Neler Yeni

Ekran kartını anakartımın 2. Ekran kartı slotuna takmak

SharpDagger

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
181
İsim
SharpDagger
Herkese selamlar. Ekran kartımı 2. Ekran kartı slotuna takmak istiyorum. Resimde gördüğünüz sarı yer ana slot pcle 4 x16 kırmızı gördüğünüz yer pcle 3 x16. Ben kırmızı yere takmak istiyorum. Sizce aşırı fazla performans kaybı yaşar mıyım ? Açıklayıcı cevaplarsanız sevinirim.
Anakart: Asus prime b550 plus
Screenshot_2024-06-27-22-00-01-126_com.android.chrome-edit.jpg

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
67,561
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
X16 değil orası. X4 gibi görünüyor daha çok. Kayıp olma olasılığı yüksek. Ayrıca neden üste takmıyorsunuz?

_AhmeT_-

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
503
İsim
Ahmet
İlgilendiği Kategoriler
Pc İle Alakalı her şey Ve Yazılım
Herkese selamlar. Ekran kartımı 2. Ekran kartı slotuna takmak istiyorum. Resimde gördüğünüz sarı yer ana slot pcle 4 x16 kırmızı gördüğünüz yer pcle 3 x16. Ben kırmızı yere takmak istiyorum. Sizce aşırı fazla performans kaybı yaşar mıyım ? Açıklayıcı cevaplarsanız sevinirim.
Anakart: Asus prime b550 plus
Alıntıyı görüntüle
4.0 kulannırsanız iyi olur hız farkı var

SharpDagger

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
181
İsim
SharpDagger
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
X16 değil orası. X4 gibi görünüyor daha çok. Kayıp olma olasılığı yüksek. Ayrıca neden üste takmıyorsunuz?
x16 hocam orası. Boyadığım için net görünmemiş. Şuanda üstteki slota takınca görüntü alamıyorum. VGA ışığı yanıyor. Sorun ekran kartında değil çünkü arkadaşımın sisteminde görüntü verdi. Ramlerde işlemcide vs sorun yok. Geriye sanırsam başka monitörde denemek var. Oda yarın belli olucak. Tavsiyeleriniz var mı acaba? Çünkü bende üstteki slota takmak istiyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Screenshot_2024-06-28-00-44-19-164_com.android.chrome-edit.jpg

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
67,561
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
x16 hocam orası. Boyadığım için net görünmemiş. Şuanda üstteki slota takınca görüntü alamıyorum. VGA ışığı yanıyor. Sorun ekran kartında değil çünkü arkadaşımın sisteminde görüntü verdi. Ramlerde işlemcide vs sorun yok. Geriye sanırsam başka monitörde denemek var. Oda yarın belli olucak. Tavsiyeleriniz var mı acaba? Çünkü bende üstteki slota takmak istiyorum.

Alıntıyı görüntüle
Değil dostum sadece yuvanın boyutu x16. İçindeki pinlere bak yarısından fazlası boş. Elektriksel olarak bağlı değil yani.
1719527596468.png

zerolite

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,298
İsim
Mertcan
İlgilendiği Kategoriler
Kripto
Neden alta takıyorsun hocam bir sebebi var mı? bayağı bir performans kaybı yaşarsın diye düşünüyorum.

SharpDagger

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
181
İsim
SharpDagger
Neden alta takıyorsun hocam bir sebebi var mı? bayağı bir performans kaybı yaşarsın diye düşünüyorum.
Yukarıda Mehmet hocama cevabımda yazdım. Oraya takınca VGA ışığı yanıyor ve görüntü gelmiyor. Sizin bir tavsiyeniz var mı hocam ?

Değil dostum sadece yuvanın boyutu x16. İçindeki pinlere bak yarısından fazlası boş. Elektriksel olarak bağlı değil yani.
Alıntıyı görüntüle
Hocam peki ne öneriyorsunuz ? Üsttekine takınca VGA ışığı yanıp görüntü gelmiyor. Ayrıca alt slotta yüzde kaçlık bir performans kaybı yaşarım ?

tkod

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
53
İsim
Ahmet Salih Göksu
Yukarıda Mehmet hocama cevabımda yazdım. Oraya takınca VGA ışığı yanıyor ve görüntü gelmiyor. Sizin bir tavsiyeniz var mı hocam ?

Hocam peki ne öneriyorsunuz ? Üsttekine takınca VGA ışığı yanıp görüntü gelmiyor. Ayrıca alt slotta yüzde kaçlık bir performans kaybı yaşarım ?
yüzde 30 40 civarı kayıp oluyor diye biliyorum

SharpDagger

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
181
İsim
SharpDagger
yüzde 30 40 civarı kayıp oluyor diye biliyorum
Araştırmalarıma göre o kadar çok kayıp olmuyor. %10-%20 arası bir performans kaybı olmuş çoğu sistemde fakat ben hiç kayıp istemiyorum. Sistemin bütün parçaları sıfır. Sıfır anakartta problem yaşamam çok talihsiz bir durum...

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
67,561
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Araştırmalarıma göre o kadar çok kayıp olmuyor. %10-%20 arası bir performans kaybı olmuş çoğu sistemde fakat ben hiç kayıp istemiyorum. Sistemin bütün parçaları sıfır. Sıfır anakartta problem yaşamam çok talihsiz bir durum...
Ekran kartı modeline göre de değişir ama her türlü bir kayıp olacaktır.

SharpDagger

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
181
İsim
SharpDagger
Ekran kartı modeline göre de değişir ama her türlü bir kayıp olacaktır.
Hocam peki sorunumun çözümü için bir düşünceniz var mı ? Ana slota takınca VGA ışığı yanıp görüntü gelmiyor. Alt slota takınca görüntü geliyor. Bütün parçalar sıfır. Sıfır anakartta bozuk slot gelmesi çok talihsiz bir durum olur herhalde. Nasıl çözebilirim görüntü sorununu ?

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
67,561
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Hocam peki sorunumun çözümü için bir düşünceniz var mı ? Ana slota takınca VGA ışığı yanıp görüntü gelmiyor. Alt slota takınca görüntü geliyor. Bütün parçalar sıfır. Sıfır anakartta bozuk slot gelmesi çok talihsiz bir durum olur herhalde. Nasıl çözebilirim görüntü sorununu ?
Binde bir diyebileceğim bir olasılık ama denk gelebilir. Ek olarak BIOS üzerinden ilk yuvanın PCIe sürümünü 3.0'a düşürerek de deneyebilirsin.

Shix2x

80+ Bronze
Benim tavsiyem fazla kurcalamadan anakarti servise gondermen.

Top Bottom