun çözülür mü emin değilim. Laptop donanımı hakkında pek bilgim yok, bu yüzden sizlere danışmak istedim. Sizce driver ile ilgili olabilir mi? Formattan sonra çözülür mü yoksa ekran kartının donanımsal bir problemi mi var?
Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim, teşekkürler.

Ekler

• IMG_20210529_224235.jpg
    IMG_20210529_224235.jpg
    3.9 MB · Hit: 37

Diyonel

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
653
İsim
Dionnel
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayara ait her şey
Bence sorun driverla ilgili eğer bozulsaydı yada yansaydı mavi ekran hatası alırdınız, zamanında benzer bir sorunla karşılaşmıştım driverları silip yeniden yüklemiştim.

Berat Özdemir

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
542
İsim
Berat Özdemir
Discord
RevelioLivento#9596
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bence sorun driverla ilgili eğer bozulsaydı yada yansaydı mavi ekran hatası alırdınız, zamanında benzer bir sorunla karşılaşmıştım driverları silip yeniden yüklemiştim.
Donanımsal bir sorun olsa bile mavi ekran almamamın nedeninin intel dahili grafik birimini kullanmasından olduğunu düşünmüştüm, ben bakmadan önce bilgisayarcıya götürüldüğünde "kart bozuk, değişmesi gerekiyor. 400tl ücreti var" demişler fakat ne kartı olduğunu söylememişler. Ayrıca HDD sorunlu delille fakat HDD'de bir sorun göremedim, bilgisayarcı arkadaş sallıyor olabilir.
AMD Radeon auto detect yalnızca Windows 7 ve Windows 10'da çalıştığı için driver kuramıyorum. HP'nin sitesinden ekran kartı sürücüsünü indirdim ve AMD Catalyst kuruldu fakat sorun çözülmedi. Yarın windows 10 ile birlikte BİOS update yapacağım ve AMD auto detect kullanarak tekrar deneyeceğim, umarım sorun çözülür. Fikrini belirttiğin için teşekkürler.

Diyonel

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
653
İsim
Dionnel
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayara ait her şey
Donanımsal bir sorun olsa bile mavi ekran almamamın nedeninin intel dahili grafik birimini kullanmasından olduğunu düşünmüştüm, ben bakmadan önce bilgisayarcıya götürüldüğünde "kart bozuk, değişmesi gerekiyor. 400tl ücreti var" demişler fakat ne kartı olduğunu söylememişler. Ayrıca HDD sorunlu delille fakat HDD'de bir sorun göremedim, bilgisayarcı arkadaş sallıyor olabilir.
AMD Radeon auto detect yalnızca Windows 7 ve Windows 10'da çalıştığı için driver kuramıyorum. HP'nin sitesinden ekran kartı sürücüsünü indirdim ve AMD Catalyst kuruldu fakat sorun çözülmedi. Yarın windows 10 ile birlikte BİOS update yapacağım ve AMD auto detect kullanarak tekrar deneyeceğim, umarım sorun çözülür. Fikrini belirttiğin için teşekkürler.
İntel'in ekran kartını kullansa bile mavi ekran alıyorsunuz hocam bizzat test ettim
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam bilgisayarcının dediği galiba ekran kartı yanması olabilir çünkü HP Laptoplarda kronik sorun haline gelmiş bir olay bendede aynısı HP de olmuştu sanırım o kartın ısıtılması için yada değişmesi için 400TL istemiştir benim tahminim bu yönde
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ve hocam eğer intele köprü kuralım falan derlerse sakın kabul etmeyin yapacakları tek şey AMD kartını devre dışı bırakmak olacaktır sırf bu kolay şey için 100tl istiyorlar kanmayın kendiniz yapın eğer böyle bir şey derlerse.

Berat Özdemir

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
542
İsim
Berat Özdemir
Discord
RevelioLivento#9596
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Geç cevap için kusura bakmayın, bazı problemlerden dolayı forumda aktif olamadım. Windows 10 yükleme işleminden sonra Aygıt Yöneticisinde "Bu aygıt düzgün şekilde çalışıyor." dedi. dxdiag'dan baktığımda ekran kartı modeli driver'ları yüklememe rağmen "Windows Temel Bağdaştırıcı" olarak gözüküyordu fakat büyük ihtimalle çalıştığını fakat Windows'un algılamadığını düşünerek bu durumu pek umursamadan kuzenime teslim ettim. Bu yazıyı yazarken fark ettiğim bir farklı durum ise, bilgisayara DirectX yüklememiştim. Bildiğim kadarıyla dxdiag DirectX üzerinden bilgi topluyor, "Windows Temel Bağdaştırıcısı" yazmasının sebebi bu olabilir. Yardımın için teşekkürler, zaten artık bilgisayara erişimim yok ve kullanıcısı memnun.
"İntel'in ekran kartını kullansa bile mavi ekran alıyorsunuz hocam bizzat test ettim" ek olarak bu bilgi için ayrıca teşekkürler, ileride karşıma çıkabilecek bir sorun olduğunu düşünüyorum.

Top Bottom