Neler Yeni

Elektrik bilgisi olanlar bir yardım edin daa :)

Dahası  
Reaksiyon skoru
39
İsim
Oğuzhan
Şimdi arkadaşlar benim 4 tane çamaşır makinesi motorunu (toplamda16hp gücündeki) son gücünü alana kadar kullanmam lazım bunun için nasıl bir batarya yapmalıyım 12v akülerden mi yoksa 9v lık minik pillerdenmi yapmalıyım

fikocibo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Fikret Çıbanboğan
9v luk miniler işini görmez bunun için akü alman lazım sen çünkü ortalama 24v üreteceksin yani sana bir araba aküsü lazım ortalama. Lakin rotorlu motoru enerji üsretmesi için çevirecek bedava enerjiyi nereden sağlayacaksınız?

Dahası  
Reaksiyon skoru
39
İsim
Oğuzhan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
9v luk miniler işini görmez bunun için akü alman lazım sen çünkü ortalama 24v üreteceksin yani sana bir araba aküsü lazım ortalama. Lakin rotorlu motoru enerji üsretmesi için çevirecek bedava enerjiyi nereden sağlayacaksınız?
Şimdi şöyle diyim birden fazla pil kullanılacak ve inverterda dahil olucak

fikocibo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Fikret Çıbanboğan
Burada amaç nedir tam olarak gelirilimi mi arttırmak yoksa voltajı mı invertor ile?
Yani asıl yaomak istediğinizi iletirseniz bir çözüm önerisi daha rahat olur diye düşünüyorum

Dahası  
Reaksiyon skoru
39
İsim
Oğuzhan
Burada amaç nedir tam olarak gelirilimi mi arttırmak yoksa voltajı mı invertor ile?
Yani asıl yaomak istediğinizi iletirseniz bir çözüm önerisi daha rahat olur diye düşünüyorum
Elektrikli araba yani 16 HP gücünde olucak en az 100km menzil gerekiyor buna nasıl bir batarya lazım 220v Luk çamaşır makinası motoru ile çalışacak

fikocibo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Fikret Çıbanboğan
Sana lazım olan JEL lityum iyon özellikli pillerdir ama bunları normal marketlerde satılanler değil özel elektroniköiler çarşısında bulabilirsin. Bu sana baya bir masraflıya çıkar. Çünkü oldukça blok pil lazım olacak. Ayrıca bu pilleri aktif kullanım halindeyken de dnamo kurgusu ile rotorlu motor ile pil kullanırken şarj etmek ve enerjiyi de aktif arttırmak. Bu sürede asıl amaç pillerin DC akımını motorlardaki AC akımına evirerek gerilim + voltajı üst seviyede invertor ile yükselterek pillerekini motorlara ac yi vermen gerekiyor.

Önce buradaki yazıyı bir okuyarak bir fikir edinmenizi öneririm.

JEL Lityum pil blokları kullanarak araya invertör koyman ve voltaj ile gerilimi motorlar için yeterli seviyeye çıkartman gerekiyor ayrıca motorların dönüşü esnasında ek bir dinamo ile bu enerjiyi kullanırken de enerjiyi dinamoya aktararak invertör ile pillerin sarj olmasını sağlaman gerekiyor. maliyet oldukça fazla olacaktır :)

Dahası  
Reaksiyon skoru
39
İsim
Oğuzhan
Sana lazım olan JEL lityum iyon özellikli pillerdir ama bunları normal marketlerde satılanler değil özel elektroniköiler çarşısında bulabilirsin. Bu sana baya bir masraflıya çıkar. Çünkü oldukça blok pil lazım olacak. Ayrıca bu pilleri aktif kullanım halindeyken de dnamo kurgusu ile rotorlu motor ile pil kullanırken şarj etmek ve enerjiyi de aktif arttırmak. Bu sürede asıl amaç pillerin DC akımını motorlardaki AC akımına evirerek gerilim + voltajı üst seviyede invertor ile yükselterek pillerekini motorlara ac yi vermen gerekiyor.

Önce buradaki yazıyı bir okuyarak bir fikir edinmenizi öneririm.

JEL Lityum pil blokları kullanarak araya invertör koyman ve voltaj ile gerilimi motorlar için yeterli seviyeye çıkartman gerekiyor ayrıca motorların dönüşü esnasında ek bir dinamo ile bu enerjiyi kullanırken de enerjiyi dinamoya aktararak invertör ile pillerin sarj olmasını sağlaman gerekiyor. maliyet oldukça fazla olacaktır :)
Anladım yardım ettiğiniz için çok çok teşekkür ederim

fikocibo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Fikret Çıbanboğan
Pek bir yardımcı olabilmiş değilim! Lakin aşağıdaki video da bir nevi yardıcı olabilir elki tam olarak bütçe ve zaman ile bu projeye girmek isterseniz.
iyi günleriniz olsun.

Top Bottom