Neler Yeni

Elektrik Faturası ve Tasarruf

FlemD0gba

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Efe Kerem
Arkadaşlar iyi akşamlar akşamları full klima öğlenleri arada sırada klima kullanan 4 kişilik bir aileyiz 1200 lira elektrik faturası geldi. Anormal bir değer gibi geldi bu bana ama sizlerle kullanım ve gelen fatura üzerinden kıyas yapmak istedim. Ayrıca ne yapabiliriz daha tasarruflu elektrik kullanmak için tavsiyelerinizi bekliyorum.

NakreS14

80+ Platinum
En İyi Cevap
25
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,070
İsim
Serkan
Arkadaşlar iyi akşamlar akşamları full klima öğlenleri arada sırada klima kullanan 4 kişilik bir aileyiz 1200 lira elektrik faturası geldi. Anormal bir değer gibi geldi bu bana ama sizlerle kullanım ve gelen fatura üzerinden kıyas yapmak istedim. Ayrıca ne yapabiliriz daha tasarruflu elektrik kullanmak için tavsiyelerinizi bekliyorum.
1200 lira sağlam gelmiş ben tek kişiyim 200 lira geldi klima vesayre kullanmıyorum sadece bilgisayar açık onun dışında klasik buzdolabı ocak falan filan elektrik faturaları gizli zam yapıldı bu arada her ne kadar açıklamasalarda her zaman aynı şekilde kullanıyorum ama faturam artıyor.

Son düzenleme:

Nvidia_GF_FX_500

80+ Silver
En İyi Cevap
3
Temmuz ayının birim fiyatı ile Ağustos ayının birim fiyatı farklı.
Bize yaklaşık %10 ila %15 daha fazla geldi, Ağustos ayında.

Azexxes

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,873
İsim
Okan Aslantaș
Klima kullaniyosaniz normal. Biz evde az gelsin diye vantilator acmiyoz. Yani

Samurai V

80+
Benim bildiğim kadarıyla gelen bu büyük zamdan önce zaten sürekli azar azar zam yapıyorlardı. Yani sorun sizde değil ülkeyi yönetemeyende. Buzdolabını kapağını az açmak, televizyonu izlenmiyorken kapatmak, klimayı sadece gerektiğinde açmak faturanızda çok büyük olmasada hissedilir fark yapacaktır.

Mertpk

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Dahası  
Reaksiyon skoru
26,959
İsim
Mert Metshi
Bize maksimum 400 geliyor 100 lirası da bilgisayar. Size çok fazla gelmiş

quartle

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,295
İsim
Kaan
sürekli zam geliyor ama yinede fazla bence

Eren Eser

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,307
İsim
Eren Eser
230tl geldi size biraz fazla gelmiş

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Yapabileceklerin basit;

Gece klimayı düşük hızda ve 25-26 derecede çalıştır.
Bunun dışında zaman ayarı koyabilirsin.

Teknik bir çözüm olarak düşük güç tüketimine sahip klima alabilirsin ama anlamak için klimalardan çok iyi anlamak lazım.

Artık havalarda serinledi klima açmak yerine vantilatör de kullanabilirsiniz.

''Wolfred!ghT

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,418
İsim
''Wolfred!ghT
Bazı aletlerin harcadığı elektrik fazla olabilir.
Sanırsam klima da bunlardan biri.
Bizim eve maksimum 250 falan geliyor.
Beyaz eşyalar ve bilgisayar 3-4 saat çalışıyor (kalbi kırılmasın diye bilgisayar dedim.)
Okul başladı.Artık haftada 3-4 saat anca açık kalır.
Ev ekonomisine katkı💪

mesut3467

80+ Bronze
Öncelikle geçmiş olsun. Biz bu ay gecikmeli olarak 4 ay parası 650 Tl ödedik. Faturayı ödemediğimizden değil. Garip bir şekilde ödediğimizi düşünürken kapanmasıyla anladık. Ödediğimiz kuruma ait dökümleri bulamadığımızdan ispatta edemedik.

Konumuza gelecek olursak. Evdeki ütü- süpüre çamaşır makinası gibi ev eşyalarına watt değerleri çok yüksek olduğu için dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca ampüllerin tasarruf tipi led lambalar olması da önemli bir husus.

DaffyGraphic

80+ Silver
baya fazla.Bizde kullanioduk klima 4 kişilik aile 400 tl fln gelmişti

Yasin / EsquaReD

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,015
İsim
Yasin
Kardeş ben izmirde yaşıyom. 1 ayın 15 günü 7/24 klima açıktı bigisayar zaten sabah 9 gece 1-2 mesaide full :D
Bize normalde 170 civarı gelirdi bu seferkinde 280tl geldi ama klimanın etkisi olabilir. alttan alttan zam yapıyorar bir de faturalara belli ettirmiyorlar.

Top Bottom